Foto: LETA

Brīdina par bīstamām ēkām Latvijā: pusei pārbaudīto ēku neapmierinošs stāvoklis 1

Katrā otrajā sabiedriskā ēkā būveksperti konstatē bīstamības pazīmes. Būvniecības valsts kontroles birojs šo situāciju dēvē par satraucošu, tomēr likumsakarīgu. Nami neapmierinošā stāvoklī bieži vien ir tādēļ, ka īpašniekiem trūkst līdzekļu, vēstīja “LNT ziņas”

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Par to, cik daudz ēku Latvijā ir neapmierinošā stāvoklī, liecina Būvniecības valsts kontroles biroja interaktīvā karte. Ar dzelteno krāsu apzīmētas ēkas, kur ir konstatēti pārkāpumi, bet sarkanā krāsa ir stop signāls, kur, pēc būvekspertu domām, cilvēki vairs uzturēties nevar. Pērn pārbaudītas aptuveni 800 ēku visā Latvijā. Atklājumi ir satraucoši.

Visbiežāk bojājumus konstatē ēkām, kas ir vecākas par 50 gadiem. Piemēram, pašā Rīgas centrā, Skolas ielā, kādai ēkai ir piešķirts dzeltenais vērtējums. Tajā turpina darboties dažādas iestādes, bet ēkas īpašniekam tā jāsakārto pusotra gada laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču dažādas bīstamības atklāj arī salīdzinoši jaunākām būvēm. Piemēram, Rīgas pilsētas Pļavnieku ģimnāzijai plaisu dēļ kāpņu telpā pirms kāda laika piešķirts sarkanais vērtējums. Tiesa gan, vēlāk tas nomainīts uz dzelteno.

Pārsvarā ēkas īpašniekiem uzdod bojājumus novērst. Pēc atbilstoša termiņa namu pārbauda atkārtoti. Apmēram 6% gadījumu ēkas ekspluatācija jāpārtrauc. Tā notika, piemēram, konstatējot bīstamu situāciju lielveikalā “Prisma” un Rīgas cirka ēkā.

Speciālisti gan mierina, ka ēkās ar dzelteno statusu uzturēties patlaban ir droši. Bīstamības var rasties ilgākā laika periodā. Līdz ar jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanos visiem ēku īpašniekiem reizi 10 gados ir pienākums veikt ēku tehnisko apsekošanu. Taču daļa to atliek uz pārejas perioda beigām – 2019. gadu. Patlaban Ekonomikas ministrija arī strādā pie stingrāka regulējuma attiecībā uz ēkas īpašnieku atbildību par viņu īpašumā esošo ēku uzturēšanu un stāvokli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.