“Brigāde” rada atraktīvas idejas 0
“Apģērbtas” mēbeles, daudznacionāla virtuve un capoeiras deju studija – tās ir tikai dažas no idejām, kas guvušas atbalstu programmas “Brigāde” konkursā par radoša uzņēmuma izveidi Rīgā.
Programmu “Brigāde” organizē Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar “Sorosa fondu – Latvija” (SFL). Kopumā projektā “Brigāde” bija iesniegti 92 pieteikumi, no kuriem finansiālu atbalstu līdz 5000 latiem saņems 14 radošās iniciatīvas.
Žūrijas pārstāve un Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese: “Iepazīstoties ar pieteikumiem, biju gan cerējusi redzēt vairāk neordināru un radoši traku ideju. Turklāt nenācās viegli atlasīt projektus, kuriem līdzīgi spēcīgi pārstāvēti bija visi komponenti – kvalitatīvs kultūras pienesums un sociālā atbildība, kā arī pārliecinošs ilgtspējas modelis. Ceru, ka jaunās “brigāžu” iniciatīvas Rīgas nomalēs darbosies kā pozitīvās prakses vīruss, kas rosinās pārmaiņas pilsētas apkaimēs.”
Viena no tādām – “Jubka” bijušās VEF rūpnīcas teritorijā. To radījusi kostīmu māksliniece Ieva Veita kopā ar vīru Didzi Breidaku, kurš ir galdnieks.
“Tehniku, kas apvieno koku un audumu esam kopuši jau vairākus gadus. Šobrīd tā novesta teju līdz pilnībai, tādēļ nolēmām radīt mēbeļu dizaina līniju, jo līdz šim strādājām tikai ar individuāliem pasūtījumiem. Esam radījuši īpašu “Jubka” materiālu, kurā auduma siltuma sajūta un kvalitāte savienojas ar finiera izturību.
“Jubka” būs jauna dizaina mēbeļu līnija, kurā tiks savienots šis materiāls ar vecu mēbeļu detaļām un atvilktnēm.
No atgriezumiem, kas neizbēgami radīsies ražošanas procesā, gatavosim dēlīšus, ar kuriem labosim soliņus Rīgas mikrorajonos, radot dzīvespriecīgāku vidi,” atklāj I. Veita.
Projektā “Brigāde” iegūtos līdzekļus “Jubka” izlietos instrumentu iegādei, kas nepieciešami augstas kvalitātes sasniegšanai, darbnīcas labiekārtošanai, kā arī uzņēmuma mājas lapas izveidei, kurā ikviens varēs redzēt un iegādāties “Jubka” mēbeles, un sekot līdzi soliņu remontam pilsētvidē.
Tikmēr SFL programmu direktore un konkursa žūrijas locekle Aija Karlsberga norāda: “Liels prieks, ka šogad lielākā daļa “brigāžu” ir izgājušas ārpus Rīgas centra un par savu atrašanās vietu ir izvēlējušās dažādas Rīgas apkaimes.
Mani šoreiz projekti pārsteidza ar dažādību – kultūras nams “Maskačkā”, alternatīva koncertzāle VEF teritorijā, mākslinieciski “apģērbtas” kumodes un soliņi, apģērbu otrā dzīve lupatu deķos, Āfrikas ceļojumu iedvesmota fotostudija – tie ir tikai daži piemēri. Esam gandarīti, ka jaunie brigadieri apņēmušies īstenot arī vairākas patiešām veiksmīgas sociālās uzņēmējdarbības idejas, kas vienlaikus ļautu iedzīvināt gan radošu biznesu, gan dot labumu vietējai kopienai.”
Jāpiebilst, ka jau pavasarī projekts “Brigāde” dosies arī ārpus Rīgas. Jau saņemta piekrišana no Cēsu un Rēzeknes pašvaldībām par gatavību sadarboties šī projekta īstenošanā.
Fakti “Brigādes” atbalstu līdz Ls 5000 ieguvuši: Jānis Šnikvalds ar biškopības projektu “Baltu drava”, Elīna Bušmane ar sociālā dizaina projektu “Jūhū”, Ansis Ataols Bērziņš ar saieta namu “Vijoļšķūnis”, Ieva Veita-Breidaka ar mēbeļu dizaina līniju “Jubka”, Edgars Kaņepe ar “Daudznacionālu virtuvi” Kaņepes kultūras centrā, Aija Bley ar fotodarbnīcu “Sapņu darbnīca”, Sandra Jakušonoka un Bolderājas grupa ar projektu “Tūrisma informācijas tīkls Bolderājā”, Kaspars Lielgalvis – multifunkcionālās koncertzāles attīstīšanai mākslas centrā “Totaldobže”, Solvita Kostjukova ar projektu “LuDe – dizains ar labu karmu”, Kristaps Puķītis ar Latvijas jaunās elektroniskās mūzikas izdevniecību “Dirty Deal Audio”, Toms Rusovs ar projektu “Muzikālā darbnīca”, Beatrise Gore ar cepuru darbnīcu “HATA”, Ance Pudāne ar projektu “Ērenpreiss velosipēdu restaurācijas darbnīca”; Jeļena Gaikeviča ar projektu “Capoeira Kids Academy”. |