Foto: Imago/Scanpix/LETA

Brīdinājums par aizdomīgiem cilvēkiem viensētās izrādās viltus trauksme 0

Otrdien kāds sociālā tīkla “Facebook” lietotājs savā profilā aicināja uzmanīties no iespējamiem krāpniekiem, kuri lauku viensētās apciemo vecus un vientuļus cilvēkus, it kā uzdodoties par Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) darbiniekiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Konkrētāk viņš aprakstīja gadījumus Kandavas novadā, kur vīrietis un sieviete ar automašīnu ieradušies vairākās viensētās, kur radušās aizdomas par apmeklētāju patiesajiem nodomiem.

Pēc tam, kad ziņas par šo ierakstu izplatījās plašsaziņas līdzekļos, trešdien Centrālā statistikas pārvalde izplatīja skaidrojumu, kā notiek pārvaldes vārdā veiktā cilvēku aptaujāšana. (Plašāk skatīt raksta beigās.)

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad izrādās, ka šis brīdinājums par aizdomīgiem cilvēkiem viensētās bijusi viltus trauksme, jo pats ieraksta autors savu ierakstu trešdienas pēcpusdienā papildināja ar šādu tekstu:

“Šodien, 9.janvārī, pēcpusdienā saņēmu zvanu no Centrālās statistikas pārvaldes ar apstiprinājumu, ka tomēr šis gadījums ir ar laimīgām beigām un intervētājs ir bijis Centrālās statistikas darbinieks.

Lai arī viss ir labi beidzies, šis notikums liek aizdomāties par lietām, kas notiek mums apkārt, daudzi komentētāji nosoda kāda rīcības, taču nav dūmu bez uguns.

Pirms ievietoju šo rakstu, zvanīju uz informatīvo tālruni, ko atradu mājaslapā, tur man apstiprināja, ka vēstule par iespējamo interviju nosauktajai adresei nav sūtīta, šodien telefonsarunā tiek sacīts, ka vēstule līdz intervijai nav piegādāta ar pasta starpniecību un pastā ir atradusies 4.janvārī, kad notika šis gadījums.

Rodas jautājums, kas sūta vēstules, ja to nezin CSP, zvanot un nosaucot adresi, vārdu, uzvārdu? Vai tā ir iekšējo darbinieku, sistēmas vaina, ka tiek dota tāda atbilde?

Katrā ziņā kopš atgadījuma ir pagājušas 5 dienas, kopš zvana uz CSP 2 dienas, kad rodas kāda skaidrība par notikušo. Kas var notikt pa šo laiku, ja tas tiešām būtu kāds krāpniecības gadījums?

Lai nerastos šādi pārpratumi, mans ieteikums CSP būtu tomēr lieku reizi pārrunāt apmeklējuma norisi, iedzīvotāju informētību, varbūt pēc intervijas atstāt kādu lieku bukletu ar informāciju par pārvaldi, lai vecāki cilvēki saviem radiniekiem spētu to parādīt un nerastos bažas par procesu un apmeklējumu.

Reklāma
Reklāma

Protams atvainojos, ja kāds šo visu ir ņēmis pie sirds, taču tas viss mums katram liek vēlreiz padomāt, cik modriem ir jābūt!!!”

Iepriekš šis feisbuka lietotājs bija rakstījis, ka iedzīvotājiem licies dīvaini gan tas, kuras viensētas izvēlētas, gan tas, kādi jautājumi uzdoti.

Sieviete gan esot uzrādījusi CSP apliecību, tomēr tas bažas nemazināja. Arī, zvanot statistikas pārvaldei, viņš secinājis, ka norādītajā adresē aptaujāšana nenotiekot.

Tiesa gan, vairāki komentētāji, kuri atpazinuši ierakstā minēto sievieti, jau norādīja, ka viņa tiešām nodarbojas ar statistikas datu vākšanu un aptauju veikšanu.

Centrālā statistikas pārvalde trešdien portālam LA.lv sniedza šādu skaidrojumu par aptaujāšanas kārtību:

“Pirms ikvienas CSP veiktas iedzīvotāju aptaujas tajā iekļautās personas jeb mājsaimniecības saņem CSP vēstuli par iekļaušanu izlasē. Vairumā aptauju vispirms tiek piedāvāta iespēja atbildēt uz aptaujas jautājumiem tiešsaistē noteiktā laika periodā. Pēc šī perioda beigām CSP intervētājs sazinās ar personām, kuras nav atbildējušas internetā, zvanot vai ierodoties klātienē deklarētajā adresē.

CSP vēstulē vienmēr norāda plānoto intervijas laiku un intervētāja kontaktinformāciju. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā vēstules saņēmējs var sazināties ar CSP konsultantu pa vēstulē norādīto bezmaksas tālruni 80008811 darbdienās līdz pl 18.00 vai rakstīt uz vēstulē norādīto e-pasta adresi.

Nereti CSP vēstule nesasniedz adresātu jeb konkrētās adreses iemītnieks ir mainījis dzīvesvietu un tāpēc to nav saņēmis. Jebkurā gadījumā, ierodoties klātienē, intervētājs vienmēr uzrādīs CSP darba apliecību ar fotogrāfiju.

Apliecībā ir intervētāja vārds, uzvārds un apliecības numurs, kurus nosaucot pa bezmaksas tālruni, var pārliecināties par intervētāja identitāti. Ārpus Rīgas visā Latvijā strādā 33 CSP intervētāji, Rīgā – 8.

Ārpus darba laika intervētāja identitāti var pārbaudīt CSP mājaslapā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.