Breksita agonija ievelkas 0
Saskaņā ar Britānijas un Eiropas Savienības panākto vienošanos Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES bija paredzēta šodien, 29. martā, taču premjerministrei Terēzei Mejai joprojām nav izdevies pārliecināt britu likumdevējus apstiprināt breksita vienošanos.
Meklē vainīgos breksita sarunu neveiksmē
ES samitā pirms nedēļas Britānijai tika dots izstāšanās termiņa pagarinājums līdz 12. aprīlim, ko balsojumā ar opozīcijas partiju atbalstu trešdien apstiprināja arī britu parlaments, taču breksita procesa agonija var ieilgt. Ja vēl šonedēļ britu parlamentā tiktu apstiprināta breksita vienošanās, Britānija izstātos no ES 22. maijā. Ja vienošanās netiek apstiprināta, izstāšanās notiek 12. aprīlī. Britānijai ir iespēja vēl pagarināt ES līguma 50. panta darbību, bet tad Londonai ir jāiesniedz Briselei jauni priekšlikumi. Britu medijos sākusies vainīgo meklēšana breksita sarunu neveiksmē.
Britānija zaudēja breksita kauju jau pirmajā dienā pēc referenduma 2016. gada 23. jūnijā, kad Londona pārsteidzīgi piekrita Briseles prasībai nekavējoties iedarbināt ES līguma 50. pantu par dalībvalsts izstāšanos pirms sarunām par jaunu attiecību ietvaru, atzīmē izdevums “Politico”. Nav izslēgts, ka Britānijai, kuras iedzīvotāju vairākums (52%) referendumā pirms trīs gadiem nobalsoja par izstāšanos no ES, var nākties piedalīties maija beigās paredzētajās Eiroparlamenta vēlēšanās, kas satracinātu breksita atbalstītājus.
Eiropadomes priekšsēdis Donalds Tusks aicinājis Eiroparlamentu “piešķirt (Britānijai) ilgstošu pagarinājumu, ja Apvienotā Karaliste vēlas pārdomāt savu breksita stratēģiju”, piebilstot, ka ES līguma 50. panta būtisks pagarinājums “nozīmētu Apvienotās Karalistes piedalīšanos Eiroparlamenta vēlēšanās”.
Uzrunājot Eiroparlamentu Strasbūrā, Tusks atzina, ka “šāda nostādne var būt nepieņemama”. Analītiķi atzīmē, ka Tusks varētu būt vēlējies pievērst uzmanību, ka premjeres Mejas iespējamā atkāpšanās varētu ievirzīt britu premjera amatā eiroskeptiķi Borisu Džonsonu un nākotnē vēl vairāk sarežģīt Londonas un Briseles attiecības.
Džonsons, kurš vēl nesen dēvēja Mejas panākto breksita vienošanos par “nodevību” un protestā pērn atkāpās no ārlietu ministra amata, tagad izteicies, ka varētu to atbalstīt, ja notiktu trešais balsojums.
Parlaments pārņem iniciatīvu no valdības
Gandrīz divus gadus ilgušajās Londonas un Briseles sarunās par breksita noteikumiem līdz šim tempu noteica premjerministres Mejas valdība, taču viedokļu sadursmes valdošajā Konservatīvo partijā pēc diviem neveiksmīgiem mēģinājumiem apstiprināt breksita vienošanos parlamentā deva iespēju likumdevējiem pārņemt iniciatīvu no valdības.
Parlamenta Pārstāvju palātas spīkers Džons Berkovs, kura pilnvarās ir apstiprināt parlamenta darba kārtību, trešdien bija izvirzījis balsošanai astoņus (!) juridiski nesaistošus testa likumprojektus, lai noskaidrotu, vai kādam no tiem būtu izredzes uz apstiprināšanu. Likumdevēji noraidīja visus astoņus priekšlikumus.
Vakar premjerministre Meja, cenšoties panākt dumpīgā parlamenta, tajā skaitā pašas partijas citādi domājošo ministru un deputātu atbalstu, piedāvāja atkāpties, ja tiktu atbalstīta breksita vienošanās. Parlamenta spīkers Berkovs paziņojis, ka uz trešo balsojumu nevar tikt virzīts likumprojekts, kurā nav veiktas būtiskas izmaiņas. Parlamenta kuluāros nemitas intensīvas sarunas par iespējamiem partiju kompromisiem, lai panāktu pozitīvu balsojumu.
Meja solīja, ka viņa “nepaliktu premjera amatā breksita sarunu nākamajā posmā par Apvienotās Karalistes un Eiropas Savienības attiecībām”. Viņa gan neminēja datumu, kad plāno atkāpties. Analītiķu ieskatā, tas varētu liecināt, ka Meja nezina, kad īsti pienāks breksita diena. Mejas piedāvājums atkāpties pēc breksita vienošanās apstiprināšanas parlamentā nav mainījis Ziemeļīrijas Demokrātiskās unionistu partijas (DUP) stingro nostāju pret šo vienošanos.
DUP, kam ir desmit deputāti britu parlamentā, ir Mejas sabiedrotie, kuri, balsīm sadaloties līdzīgi, varētu izšķirt balsojuma iznākumu. Daļa Konservatīvo partijas likumdevēju, kas atbalsta breksitu, paziņojuši, ka varētu atbalstīt vienošanos, ja tā balsotu arī DUP pārstāvji. Lai kā daļa Konservatīvo partijas politiķu gribētu izstumt Meju no premjeres amata, viņus attur bažas, ka varētu nākties rīkot vispārējas vēlēšanas, kurās nav izslēgta Leiboristu partijas uzvara un tās līdera Džeremija Korbina kļūšana par valdības vadītāju.