Breksita līgums apdraudēts 0
ES sarunvedējs Mišels Barnjē piedāvājis Ziemeļīrijai pēc breksita saglabāt muitas ūniju ar ES, taču to kategoriski noraidījusi Britānijas premjerministre Terēza Meja, apsūdzot Briseli centienos graut Britānijas konstitucionālo vienotību un sašķelt Apvienoto Karalisti.
Briseli apsūdz “spēlē ar uguni”
Premjerministres Mejas bijušais padomnieks Niks Timotijs apsūdzējis Briseli “spēlē ar uguni”, kas var apdraudēt ar lielām grūtībām panākto trauslo miera procesu Ziemeļīrijā. Stingrās robežas atjaunošana starp Īriju un Ziemeļīriju, kas ir Apvienotās Karalistes sastāvā, varētu apdraudēt 1998. gada miera līgumu, ar kuru tika pielikts punkts īru katoļu un britu protestantu starpkopienu konfliktam Ziemeļīrijā. Timotijs atgādinājis Mejai viņas pašas vārdus, ka “nekāds līgums ir labāks par sliktu līgumu”. Barnjē pavēstīja, ka Briseles sagatavotā “šķiršanās līguma” projekts paredz “ārkārtas risinājumu”, saskaņā ar kuru Ziemeļīrija paliktu “pilnīgā saistībā” ar Īriju, ja neizdotos atrast labāku risinājumu, kas pēc breksita novērstu stingras robežas atjaunošanu starp Ziemeļīriju un Īriju. Barnjē norādīja, ka līguma projekts nesaturot “nekādus pārsteigumus” un ka dokumentā vienīgi juridiski formulēts tas, par ko iepriekš jau esot panākta vienošanās ar Britāniju. Taču Briseles priekšlikums saglabāt visas Īrijas salas teritorijā “kopīga regulējuma zonu” jau izraisījis sašutumu Apvienotajā Karalistē. Britu preses sašutumu par ES piedāvājumu visskaidrāk pauž laikraksts “The Metro”: “Rokas nost no mūsu robežām.” Ziemeļīrijas Demokrātiskās unionistu partijas (DUP), kas ir premjerministres Mejas koalīcijas valdības partnere, parlamenta frakcijas līderis Naidžels Dodss izteicies, ka viņu pārsteidz Briseles iedomas, ka tā varētu manipulēt vai nu ar DUP, vai ar Britānijas valdību. “Mēs neizstājāmies no Eiropas Savienības, lai pārraudzītu Apvienotās Karalistes sašķelšanos,” intervijā raidsabiedrībai BBC uzsvēra Dodss, piebilstot, ka “atraušana no Britānijas tirgus Ziemeļīrijai būtu katastrofa”. Arī breksita atbalstītāji valdošās Konservatīvās partijas rindās jau paziņojuši, ka Briseles priekšlikumi ir “pilnībā nepieņemami” un paredz faktisku Ziemeļīrijas aneksiju.
Tusks saglabā optimismu
Apbrīnojamu optimismu paudis Eiropadomes prezidents Donalds Tusks, izsakot pārliecību, ka ES dalībvalstis samitā marta beigās atbalstīs Briseles sagatavoto breksita līguma projektu, kas radījis Londonas dusmas. Tusks ieteicis Mejai, ja viņai nepatīk šis ierosinājums, viņai vajadzētu nākt klajā ar labāku alternatīvu. Barnjē norādīja, ka muitas ūnijas saglabāšana starp ES un Ziemeļīriju piedāvāta kā atkāpšanās iespēja gadījumā, ja neizdotos divi vēlamākie scenāriji – augsto tehnoloģiju izmantošana nepārtrauktas robežkontroles nodrošināšanai vai risinājums, kas būtu saistīts ar nākotnes ES un Britānijas tirdzniecības līgumu. Taču Tusks brīdināja, ka Britānijas pašas izvirzītie nosacījumi ES pamešanai – izstāšanās no muitas ūnijas un vienotā tirgus – padarījuši netraucētu tirdzniecību neiespējamu. “Es vēlos skaidri uzsvērt, ka nav iespējama netraucēta tirdzniecība ārpus muitas ūnijas un vienotā tirgus. Domstarpības ir neizbēgams breksita blakusefekts,” atzina Tusks.