Latvijas biznesa jaunumi: RTU spriedīs par biotehnoloģijām kosmosā; “Fazer Latvija” investēs 1,45 miljonus maizes krāsnīs 0
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
… skaitlis
64 – tik procenti Latvijas iedzīvotāju šobrīd neinvestē nekādos finanšu instrumentos. 82% no tiem, kas neinvestē, nav gatavi to darīt arī nākotnē.
Dati: SEB banka
… zināšanas. Biotehnoloģijas kosmosa un civilajai industrijai
5. aprīlī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) notiks seminārs “Biotehnoloģijas kosmosa un civilajai industrijai”, kurā zinātnieki un uzņēmumi spriedīs, kā sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA) attīstīt biotehnoloģijas kosmosa un civilajai industrijai.
RTU Zinātnes un inovāciju centra zālē “The Moon” interesenti varēs iepazīties gan ar projektu, gan Latvijas zinātnieku un uzņēmumu pieredzi, izstrādājot un komercializējot biotehnoloģiju inovācijas. Pēc semināra notiks ideju darbnīca. Tāpat dalībniekiem būs iespēja neformālā gaisotnē tikties ar EKA pārstāvjiem, nozares zinātniekiem, uzņēmējiem un izglītības projektu vadītājiem. RTU plāno iesaistīties EKA projektā “MELiSSA”, kurā tiek attīstīta slēgta cikla dzīvības uzturēšanas sistēma, lai kosmosa misijās varētu ražot pārtiku, ūdeni un skābekli no astronautu radītajiem atkritumiem.
Kā ziņots iepriekš, Latvija ir EKA asociētā dalībvalsts kopš 2020. gada. Lai nodrošinātu Latvijai darbību asociētās EKA dalībvalsts statusā, saskaņā ar Latvijas valdības un EKA līgumu Latvijai jāveic iemaksas EKA programmās vismaz trīs miljonu eiro apmērā katru gadu. Šogad Izglītības un zinātnes ministrija no zinātniskās darbības budžeta veikusi pirmo dalības maksas iemaksu 1,1 miljonu eiro. Līdz šā gada vidum tiks iemaksāta atlikusī daļa jeb 1,9 miljoni eiro.
… zināšanas.LIKTA un “Microsoft” vienojas par sadarbību 90 000 ASV dolāru apmērā
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) ir vienojusies par sadarbību ar “Microsoft” 90 000 ASV dolāru apmērā, kas arī 2023. gadā ļaus turpināt izglītības un kvalifikācijas uzlabošanas programmu “Virtuālās prakses Baltijā”.
Šī būs “Virtuālo prakšu Baltijā” programmas trešā kārta. Kā stāsta LIKTA prezidente profesore Signe Bāliņa, šajā projektā visiem interesentiem Baltijā tiek piedāvāti bezmaksas kursi par aktuāliem digitālajiem rīkiem un programmām, kas palīdz vienkāršot un uzlabot darbu un ir pielietojamas ikdienā. Dziļākas intereses gadījumā šīs mācības var pavērt ceļu karjerai informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) jomā. Dalībnieki kursos iegūst praktiskas zināšanas, pēc tam piedalās virtuālajās praksēs, kur apgūtās prasmes izmēģina reālai darba videi identiskos apstākļos, apgūstot praktiskas iemaņas dažādās Baltijas organizācijās.
“Mūsu mērķi ir pavisam konkrēti – virtuālās prakses risina kopējo tautsaimniecības pieprasījumu pēc IKT speciālistiem un pēc profesionāļiem, kuriem ir augsta līmeņa digitālās prasmes,” uzsvēra profesore Bāliņa. Šīs mācības ļaujot paaugstināt kvalifikāciju un tādējādi uzlabot pozīciju darba tirgū. Svarīgi, ka šī aktivitāte nav orientēta tikai uz jauniešiem un studentiem, bet uz ikviena vecuma profesionāli, kas meklē jaunas karjeras iespējas vai vēlas uzlabot savu konkurētspēju darba tirgū.
Tīmekļa vietnē “www.balticinternships.eu” ir pieejami iepriekšējo kursu ieraksti. Jaunajā projekta kārtā interesentiem tiks piedāvāti bezmaksas kursi par mākslīgo intelektu, pamatkurss “Python” programmēšanā, kā arī kurss par datu analīzes un vizualizācijas rīku “Microsoft Power BI”.
