Braku mežs izsolē pārdots par 96 000 eiro 0
Šodien notikušajā Braku meža izsolē cirsmas pārdotas par 96 000 eiro, aģentūru LETA informēja izsoles komisijas priekšsēdētāja Vineta Bagatska.
Izsolē piedalījušies visi seši pieteikušies pretendenti, un īpašumu par 96 000 eiro nosolījis “Primolux”. Izsoles gala cena ievērojami pārsniedz sākumcenu, kas bija noteikta 61 000 eiro apmērā.
Plašāku informāciju par izsoli Bagatska gan nesniedza, jo rezultāti vēl jāapstiprina domes sēdē, kas notiks tieši pēc mēneša, 28. februārī.
Jau vēstīts, ka pašvaldības rīkotajā izsolē piedāvāts iegādāties 2933 kubikmetrus koksnes jeb 26,7 hektārus meža. No tā 6,6 hektāros tiek pieļauta kailcirte, 12,7 hektāros būs jāveic izlases cirte, 0,7 hektāros – kopšanas cirte, bet 6,7 hektāros – sanitārā cirte.
Pašvaldība precizējusi cirsmas apjomu, jo iepriekš par Braku meža izciršanu iebilda gan aktīvisti, gan arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP), kas mudināja precizētu izsoles noteikumus. Iepriekš Ērgļu novada pašvaldība plānoja ļaut šajā mežā izstrādāt daudz vairāk koksnes un izsolē piedāvāja 4056 kubikmetrus kokmateriālu.
Ziņots, ka vairāki aktīvi Ērgļu novada iedzīvotāji nav apmierināti ar pašvaldības lēmumu izsolīt Braku meža cirsmu pie Blaumaņa dzimtajām mājām un cer nosargāt mežu no izciršanas.
Braku meža nosargāšanai aizvadītā gada novembrī tika rīkots arī iedzīvotāju pikets, kurā aptuveni 25 cilvēki pauda neapmierinātību par ieceri izcirst Braku mežu.
Novada domes opozīcijas deputāts Māris Olte, kurš pārstāv apvienību “Kopā ir spēks”, aģentūrai LETA iepriekš pauda sapratni, ka nav iespējams mainīt pašvaldības plānus attiecībā uz visu Braku mežu, taču, “ja izdosies nosargāt zibens šķelto akmeni un 100 soļu taku, tad to jau varēs uzskatīt par mazo uzvaru”. “Ja no izciršanas izdosies nosargāt šo Brakiem visraksturīgāko ainavu, tad mēs to uzskatīsim par savu mazo uzvaru,” sacīja Olte.
Olte skaidroja, ka neapmierinātības pamatā ir “pašvaldības nemākulīgā saimniekošana”, jo pašvaldības iecere esot nocirst visu mežu uzreiz, nevis saimniekot tā, lai to savestu kārtībā vairāku gadu garumā.
Savukārt cita apvienības “Kopā ir spēks” deputāte Inga Bite LA.lv pauda nožēlu par pašvaldības attieksmi pret “Braku” mežu kā tīri saimniecisku mežaudzi. Viņa arī izteica bažas, ka izsolē ciršanas tiesības nopirkusī firma nebūs ieinteresēta saglabāt vērtīgākos un skaistākos kokus. Patlaban arī neesot skaidri iezīmēts, kuri koki saglabājami.
“Žēl, ka novada pašvaldība nespēj saskatīt šim mežam citu vērtību kā vien ekonomisko,” pauda Inga Bite. “Nezinu, vai cilvēki vairs brauks uz “Braku” mežu, kāds tas būs palicis.”
Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes valsts inspektore Sarmīte Dundure portālam LA.lv pauda, ka neredz neko nepareizu, ja no meža izstrādes iegūtie līdzekļi tiek ieguldīti “Braku” attīstībā. Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) speciālisti pagājušajā rudenī “”raku” mežu izstaigāja kopā ar opozīcijas pārstāvjiem un mežkopības speciālistiem, secinot, ka tajā ir saglabājamas vērtības, bet arī nogabali, kurus drīkst tīrīt un pārveidot.
“Jāsaprot, ka tas nav kultūrvēsturisks mežs un arī ne īpaši vērtīgs – pamatā aizaugusi lauksaimniecības zeme,” sacīja Sarmīte Dundure. NKMP speciālisti gan izteikuši aizrādījumus par sākotnēji plānotajiem izsoles noteikumiem, kā arī aicinājuši perspektīvā izstrādāt “Braku” apkārtnes attīstības plānu, paredzot tajā, iespējams, mežaparka teritoriju.