Testamentu kari: Brālis pret māsu un jaunāko brāli cīņa par ģimenes mantu 0
Ģimenē bijām četri bērni – es un trīs brāļi. Māte un tēvs jau sen miruši. Nesen nomira vecākais brālis, kuram bērnu nav. Tagad vidējais brālis, ar kuru viņi dzīvoja kopā, stāsta, ka vecākais brālis esot uzrakstījis kaut kādu testamentu, ar kuru māju, kurā viņi dzīvoja, novēlējis tikai viņam vienam. Pašu testamentu viņš man nerāda. Vai tiešām ir spēkā tāds ar roku uzrakstīts testaments, un ko tādā gadījumā darīt man un jaunākajam brālim? Domāju, ka mirušajam brālim vēl bankā bija palikuši naudas uzkrājumi. ANASTASIJA LIEPĀJĀ
Civillikumā noteikts, ka mantinieka iecelšanai nav vajadzīga nekāda sevišķa forma – pietiek, ja testamenta rakstītājs izteic par to savu gribu skaidri un saprotami – vienalga, kādos vārdos. Lai privāts testaments ir spēkā, jābūt pārliecībai, ka to sagatavojis mantojuma atstājējs un ka tas pareizi izteic viņa pēdējo gribu. Privātu testamentu tiešām katrs var uzrakstīt pats – nepieciešams vienīgi paraksts.
Ja mantojuma atstājējs ieceļ tikai vienu mantinieku, nenosakot viņam kādu mantojuma daļu, tad viņš saņem visu mantojumu. Tātad, ja mirušā brāļa mantojumā ir tikai māja, diemžēl jums ar jaunāko brāli nepienāksies nekas, jo esat tikai otrās šķiras mantinieki.
Savukārt, ja vidējam brālim testamentā būs noteikta tikai kāda mantojuma daļa (māja, bet ne naudas līdzekļi), tad naudu no bankas saņemsiet arī jūs un jaunākais brālis kā likumiskie mantinieki. Tāpēc iesakām tomēr doties pie notāra un pieteikties uz mantojumu kā likumiskajiem mantiniekiem – īpaši tad, ja neesat pārliecināta par testamenta esamību un tā saturu.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA