Ilustratīvs foto. Antarktīda.
Ilustratīvs foto. Antarktīda.
Foto: SCAPIX/AFP/LETA

Kāpēc pasaules okeāna ūdeņu cirkulācija ievērojami palēnina savu gaitu? 96

Zinātnes aprindas jau krietnu laiku regulāri fiksē faktu, ka šī Pasaules okeāna ūdeņu cirkulācija ievērojami palēnina savu gaitu. Protams, ir jautājums: kāpēc tā notiek? Pilnīgi izsmeļošas atbildes pētniekiem vēl nav, taču vispirms jau laikam jāsaprot, ka tas tā notiek tāpēc, ka to rada ledāju kušana, jo ledus taču ir vienkārši sasalis saldūdens. Proti, jūras ūdenim sasalstot, no jaunizveidotā ledus sāli izgrūž laukā, un tieši tādā veidā patlaban aktīvi kūstošie ledāji Atlantijas ziemeļus atšķaida ar saldūdeni, savukārt tad, kad auksts ūdens ir mazāk sāļš, tas vairs nav tik ļoti blīvs un tāpēc ļoti nelabprāt nolaižas okeāna dibenā. Vēstīts, ka tas jo sevišķi uzskatāmi novērojams burtiski pēdējā laikā, lai gan zināms, ka šī cirkulācija sākusi pavājināties jau 19. gadsimtā, kas vispār šķiet ļoti raksturīgi, jo aizdomīgi sakrīt ar rūpniecības revolūcijas laiku, un tās lokomotīve, kā zināms, bija tieši par apgaismoto dēvētā Eiropa. Līdz ar to varot uzskatīt, ka būtībā tieši šī revolūcija piešķīrusi paātrinājumu vilcienam, kas patlaban sācis cilvēci vest virzienā uz klimata bezdibeni.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Protams, pagaidām grūti pat prognozēt, tieši kad mēs visi būsim nonākuši šīs aizas malā un ieraudzīsim tur uzspridzināto pāri vedošo tiltu, lai gan ar šādiem un līdzīgiem aprēķiniem un prognozēm jau sen nodarbojas pētnieki teju visās pasaules valstīs. Diemžēl puslīdz plānveidīga šīs cirkulācijas novērošana uzsākta tikai kopš 2004. gada. Pētnieki vāc un apkopo arī rādījumus, ko nodrošina aparāti, kas izvietoti ūdenī, kā arī veic strāvas stipruma mērījumus zemūdens elektrokabeļos, jo atbilstoši tam, kā plūst strāva, varot spriest par ūdens īpašībām, kā arī visus iespējamos citus datus, ieskaitot tos, kas iegūti ar mākslīgo Zemes pavadoņu palīdzību.

Vēstīts, ka gluži nesen veiktā visu uzkrāto datu kopā likšana un salīdzināšana devusi pētniekiem iespēju modelēt un uzzīmēt notiekošā diagrammu līknes, un konstatēts, ka daudzas no šīm līnijām ved virzienā uz aptuveni 2057. gadu. Turklāt, protams, pastāv arī konkrēts nenoteiktības elements, kas to visu jau izkliedē nosacītās robežās uz abām pusēm no šā robežskaitļa, proti – amplitūdā no 2025. līdz 2095. gadam. Un no tā, kā pauduši pētnieki, savukārt izriet: ja šajos aprēķinos nav aizmirsts iekļaut kaut ko ļoti svarīgu un būtisku vai arī kaut kas no jau iekļautā nav pilnvērtīgi novērtēts, tad Pasaules okeāna termohalīnā cirkulācija var vispār apstāties jau burtiski dažu nākamo gadu laikā! Bet vislabākajā gadījumā puslīdz vēl pieciešama klimatiskā dzīve uz šīs planētas varētu saglabāties līdz aptuveni nākamajai gadsimtu mijai…

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.