** 0


Mūsdienās botulīna toksīna injekcijas uzskata par drošu un efektīvu ārstēšanas un estētiskās medicīnas metodi, ja to veic pieredzējis un kvalificēts speciālists – ārsts kosmetologs, dermatologs, plastikas ķirurgs, neirologs, oftalmologs vai cits speciālists, kurš ieguvis ne tikai ārsta diplomu, bet arī apguvis speciālu botulīna toksīna injekciju mācību kursu.

Reklāma
Reklāma

**

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Botulīna injekcijas ir atzīta un izplatīta metode, kā novērst pārmērīgu svīšanu. Plastikas ķirurģe Evija Rodke skaidro, ka pastiprināta svīšana jeb hiperhidroze ir viena no svarīgākajām mūsdienu estētiskās medicīnas problēmām. Ja nelīdz dezodaranti, antiperspiranti un medikamenti, to var risināt ar A tipa botulīna toksīnu. Injekcija bloķē nervu sistēmas impulsus uz sviedru dziedzeriem, un tie nespēj izdalīt sviedrus pilienveidā, bet sviedri iztvaiko caur ādu. “Pēc ievadītās injekcijas problemātiskās zonas ir sausas no pusgada līdz pat gadam,” iedarbību raksturo Evija Rodke. Pēc atkārtotas injekcijas svīšanas intensitāte mazinās. Ārste piebilst, ka injekcijām ilgtermiņā piemīt arī ārstnieciska iedarbība.

**

Injekcijas veic konkrētā ķermeņa vietā, un atkarībā no atšķaidījuma un lietotās devas iedarbība vērojama viena centimetra rādiusā ap katru adatas dūriena punktu. Katrā padusē izdara vidēji 10 nelielus dūrienus, kuru laikā ar ļoti plānu adatu tiek ievadīts speciāli sagatavots preparāts. Procedūra ilgst aptuveni 10 minūtes. Svīšanas novēršanai dažkārt preparātu injicē arī plaukstās un pēdās, bet procedūra šajās zonās ir sāpīga. Taču padusēs botulīna toksīnu ievada bieži, un tā uzskatāma par vienu no populārākajām svīšanas ierobežošanas metodēm pasaulē.

**

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežāk botulīna injekcijas veic cilvēki vecumā no 25 līdz 55 gadiem. Jo svaigākas krunkas, jo iespaidīgāks būs rezultāts. Grumbām, kas veidojušās visas dzīves laikā, botulīna toksīns var arī nelīdzēt. Bieži vien, lai panāktu gludas ādas efektu, talkā ņem hialuronskābes fillerus, kas izlīdzina ādu.

**

Estētiskiem mērķiem botulīna toksīnu injicē konkrētajā mīmikas muskulatūras vietā, kur nepieciešams atslābināt muskuli un līdz ar to izlīdzināt ādu. Visbiežāk to izmanto, lai novērstu tā dēvētās dusmu grumbas pierē starp uzacīm, izbrīna rievas pierē un vārnu kājiņas acu ārējos kaktiņos. Injekcijas citās sejas daļās drīkst veikt tikai augsti kvalificēti un pieredzējuši speciālisti.

**

Procedūra ilgst vidēji 20 minūtes. Mediķis izmanto smalku mikroadatu, lai varētu precīzi injicēt pavisam nelielu botulīna toksīna daudzumu. Adata ir smalka, un tiek ievadīta niecīga deva, tāpēc sāpes injicējot līdzinās oda kodumam un anestēzija nav nepieciešama.

**

Preparāta izplatības areāls ir ļoti mazs. Ja tas ir lielāks, iespējams blakusefekts – injekcijas skarto muskuļu nekustīgums, kas var ilgt no pāris nedēļām līdz pat mēnešiem. Problēmu gadījumos ir pieejami speciāli antidoti, lai ātrāk novērstu šā toksīna iedarbību. Tas apliecina, cik svarīgi, lai ārsta veiktā injekcija būtu pēc iespējas precīzāka.

