Brants – bīstams pretinieks. Ar ko apkarot? 0
Kā cīnīties un ar ko apkarot pagrabā ieviesušos sēni (tautā saukto brantu)? ANITA KULDĪGAS NOVADĀ
“Ja pagraba ārsienām nav izbūvēta kvalitatīva hidroizolācija, tad būtībā neviens līdzeklis ilgtermiņā vēlamo efektu nedos, īpaši, ja sēne inficējusi arī mūra konstrukcijas. Šāda izolācija bija jāierīko jau celtniecības laikā no konstrukciju ārpuses. Protams, to ierīkot iespējams arī vēlāk, atrokot pamatus līdz pašai to apakšai, tos rūpīgi notīrot un nogruntējot, uzklājot speciālas membrānas,” skaidro būvfirmas RRKP būve valdes loceklis Aigars Kalniņš.
Ja tā visa nav, nav vērts tērēt laiku un līdzekļus. Laiku pa laikam labāk nomainīt bojātās koka konstrukcijas, tās aizstājot ar jaunām, kas piesūcinātas ar antiseptiskiem līdzekļiem, tā pagarinot to kalpošanas laiku. Brantam mitrums nepieciešams tikai tā augšanas sākumā. Pēc tam sēne nepieciešamo mitrumu spēj nodrošināt arī pati.
Temperatūras un mitruma prasības dažādu sēņu augšanai atšķiras. Optimālais koksnes mitrums – no 40 līdz 80%. Sēnes var augt arī zemākā mitrumā, tāpēc visdrošākā garantija pret sēņu ieviešanos koksnē ir pastāvīgi uzturēt tās mitrumu zem 20 procentiem.
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieku publikācijās minēts – gadījumos, ja brants konstatēts mājā, jārīkojas operatīvi, jo sēne var nodarīt ievērojamus postījumus pat vienas sezonas laikā.
Vēlams, lai speciālists izvērtē bojājumu apjomu, konstatē sēnes augšanas sākuma punktus un nosaka nepieciešamos remonta darbus konstrukcijas saglabāšanai. Tad jālokalizē un jānovērš mitruma avoti, jāveicina ātra struktūras izžūšana. Sēnes augļķermeņus un/vai micēliju ieliek plastmasas maisā un sadedzina. Aizvāc visu satrupējušo koksni, izzāģējot arī veselo koksni 0,5 metrus aiz pēdējām redzamajām sēnes bojājumu vietām. Koksni un citus bojātos priekšmetus sadedzina. Aizvāc un iznīcina inficētos izolācijas materiālus, norok zemes slāni tik dziļi, kamēr neatrod sēnes micēliju vai auklas. Novērš tālāku sēnes izplatību pa mūri un/vai apmetumu, tos apstrādājot ar boru saturošu aizsarglīdzekli. Lieto ar bora aizsarglīdzekli apstrādātu aizvietojošo koksni. Apstrādā palikušo veselo koksni ar bora aizsarglīdzekli (minimums divas reizes apstrādājot ar otu). Veic papildu pasākumus (piemēram, ierīko ventilāciju, hidroizolāciju).
UZZIŅA
Visbiežāk ēkās sastopamas šādas sēnes: īstā mājassēne (Serpula lacrymans) (šī ir bīstamākā sēne, un tautā to dēvē par brantu), antrodijas (Antrodia sp.), brūnā pagrabsēne (Coniophora puteana), sētaspiepes (Gloeophyllum sp.) un kortīcijas (Corticiaceae).