Sazvērestība karaliskajā ģimenē: no karaļa mīļākā dēla līdz dumpiniekam, kurš “gatavojas valsts apvērsumam” 0
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Saistībā ar aizdomām par valsts apvērsuma gatavošanu jau vairākas dienas mājas arestā atrodas Rietumiem draudzīgās Jordānijas princis Hamza bin Huseins. Viņa pusbrāļa, karaļa Abdullas II vadītā konstitucionālā monarhija Jordānija ir viena no labklājīgākajām Tuvo Austrumu reģiona zemēm, tāpēc gadu desmitiem uzskatīta arī par stabilitātes salu nemierīgajā pasaules nostūrī.
Šādi notikumi Jordānijā ir kas līdz šim nepiedzīvots, tādēļ piesaistījuši lielu mediju uzmanību un radījuši satraukumu. Pirmdien mājas arestā turētais princis Hamza izplatīja paziņojumu, ka tomēr saglabā uzticību Hašemītu dinastijas Jordānijas karalistes konstitūcijai, kā arī karalim Abdullam II.
Tajā pašā laikā oficiālā Jordānijas ziņu aģentūra “Petra” informēja pavalstniekus, ka “problēma” tiks atrisināta ģimenes iekšienē. Atrast kompromisu konfliktā uzticēts Abdullas un Hamzas tēvocim, 1999. gadā mirušā iepriekšējā karaļa Huseina I brālim, dzimtā cienītajam 74 gadus vecajam princim Hasanam ben Talalam, un dumpinieks tam piekritis. Tostarp publiska informācija par to, ko Hamza bin Huseins gatavojis, kādās intrigās iesaistījies, ir ļoti skopa un neskaidra.
“Acu gaišums”
Šobrīd 41 gadu vecais Jordānijas karaļa Abdullas II brālis Hamza ir baudījis teicamu izglītību Anglijā un ASV, pabeidzis britu Karalisko kara akadēmiju Sandhērstā, dienējis Jordānijas armijā un piedalījies daudzās ārvalstu misijās, arī bijušās Dienvidslāvijas teritorijā; ir diplomēts pilots.
Princis Hamza tika uzskatīts par 1999. gadā no vēža mirušā karaļa Huseina I mīļāko dēlu. Huseinam I mūža laikā bija četras sievas, un viņš ir pēdējās, ceturtās sievas, sīriešu cilmes ASV pilsones princeses Nūras pirmais dēls.
Nelaiķa karalis Hamzu bieži publiski sauca par “manu acu gaišumu”, dodot mājienu, ka vēlētos viņam atstāt valsti. Taču, Huseinam I aizejot, Hamza izrādījās vēl pārāk jauns. Tronis tika viņa pusbrālim, mirušā karaļa vecākajam dēlam Abdullam bin Huseinam.
Sākotnēji Hamza saglabāja kroņprinča statusu. Situācija mainījās 2004. gadā, kad Abdulla II negaidīti izlēma kroņprinča titulu piešķirt savam pirmdzimtajam, 1994. gadā dzimušajam dēlam Huseinam. Šobrīd Hamza ir tikai viens no daudzajiem Jordānijas prinčiem, kamēr 26 gadus vecais kroņprincis Huseins bin Abdulla pavada tēvu starptautiskās vizītēs un arī pasaulē viņu uzlūko par nākamo karali.
Uzskata, ka Abdullas II solis, atņemot Hamzam statusu par labu savam dēlam, sarūgtinājis un atsvešinājis no dzimtas Huseina I atraitni Nūru, kura joprojām spēlē zināmu lomu Jordānijas sabiedriskajā dzīvē.
Ziņa par Hamzas bin Huseina izolēšanu mājas arestā atklātībā nonāca aizvadītās nedēļas beigās. Lēmumu bija pieņēmusi Jordānijas valsts drošības tiesa, balstoties specdienestu savāktajos materiālos, ka princis līdzdarbojies pret pastāvošo varu vērstā sazvērestībā.
Kā svētdien paziņoja valsts ārlietu ministrs Aimans Safadi, specdienestu rīcībā atrodoties pārliecinošas ziņas par kādu ārējo spēku organizētu sazvērestību, lai destabilizētu situāciju valstī. Kas konkrēti iejaucies Jordānijas lietās, nosaukts netika, taču ir norādes uz opozīciju, kas bāzējas citās valstīs.
Kas attiecas uz princi Hamzu, tad viņš “ilgstoši uzturēja aktīvus kontaktus ar aizrobežu spēkiem”, mēģinājis “mobilizēt cilšu klanu vadoņus pret valdību” un negatīvi uzņēmis brīdinājumus, kas princim izteikti, pirms pret viņu sperti tiesiski soļi.
Klanu opozīcija
Kopumā lietā par sazvērestību aizturētas 16 personas, arī vairāki karaliskajai ģimenei tuvi cilvēki, taču īpaši uzsvērts, ka starp tām nav aktīvo militāristu. Jordānijas armiju un spēcīgos izlūkdienestus tradicionāli uzskata par uzticīgiem valdošajam Hašemītu namam un vienu no valsts stabilitātes ķīlām. Tāpat Jordānijas kaimiņvalstis un sabiedrotie jau pauduši pilnīgu atbalstu pašreizējai varai.
Hamzas bin Huseina pirmā reakcija uz mājas arestu karaliskās pils apartamentos bija ar “Twitter” starpniecību izplatītas pāris videouzrunas, kurās atklājās, ka viņam aizliegts iziet no mājas un komunicēt ar citiem, izņemot ģimeni, jo Hamza iepriekš esot apmeklējis pasākumus, kuros skanējusi kritika pret valdību un karali Abdullu II. Princis apgalvoja, ka negrasoties samierināties ar izolāciju.
Viņš arī noliedza līdzdalību kādās sazvērestībās. Arābu pasaules mediji vēsta, ka Hamza jau labu laiku darījis Jordānijas specdienestus bažīgus, vairākkārt tiekoties ar opozicionāri noskaņotiem vietējo cilšu līderiem, meklējot un atrodot pie tiem zināmu atbalstu. Taču par šiem sakariem bijis zināms arī iepriekš.
Nav skaidrs, kāpēc aresti notikuši tieši tagad. Tajā pašā laikā zināms, ka valstī, kur karalim Abdullam II jau tāpat ir tiesības apstiprināt valdību un likumus un vajadzības gadījumā atlaist parlamentu, aug neapmierinātība ar ekonomiskiem sarežģījumiem un plašām ārkārtas pilnvarām, kādas Covid-19 pandēmijas apstākļos saņēmušas valsts varas institūcijas. Britu raidītāja BBC analītiķi norāda, ka augstākā politiskā līmeņa pārstāvju aresti Jordānijā ir ārkārtīgs retums.