Plānots, ka šogad kursus absolvēs vismaz 7500 dalībnieku, praksēs un pasākumos ar nozares darba devējiem piedalīsies 2500 cilvēku, jaunu darbu vai paaugstinājumu esošajā darbā iegūs vai būtiski uzlabos kvalifikāciju, paaugstinot konkurētspēju darba tirgū un tādējādi arī savus ieņēmumus, vismaz 1500 projekta dalībnieki. Iepriekšējā kārtā kursos iesaistījās vairāk nekā 12 tūkstoši dalībnieku, praktiskās iemaņas virtuālajā praksē papildināja 4325 cilvēki. Kursiem varēs pieteikties no šī gada aprīļa.
Atbilstoši Pasaules ekonomikas foruma datiem, visā pasaulē tikai 33% darbavietās, kas saistītas ar tehnoloģijām, strādā darbinieki ar nepieciešamajām kompetencēm. Turklāt foruma prognozes liecina, ka līdz 2030. gadam tiks radītas vismaz 150 miljoni jaunas ar tehnoloģijām saistītas darbavietas, 77% no darbiem būs nepieciešamas digitālās kompetences. To, ka Latvijas darba tirgū pietrūkst un nākamajos gados noteiktas kvalifikācijas speciālistu trūks vēl vairāk, apliecina arī Ekonomikas ministrijas publicētās darba tirgus prognozes vidējam un ilgtermiņam. Līdz 2030. un 2040. gadam darba tirgū pieaugs pieprasījums pēc IKT un veselības aprūpes jomas, kā arī zinātnes un inženierzinātņu speciālistiem, vienlaikus šīs ir arī jomas, kurās tiek prognozēts būtisks darbinieku trūkums.
… inovācijas. Trīs projekti – ES veiksmes stāsti
Trīs Latvijas uzņēmumu īstenotie projekti iekļauti Eiropas valstu pētniecības un inovāciju Briseles biroju neformālā tīkla (IGLO) apkopojumā.
Kā informē Izglītības un zinātnes ministrija, IGLO apkopojis veiksmīgākos projektu piemērus, kas attīstīti ar Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovācijas programmu “Apvārsnis 2020” un “Apvārsnis Eiropa” finansējumu. Bukletā kopumā iekļauti 18 valstu projekti, tostarp trīs Latvijas uzņēmumu projekti: SIA “LightSpace Technologies” medicīniskās izglītības trīsdimensiju brilles, AS “Latvijas Finieris” piedāvājums, kā toksisko aizstāt ar dabisko, un SIA “Latvijas Mobilais telefons” piektās paaudzes savienotas un automatizētas mobilitātes ES izmēģinājumi.
“Apvārsnis Eiropa” ir ES pētniecības un inovācijas finansēšanas programma 2021.–2027. gada periodam. Tās fokusā ir Eiropas integritātes stiprināšana, klimata pārmaiņu jautājumu risināšana, ANO Ilgtspējas attīstības mērķu sasniegšana un Eiropas globālās konkurētspējas sekmēšana. Programmas gaitā pētniecībai un inovācijai paredzēts kopumā novirzīt 95,5 miljardus eiro.
… investīcijas. “Fazer Latvija” investēs 1,45 miljonus maizes krāsnīs
Maiznīca “Fazer Latvija” maizes cepšanas iekārtu iegādē plāno investēt 1,45 miljonus eiro, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā.
Uzņēmums izsludinājis divus konkursus, kuros plāno iepirkt maizes krāsni par plānoto līgumcenu 750 000 eiro apmērā un maizes dzesēšanas iekārtu –par 700 000 eiro.
Maizes dzesēšanas iekārtu plānots piegādāt līdz 2024. gada 30. jūnijam, bet maizes krāsni – 2024. gada 31. augustam. Projekti tiks īstenoti Ogrē. Abi projekti tiks līdzfinansēti ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) atbalsta programmas “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” līdzekļiem. 2022. gadā “Fazer Latvija” apgrozījums palielinājās par 19% un sasniedza 32 miljonus eiro. “Fazer Latvija” vienīgais īpašnieks ir Somijas kompānija “Fazer Bakeries”, kas ir viens no “Fazer group” uzņēmumiem. Uzņēmums Latvijā strādā ar diviem zīmoliem – “Fazer” un “Druva”.