**

Vislielākais efekts vērojams 4–10 (vidēji 7) dienas pēc injekcijas. Šo procedūru nemēdz veikt biežāk kā reizi trīs mēnešos. Jo biežākas injekcijas, jo mazāku botulīna toksīna devu izmanto. Normālas devas gadījumā efektam vajadzētu saglabāties no pusgada līdz gadam.

**

Ja pacientam katru mēnesi nepieciešama botulīna toksīna injekcija, ir nepareizi izvēlēta šķidruma koncentrācija vai injekcijas vieta, vai arī cilvēkam attīstījušās antivielas. Pārāk bieži injicējot, veidojas antivielas un rezultāts var būt īslaicīgs vai vispār izpalikt. Tomēr tas notiek samērā reti, 5–15% gadījumu.

Reklāma
Reklāma

**

Agrāk botulīnu injicēja, lai atslābinātu muskuli un ādu, mazinātu grumbas, bet tagad aizvien biežāk izmanto citu pieeju – pasaulē botulīnu ievada aizvien jaunākiem cilvēkiem, cenšoties novērst problēmu cēloņus, nevis tikai sekas. Ja kāds depresīvs muskulis nospiež vai savelk kādu ķermeņa vai sejas daļu, tas laikus jāārstē, jāatslābina, lai neveidotos noslīdējušas uzacis, mutes kaktiņi vai krunkas. Laikus novēršot muskuļu depresīvo darbību, var izvairīties no sekām.

**

Aizvien vairāk pētījumu pierāda, ka botulīna toksīnu var izmantot, lai ārstētu hipertrofiskas rētas, kad dzīstot pastiprināti veidojas rētaudi, kā arī nedzīstošas, savelkošas, kropļojošas rētas, apdegumus, lai atslābinātu audus un nepaliktu rētas.

**

Botulīna toksīns var ārstēt depresiju, jo emocijas ir saistītas ar grimasēm. Sejas atslābums var novērst nepatīkamas emocijas. Injicētais šķidrums bloķē signālus, kas izraisa muskuļu saraušanos.

**

Spazmas ir hronisku sāpju iemesls, tāpēc botulīna toksīns var palīdzēt šīs sāpes remdēt. Pētījumos apstiprināts, ka pēc injekcijām mazinās arī migrēnas lēkmju iespējamība.

**

Klīniskie pētījumi liecina, ka laika gaitā botulīna injekciju iedarbība kļūst ilglaicīgāka. Tas izskaidrojams tādējādi, ka, atkārtoti atslābinot ādu un muskuļus noteiktās sejas zonās, zūd ieradums izmantot noteiktas grimases. Tomēr botulīns nepalīdzēs novērst grumbas, kas radušās saules ietekmē.

**

Injicēt botulīnu neiesaka grūtniecības un zīdīšanas laikā, kā arī pacientiem vecumā pēc 65 gadiem, jo, muskuļiem zaudējot elastību, uzacis vai plakstiņi var noslīdēt uz leju. Problēmas var sagādāt iekaisums plānotajā injekcijas vietā. Injekcijas neiesaka arī cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu, asinsrecēšanas un psihiskās veselības traucējumiem.

**

Nevēlamās blakusparādības parasti ir vieglas un pārejošas. Retos gadījumos var novērot acu asarošanu, galvassāpes, zilumus, kā arī gripai līdzīgi simptomus, sliktu dūšu, īslaicīgas sāpes, apsārtumu, pārmērīgu muskuļu vājumu. Dažkārt muskuļu vājums var ierobežot sejas izteiksmes, acs baltumā var attīstīties iekaisums.

Nopietnas problēmas iespējamas, ja botulīna toksīns izplatās ārpus injicētās vietas. Tas var izraisīt rīšanas, elpošanas problēmas, mutes sausumu. Vislielākais risks novērojams bērniem, kuriem tiek ārstēts muskuļu savilkums kaklā.

Mūsu eksperte Evija Rodke-Sproģe, plastikas ķirurģe

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.