Foto – Shutterstock

Novērojums: “Cilvēki ar locītavu problēmām nereti pret sevi izturas nesaudzīgi” 0

Savu dzīvesveidu un paradumus dažkārt sākam izvērtēt un mainīt pēc tam, kad pamanīti pirmie veselības traucējumi vai pēc ārsta ieteikuma. Arī par locītavām lielākoties atceramies, kad tās jau sāk sāpēt un ierobežo kustības.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pārmērīga, nepareiza slodze, kustību trūkums vai to vienveidība ikdienā ir izplatīts sāpju cēlonis. Ja diskomforts ir ilgstošs, nevis pārpūles radīts, ir jādodas pie ārsta. Iemeslu var būt daudz, jo locītavu sāpes mēdz būt nopietnu reimatisku slimību izpausme, osteoporozes, traumu un pat smagas depresijas sekas, un tad pašārstēšanās ir riskanta. Piemēram, reimatiskās slimības vien aptver vairāk nekā 200 diagnožu, sākot no dažādu veidu artrīta līdz saistaudu slimībām, kas var skart jebkura vecuma cilvēkus, pat bērnus. Bezkaislīgā statistika liecina, ka vismaz viena reimatisko slimību izpausme ir teju katrā eiropiešu ģimenē.

Pat mežrozītēs ir spēks

Akūtas, tātad – īslaicīgas locītavu sāpes, kas saistītas ar pārpūli vai kādu traumu, novērš pretsāpju un pretiekaisuma geli, kas visbiežāk satur diklofenaku. Farmaceite Nellija Majore brīdina, ka šos medikamentus drīkst lietot ne ilgāk par divām nedēļām. Savukārt vismaz trīs mēnešu kurss nepieciešams glikozamīnam un zivju eļļai, kas piemērota locītavu jutības gadījumā. Ilgstoši lietojot, glikozamīna preparāti palēnina locītavu nolietošanos, palīdz atjaunot nolietoto locītavu skrimšļu struktūru, mazina locītavu sāpes, palielina kustību amplitūdu un uzlabo nolietoto locītavu darbību. Lai gan ne vienmēr, tomēr dažkārt izdodas pat izvairīties no operācijām un samazināt pretsāpju medikamentu devas vai atteikties no tiem. Līdz ar to glikozamīns profilaktiski piemērots cilvēkiem, kuri nodarbojas ar sportu vai strādā darbu, kas rada lielu slodzi locītavām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan šo preparātu aktīvās vielas nosaukums ir zināms pat tiem, kuri glikozamīnu nelieto, tas nav jāuztver tikpat pašsaprotami kā cukurgraudiņš tējā. – Parasti locītavu veselības uzlabošanai nozīmētajiem preparātiem, kas satur glikozamīnu, blakņu sastopamība ir minimāla. Tomēr ar šo līdzekļu lietošanu jāuzmanās cilvēkiem, kuriem ir alerģiskas reakcijas uz vēžveidīgajiem, jo augstas kvalitātes glikoz­amīns tiek iegūts no šo dzīvnieku ektoskeleta. Tad labāk izvēlēties laboratorijā sintezētus gliko­zamīna preparātus, – iesaka farmaceite.

Savukārt pretsāpju terapijā nozīmētiem nesteroīdajiem pretsāpju un pretiekaisuma medikamentiem galvenā blakne mēdz būt kuņģa gļotādas kairinājums, kas savukārt var paaugstināt kuņģa skābes līmeni. Nellija Majore aicina ikvienu, kuram ir hipoaciditāte, uzmanīties ar šo medikamentu lietošanu vai nepieciešamības gadījumā to lietot pēc ēšanas.

Retāk dzirdēts, ka imunitātes stiprināšanai bieži lietotie mežrozīšu augļi ir labi arī stīviem, sāpošiem locekļiem. Tiesa, lielāka ietekme ir no šīs drogas iegūtam preparātam, jo ir iegūts apstiprinājums, ka mežrozīšu augļos ir vielas, kas efektīvi palīdz uzturēt veselas, elastīgas un kustīgas locītavas, saglabā un sekmē ilgstošu izturību.

Kamēr nav par vēlu

Lai izvairītos no nepatīkamām locītavu problēmām, uzsvars liekams arī uz C un B grupas vitamīniem. Polivitamīni ir vēl vairāk piemēroti, jo tajos ir sabalansētas devas. Ideālā gadījumā tie ir speciāli locītavām radīti preparāti, kas paredz ne tikai optimālas proporcijas, bet veido kombinācijas, kas savstarpēji veicina šo vielu maksimālu uzsūkšanos.

Zivis, kuru sastāvā ir omega-3 nepiesātinātās taukskābes, ēdienkartē vairākas reizes nedēļā jāiekļauj cilvēkiem, kurus nomoka locītavu iekaisumi. Pilnvērtīgs, daudzveidīgs uzturs darbojas profilaktiski pret daudzām kaitēm.

Sēdoša darba veicēju mugurai un kājām veselīga darba vieta ir ērts krēsls, atbilstoša augstuma galds un pareizā attālumā novietots dators. Turklāt ilgstoša sēdēšana noteikti jākompensē ar kustībām. Reizi pusstundā vai stundā tomēr jāpieceļas un kaut dažas minūtes jāpastaigā – jāaiziet pēc ūdens glāzes vai tējas krūzes, pie kolēģa citā kabinetā… Fiziskās aktivitātes nav apgrūtinājums, ja tās ir regulāras visu gadu, nevis sezonālas – tikai tādēļ, ka ir gaidāms nozīmīgs pasākums vai tuvojas vasaras sezona. Par veselīga dzīvesveida sastāvdaļu jebkurā vecumā var kļūt ja ne skriešana, peldēšana un teniss, tad pastaigas svaigā gaisā, braukšana ar velosipēdu vai cita līdzīga fiziskā slodze.

Reklāma
Reklāma

Ne mazāk svarīgi atslogot ceļu un gūžu locītavas, samazinot lieko svaru. Palīdz ūdens terapija.

Farmaceite Nellija Majore ievērojusi, ka cilvēkiem ar locītavu problēmām raksturīga nesaudzīga izturēšanās pašiem pret sevi. Tā saistīta galvenokārt ar nepiemērotu slodzi, nepieciešamo uztura bagātinātāju lietošanu neatbilstoši norādēm vai nedošanos pie ārsta, kad pretsāpju medikamenti pēc divu nedēļu kursa joprojām nepalīdz. – Galvenā aplamība ir nepietiekamas rūpes par savu veselību, īpaši tas attiecas uz profilaksi. Pirms kaut kas sāk sāpēt, retais aizdomājas, ka organismam ir savas vajadzības, bet iespējas nav bezgalīgas, – piebilst speciāliste.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.