Briti izsakās par atkārtotu referendumu 4
Situāciju vēl neskaidrāku dara ziņa, ka divās dienās pēc referenduma jau gandrīz trīs miljoni britu pilsoņu parakstījuši petīciju internetā par atkārtotu referendumu Apvienotajā Karalistē par tās turpmāko dalību Eiropas Savienībā. Aptuveni 142 tūkstoši cilvēku atbalstījuši aicinājumu pasludināt Londonas neatkarību no Lielbritānijas, ziņo raidsabiedrība BBC.
Tūkstošiem britu jau pēc balsojuma 23. jūnijā dažādās tīmekļa vietnēs centās uzzināt, kas īsti ir Eiropas Savienība un ko nozīmēs balsojums par vai pret izstāšanos. Apvienotās Karalistes likumi neparedz minimālo balsu īpatsvaru vai aktivitātes līmeni, lai referenduma rezultāti tiktu uzskatīti par vēlētāju gribu atspoguļojošiem.
Arī ES dokumentos nekas nav teikts par to, ka dalībvalsts, kas sāk sarunas par aiziešanu no bloka, nevarētu pārdomāt un tomēr tajā palikt. Eksperti gan norāda, ka no pašreizējās petīcijas tūlītējas ietekmes uz referenduma rezultātiem nebūs. Vienīgi parlamentam būs pienākums formāli to izskatīt. Britānijā parlamentam ir jāizskata visi pilsoņu ierosinājumi, par kuriem savākti vismaz 100 tūkstoši parakstu. Lielās iedzīvotāju intereses dēļ uz laiku petīcija pat nebija pieejama Britānijas valdības un parlamenta mājaslapā.
Apvienotā Karaliste ir sašķelta
Referenduma rezultāti liecina par lielām atšķirībām starp reģioniem, kā arī to, ka visaktīvāk palikšanu ES atbalstīja gados jauni cilvēki un lielo pilsētu iedzīvotāji. Jaunieši ir pauduši neapmierinātību ar referenduma rezultātu, ko lielā mērā ietekmēja gados vecāku cilvēku balsojums, lai gan ES sniegtās iespējas par brīvu ceļošanu un uzņēmējdarbību visvairāk izmanto tieši jaunieši. Pēc referenduma sociālās saziņas vietnes pārplūdinājuši ieraksti par to, ka iedzīvotāji nožēlo savu izvēli balsot par izstāšanos, kā arī nebija gaidījuši, ka viņu balsij būs nozīme.
Pēc referenduma, kurā Leiboristu partija oficiāli atbalstīja Apvienotās Karalistes palikšanu ES, partijā izcēlies dumpis, jo daudzi leiboristi asi kritizē partijas vadītāju Džeremiju Korbinu par nepietiekamu aktivitāti kampaņā un uzticības zaudēšanu. Vairāk nekā puse politiķu no leiboristu ēnu kabineta paziņojuši par nodomu atkāpties, ja Korbins paliks partijas līdera postenī.
Analītiķi atzīmē, ka rudenī Britānijā var notikt pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas un ar Korbinu priekšgalā leiboristiem nav izredžu. Asi strīdi pēc referenduma izvērsušies arī Konservatīvo partijā, kur viens no izstāšanās kampaņas vadītājiem, bijušais Londonas mērs Boriss Džonsons, tiek apsūdzēts apzinātā faktu sagrozīšanā un personiskās politiskās karjeras veicināšanā.