Eksperts: Digitālā labsajūta ir ne tikai viedtālruņu lietotāju, bet arī ražotāju atbildība 0
Autors: Tomass Lampens (Tuomas Lampén), “OnePlus” reģionālais menedžeris Somijā un Baltijā.
Cilvēka garastāvoklis atkarīgs no viedtālruņa baterijas
Lielākais dienas laikraksts Somijā “Helsingin Sanomat” 13. novembrī publicēja pētījumu, kas atklāj, ka iedzīvotāju garastāvokli ietekmē tas, par cik procentiem ir uzlādēta viņu viedtālruņa baterija.
Tas ir labs piemērs, kā mobilās tehnoloģijas ietekmē mūsu ikdienu. Viedtālruņu loma mūsu ikdienā ir aktuāla visā Eiropā.
Trīs ceturtdaļas aptaujāto atzīst, ka lielākoties klejo viedierīcēs, nemeklējot neko konkrētu. Ar jauno tehnoloģiju sniegtajām bezgalīgajām iespējām nav nekā neiespējama. Bet bezgalīgas iespējas pavada arī liela atbildība, kas jāuzņemas ne vien lietotājiem, bet arī viedtālruņu ražotājiem.
No palīga par kaitnieku
Tomēr realitātē nereti notiek gluži pretējais. Ik dienas redzam jauniešus, kuri pārvietojas pa pilsētu, pat nepaceļot acis no viedtālruņa ekrāna; cilvēki, sēžot kafejnīcā pie viena galdiņa, nesarunājas, bet ir iegrimuši telefonos; telefona signāls ielaužas teātra izrādēs un koncertos.
Ja vēl pirms dažiem gadiem viedtālruņu ražotāji mudināja lietot tālruņus vairāk un biežāk, šobrīd mēs visi meklējam ceļus, kā palīdzēt lietotājiem samazināt telefonu lietošanas apjomu un to ietekmi uz dzīvesveidu – sākot ar miega kvalitāti, beidzot ar cilvēku savstarpējām attiecībām.
“OnePlus” pētījums liecina, ka gandrīz trešā daļa jeb 28% pieaugušo Eiropā ir piedzīvojuši bezmiega naktis, kas sekojušas negausīgai mobilā telefona lietošanai pirms gulētiešanas.
Vidēji eiropietis katru dienu 62 minūtes slidina viedtālruņa ekrānu.
tieši otrādi – vairāk nekā puse jeb 59% respondentu atklāj, ka nemeklē neko konkrētu.
Regulāra ielūkošanās viedtālruņa ekrānā un jaunumu lentes ritināšana ir kļuvusi par pusautomātisku darbību gan pieaugušajiem, gan bērniem, kas aizpilda “tukšumu” ikdienas ritējumā.
Jāmeklē līdzsvars
Tāpēc nav jābrīnās, ka vienā brīdī var šķist – telefons prasa pārāk daudz mūsu laika. Viedierīču ražotāju uzdevums un atbildība ir radīt ierīces, kas uzlabo cilvēka dzīvi.
Viedtālrunis un dažādas lietotnes ir ļoti noderīgs rīks un logs uz plašu satura daudzveidību. Tomēr mums jāmeklē tādi risinājumi, kas palīdz cilvēkiem izbaudīt dzīvi visā tās krāšņumā un rast līdzsvaru starp telefona lietošanu un pārējo dzīves saturu, lai tehnoloģijas dzīves kvalitāti uzlabotu, nevis samazinātu.
Tālruņa varu pār cilvēka laiku ir iespējams krietni mazināt. Digitālās labsajūtas vairošanai pietiek ar vienkāršām darbībām: izslēdziet paziņojumus, kas traucē koncentrēties, bet naktī iestatiet telefonā miega vai lidojuma režīmu.
Atbildīgi ir arī ražotāji
Tomēr atbildību par digitāto labsajūtu nevajadzētu uzkraut tikai uz lietotāju pleciem. Arī viedtālruņu ražotāji un lietotņu dizaineri ir par to atbildīgi.
Digitālo labklājību var veicināt, piemēram, izvēloties atbilstošus materiālus un attīstot programmatūru. Telefona displeja paneli mūsdienās var izgatavot no materiāla, kas filtrē zilo gaismu – vienu no galvenajiem bezmiega vaininiekiem.
Savukārt programmatūru var izstrādāt tā, lai veicinātu veselīgākus tālruņa lietošanas paradumus. Piemēram, operētājsistēma var ieteikt lietotājam paņemt pauzi, kad telefons tiek lietots jau ilgu laiku; tāpat ir iespējams ierobežot atsevišķu lietotņu lietošanas ilgumu dienā.
Jaunākie viedtālruņu modeļi arī paši apgūst lietotāja dienas ritmu: pat ja lietotājs aizmirst izslēgt internetu vai iestatīt klusuma režīmu, telefons to paveic pats.
Atslēga uz digitālo labsajūtu
Labāka viedtālruņu vadība ir atslēga uz digitālo labsajūtu. Tāpēc es ieteiktu ikvienam rūpīgi izpētīt savu ierīci, jo daudz kas ir pielāgojams ar pamata uzstādījumiem, bet, iegādājoties jaunu viedtālruni, vairāk interesējties par tā piedāvātajām iespējām.
Savukārt pārdevējiem un ražotājiem būtu rūpīgāk jāskaidro, kā ierīces un lietotnes var veicināt cilvēka labsajūtu un sniegt vairāk priekšrocību ikdienas dzīvē.
Viedtālruņi ir mūsu ikdienas palīgs un līdzgaitnieks. Tehnoloģijām nākotnē būs aizvien lielāka nozīme ikdienas dzīvē.
Tāpēc mums ir jāsāk gatavoties jau šodien un jāpalīdz lietotājiem apgūt veselīgus viedtālruņu lietošanas paradumus, lai tad, kad tehnoloģijas pārpludinās cilvēku dzīvi, mēs nepazaudētu tās dzīves saturu un garšu.