Brīdina vecākus: internetā parādījušies baisi video, kuros draud nodarīt pāri bērnam 0
Latvijas Drošāka interneta centrs brīdina vecākus un skolēnus par bērnus biedējoša video izplatīšanos internetā, aģentūra LETA uzzināja centrā.
Dažādās sociālo tīklu platformās, piemēram, “YouTube”, “Instagram”, “WhatsApp” izplatās video un attēli ar biedējošu seju, ko nereti pavada arī šausmu filmām līdzīgi skaņu efekti un draudi nodarīt pāri bērnam un viņa ģimenei,” stāsta centrā.
Drošāka interneta centra redzeslokā ziņas par šāda satura izplatību parādījās jau 2018.gada vasarā, kad citi Eiropas drošāka interneta centri aktualizēja šo problēmu. Tomēr centrs apzināti neizstrādāja informatīvus materiālus, lai neradītu situāciju, kad ar mērķi pasargāt tiek izdarīts pretējais, veicinot bērniem nepiemērotas un kaitīgas informācijas izplatību.
Tomēr patlaban, kā skaidroja centrā, redzot kādā tempā izplatās spekulācijas un nepatiesi apgalvojumi Latvijas interneta telpā, kā arī reaģējot uz pēdējo nedēļu laikā pastiprināto interesi, tas nolēma sniegt informāciju un padomus vecākiem.
Gadījumos, kad bērns stāsta par redzēto, centra speciālisti aicina nomierināt bērnu, sakot, ka briesmonis nav īsts, ka tas naktī neatnāks un neko nenodarīs. Centrā norāda, ka tā nav spēle, bet gan ar dažādām programmām izveidoti attēli, video un rīki, kas radīti ar mērķi nobiedēt bērnus, kā arī panākt, ka pēc iespējas vairāk cilvēku par to runā.
Uz ierīcēm, ko izmanto bērni, aicina ieslēgt “YouTube” “Ierobežoto režīmu” vai angliski “Restricted mode”. Centrs norādīja, ka tā tiks ierobežota iespēja, ka bērns nejauši saskaras ar vardarbīga satura video.
“WhatsApp” būtu jābloķē kontaktus, kas bērniem ir sūtījuši vardarbīgo saturu, kā arī jāziņo par šiem attēliem. Citās sociālo tīklu platformās būtu jāziņo tīklu administrācijai par vardarbīga satura attēliem un video, lai tie tiktu dzēsti. “Google” meklētājprogrammā pie iestatījumiem ieslēdziet “Drošu meklēšanu” jeb angliski “Safe search”.
“Meklējot un skatoties šāda veida saturu internetā, bērns turpmāk redzēs arvien biežāk līdzīgus video par to pašu tēmu, jo sociālie tīkli izmanto algoritmu, kas piedāvā arī turpmāk apskatīt to pašu vai līdzīgu saturu, kuru jau skatījāties,” skaidroja centrā.
Tāpat centra speciālisti aicina aizliegt bērnam sūtīt, pārsūtīt šādu saturu draugiem caur sociālajiem tīkliem vai kā citādāk, jo tādā veidā viņš veicina šī satura izplatību, proti, ir līdzatbildīgs šī satur izplatībā un popularizēšanā. Tāpat svarīgi bloķēt kontus un saturu, kas izplata šādu vardarbīgo saturu, lai novērstu, ka bērns var nejauši noskatīties vai šādu saturu apskata vēlreiz.
Centrā arī atgādina, ka dažādi izaicinājumi un slepeni uzdevumi bērnam var likties aizraujoši un izraisīt lielu interesi, bet svarīgi brīdināt bērnu nekādā gadījumā nemēģināt pildīt uzdevumus.
“Atcerieties, ka ne viss, ko redzat tiešsaistē, ir taisnība. Pārbaudiet datumu un avotu, kā arī ņemiet vērā, ka šāds nepatīkams saturs bieži tiek veidots, lai pēc iespējas vairāk cilvēku gribētu uz tā uzklikšķināt,” atgādina centra darbinieki.