Brīdina par inficētu cūkgaļu 0
Šogad jau 24 cilvēki saslimuši ar trihinelozi, vairākums no tiem Latgalē. “Ar trihinelozi var inficēties ikviens, kurš lieto uzturā svaigu vai termiski nepietiekami apstrādātu cūkas vai medījuma gaļu, kas inficēta ar trihinellām.
Lai neapdraudētu savu un savu tuvinieku veselību, cilvēkam ir ļoti svarīgi apzināties – kur viņš iegādājas gaļu, vai gaļas izcelsme ir zināma, medījumu gaļa noteikti būtu jāpārbauda veterinārajā laboratorijā,” uzsver Latvijas Infektoloģijas centra Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta infekciju slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas vadītāja Anita Brila.
Arī tie 24 Latvijas iedzīvotāji, kuri šogad saslimuši ar trihinelozi, inficējušies, lietojot uzturā dažādus ēdienus, kas pagatavoti no cūkgaļas. Visvairāk – 19 – inficētās cūkgaļas lietotāju bijuši Daugavpilī un Daugavpils novadā. Septiņi cilvēki inficējušies, lietojot uzturā cūkgaļu no privātsaimniecības, bet pārējie cūkgaļas produktus iegādājušies oficiālās tirdzniecības vietās.
Ar trihinelozi var inficēties, ēdot gaļu vai tās gaļas izstrādājumus, kuros ir dzīvotspējīgi trihinellu kāpuri, kas nokļūst cilvēka asinsritē un tiek iznēsāti pa visu organismu.
Pirmie inficēšanās simptomi – sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana, caureja, kas var parādīties divas trīs, bet trihinelozei raksturīgie simptomi no 5 līdz 45 dienām pēc gaļas baudīšanas. Visbiežāk slimajam ir slikta dūša, vemšana, caureja, nogurums, sāpes vēderā, drudzis, sāpes muskuļos un locītavās, plakstiņu un sejas tūska, kā arī stipra svīšana.
Lai izvairītos no saslimšanas ar trihinelozi, cūkgaļu un medījumu obligāti vajag pareizi termiski apstrādāt – vismaz 71°C aptuveni divas divarpus stundas.