Foto: Inita Šteinberga

Kā bez liekas piepūles tikt pie brīnišķīgas tomātu masas 0

Cepšana ir viens no veidiem, kā bez liekas piepūles tikt pie tomātu masas. Tā ir laba pati par sevi, taču var izmantot arī kā sagatavi mērcēm, zupām.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas
Foto: Inita Šteinberga

Nomazgā pārstrādei paredzētos tomātus. Der visi: sarkani, dzelteni, lieli, mazi, izņemot iepuvušos. Ja steiga pavisam liela, ber uz pannas veselus. Ja mazliet vairāk laika, sagriež gabalos. Nav jāizgriež pat zaļā astes vieta. Sīkāk sagrieztie tomāti izcepsies ātrāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pannu liek cepeškrāsnī. Pēc 10–15 minūtēm apskata, kā tomātiem krāsnī klājas. Kad tomāti gatavi, tie sakrītas, izdalās sula, un miza labi atdalās no mīkstuma.

Foto: Inita Šteinberga

Ceptos tomātus salej caurdurī. Praktisks ir tāds, kam komplektā ir ar rokturi griežams spārniņš. Taču tikpat labi der parasts caurduris un stampa. Pēc apstrādes no tomātiem sietā pāri paliek mizas un daļa sēklu.

Rezultāts – ļoti garda sula. Cepot tomāti zaudē daudz liekā mitruma, un masa jau ir gandrīz gatava glabāšanai. Bez tālākas apstrādes tā ledusskapī var glabāties vismaz nedēļu. Piemēram, gatavā sula noderēs, lai konservētu tomātus savā sulā.

• Sulu var dzert tāpat, var ieliet trauciņos un sasaldēt. Pēc tam klucīšus liek plastmasas maisiņos un uzglabā saldētavā. Sevišķi vērtīga šāda tīra manta ir tiem, kuri nevēlas vai nedrīkst lietot cukuru un sāli. Noder kā piedeva biezzupām, mērcēm.

• Glabāšanai ziemā paredzēto biezsulu var liet katlā, pievienot sāli, cukuru un ķiplokus pēc patikšanas. Tad vāra, kamēr apjoms izteikti sāk samazināties. Pilda sterilās burkās un aizvāko. Drošības labad var ietīt segā un paturēt dažas stundas, lai pēc tam labāk glabājas.

• Ja grib stiprāku masu ziemai, tai papildus pievieno daudz ķiploku, sasmalcinātus asos piparus, sāli, cukuru un dažādas kaltētās garšvielas un pavāra ilgāk, lai masa vairāk sabiezē.

Reklāma
Reklāma

Ja nav pretenziju pret glumeno garšu, tumīgumam var pievienot ievārījuma cukuru.

Universālais ābolu biezenis

Foto: Inita Šteinberga

Līdzīgi kā tomātus var cept arī ābolus. Visgardākā masa iznāk no senajām šķirnēm ‘Serinka’ vai ‘Antonovka’.

Nomazgātus ābolus pārgriež uz pusēm vai četrās daļās. Izgriež tikai ziedu kurvīša paliekas augšpusē, kātiņus un krītot sasistās vietas. Cep, kamēr mīksti, un izdzen caur sietu. Jau pirms cepšanas var pārkaisīt ar kanēli.

Lai masa būtu sevišķi garda, āboliem serdes atstāj.

Gatavo biezeni var ēst kā saldēdienu tūlīt, vārīt kā ievārījumu (sevišķi labs kopā ar brūklenēm un dzērvenēm) vai likt saldētavā. Arī tāpat – bez papildu apstrādes – ābolu masa vismaz mēnesi glabāsies ledusskapī. To var ēst ar pankūkām, pievienot jogurtam.

Glabājot ledusskapī, cukuru ābolu biezenim pievieno minimāli vai neliek nemaz.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.