Brilles, ar kurām redz visu- progresīvās brilles 2
“Biju iecerējis iegādāties progresīvās brilles, taču kāds paziņa stāstīja, ka neesot varējis pie tām pierast. Tā kā pirkums ir diezgan dārgs, sāku šaubīties. Kādēļ rodas šādas grūtības? Vai tās tiešām var būt nepārvaramas? “ Aivars M. Jelgavā
Atbild “Pasaules optikas” optometriste Krista Caune: “Progresīvajām brillēm ir sarežģītas ģeometriskas uzbūves lēcas, kas dod iespēju redzēt visos attālumos. Tajās ir iestrādāta optiskā stipruma pāreja, kas ļauj, skatoties tālumā, izmantot tam nepieciešamo stiprumu, nolaižot acis uz leju – tuvumam vajadzīgās dioptrijas, bet darbā ar datoru – vidus attālumu, tādēļ nav jālieto divas vai pat trīs brilles. Šādas acenes iesaku arī tiem, kas tālumā redz labi. Tad, strādājot tuvuma darbus un paceļot acis, nebūs jāraugās pāri lasāmbrillēm.
Pierašanas laiks pie šīm acenēm ir atkarīgs no uztveres, elastības un gatavības mainīt līdzšinējos paradumus, piemēram, skatoties uz sāniem, pagriezt galvu, kā arī neraudzīties caur lēcas malu, jo tad nebūs asa redze. Tomēr ikviens, kam ir motivācija, pie tām pierod – vēlākais mēneša laikā. Jācenšas saprast, kurā brīdī parādās dīvainas sajūtas, un jāmācās no tām izvairīties, atrodot pareizo vietu, caur kuru skatīties.
Pierašanas grūtības biežāk rada viduszona, kur atrodas optiskā stipruma pāreja, tādēļ dažkārt veci cilvēki izvēlas vienkāršāku variantu – bifokālās brilles ar “lodziņu”, kurās iestrādāti tikai divi stiprumi: tālumam un tuvumam. Taču tikai progresīvās brilles ļauj redzēt vienādi skaidri visos attālumos kā agrāk jaunībā. Ir daudz dažādu progresīvo lēcu veidu, no kuriem katram iespējams piemeklēt vispiemērotāko. Jaunākajos personalizētajos šo lēcu modeļos tiek ņemta vērā pat valkātāja uzvedība: vai viņš radis skatīties, pagriežot galvu vai kustinot acis.”