Foto kolāža: Mike Blake / Reuters / Scanpix / LETA. Panthermedia/Scanpix/LETA

Ariana Grande un citi “Grammy” kandidāti kā datorvīruss 0

Lai izplatītu ļaunprogrammatūras, kibernoziedznieki aktīvi izmanto 2020.gada Grammy balvām izvirzīto mūziķu vārdus un dziesmu nosaukumus.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Mūziķus kā piesegu izmanto arvien biežāk

Salīdzinājumā ar 2018. gadu “Kaspersky” aizsardzības tehnoloģijas 2019.gadā ir konstatējušas par kandidātu darbiem nomaskētu uzbrukumu (mēģinājumu lejupielādēt vai atvērt ļaunprātīgas datnes) skaita pieaugumu par 39%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūzikas pievilcība ir universāla: tā ir ne tikai izklaide, bet arī terapijas un izglītības forma, kā arī rada gaisotni un vēstījuma platformu.

Tās popularitāte un plašā pieejamība ir iemesls, kāpēc pat straumēšanas pakalpojumu laikmetā mūzika nav brīva no ļaunprātīgas darbības: noziedznieki izmanto populāru mūziķu vārdus, lai izplatītu mūzikas ierakstos un videoklipos paslēptas ļaunprogrammatūras.

Lai parādītu problēmas apmērus, ņemot vērā gada lielākās mūzikas balvas, “Kaspersky” pētnieki izanalizēja 2020. gada “Grammy” balvām izvirzīto mūziķu vārdus un dziesmu nosaukumus, meklējot ļaunprogrammatūras.

Tādējādi “Kaspersky” atrada 30 982 ļaunprātīgas datnes, kas izmantoja mūziķu vārdus vai viņu ierakstu nosaukumus, lai izplatītu ļaunprogrammatūras, un ar tām bija saskārušies 41 096 “Kaspersky” izstrādājumu lietotāji.

Grande, Svifta un Malons

Izvirzīto mūziķu vārdu analīze parādīja, ka ļaunprātīgu datņu slēpšanai visvairāk tika izmantots Arianas Grandes, Teilores Sviftas un Posta Malona vārds — viņu vārdā bija nosaukta vairāk nekā puse (55 %) atrasto ļaunprātīgo datņu.

Saikne starp popularitātes pieaugumu un ļaunprātīgām darbībām ir ļoti skaidri saskatāma gados jaunākiem mūziķiem, piemēram, Billijai Ailišai.

Aug popularitāte, aug ļaunprogrammatūras

Dziedātāja kļuva ārkārtīgi populāra 2019. gadā, un salīdzinājumā ar 2018. gadu ļaunprātīgas datnes ar viņas vārdu lejupielādējušo lietotāju skaits ir pieaudzis gandrīz desmitkārtīgi — no 254 līdz 2171, savukārt unikālo izplatīto ļaunprātīgo datņu skaits — no 221 līdz 1556.

Reklāma
Reklāma

Lai gan izvirzīšana prestižam apbalvojumam un ar to saistītā atzinība ietekmē lietotāju interesi par noteiktiem mūziķiem un tādējādi arī ļaunprātīgu darbību pieaugumu, tas ne vienmēr attiecas uz pazīstamiem mūziķiem, piemēram, Lēdiju Gagu, kuras vārda izmantošana arī pēdējā gada laikā ir piedzīvojusi uzbrukumu skaita pieaugumu.

Kaspersky arī izanalizēja, kuri 2019. gadā Grammy balvai izvirzītie ieraksti un dziesmas ir saņēmuši vislielāko kibernoziedznieku uzmanību.

Dziesmu ar vislielāko ļaunprogrammatūru uzbrukumu skaitu priekšgalā ir Posta Malona „Sunflower”, Hālida „Talk” un Lil Nas X „Old Town Road”.

„Kibernoziedznieki saprot, kas ir populārs, un vienmēr cenšas iedzīvoties uz tā rēķina. Līdztekus televīzijas seriāliem viens no populārākajiem izklaides veidiem ir mūzika, tāpēc tā ir pievilcīgs ļaunprogrammatūru izplatīšanas līdzeklis, ko noziedznieki labprāt izmanto.

Tā kā arvien vairāk lietotāju kļūst par straumēšanas platformu abonentiem, kur nav nepieciešama datņu lejupielāde, lai klausītos mūziku, mēs prognozējam, ka ar šā veida saturu saistīta ļaunprātīga darbība samazināsies,” komentē Andis Šteinmanis “Kaspersky” vadītājs Baltijā.

Kā rīkoties pareizi?

Lai nekļūtu par tādu ļaunprogrammatūru upuri, kas izliekas par populāras mūzikas datnēm, “Kaspersky” iesaka rīkoties šādi.

• Ja vēlaties klausīties vai lejupielādēt slavenu mūziķu dziesmas, izmantojiet cienījamus pakalpojumus, piemēram, Apple Music, Spotify Premium un Amazon Music, vai pacentieties atrast atzītu bezmaksas mūzikas vietni, kas ļauj likumīgi lejupielādēt dziesmas.

• Centieties izvairīties no aizdomīgām saitēm, kas sola ekskluzīvu mūziku. Ielūkojieties mūziķu oficiālajos kontos sociālajos medijos vai lasiet cienījamus mūzikas žurnālus, piemēram, Pitchfork, lai pārliecinātos, ka šāds saturs pastāv.

• Apskatiet lejupielādētās datnes paplašinājumu. Pat ja grasāties lejupielādēt audio vai video datni no avota, kuru uzskatāt par uzticamu un īstu, datnei citu mūzikas vai video formātu vidū ir jābūt paplašinājumam .mp3, .avi, .mkv vai .mp4, taču noteikti ne .exe vai .lnk.

• Visaptverošai aizsardzībai pret visdažādākajiem apdraudējumiem izmantojiet spēcīgu drošības risinājumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.