Spasticitāte- galvenais kustību traucējumu cēlonis 0
Spasticitāte ir viens no galvenajiem kustību traucējumu cēloņiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem, to novēro ap 70% pacientu. Spasticitātes pamanāmākā pazīme ir paaugstināts muskuļu tonuss. Nervu impulsu pārvades traucējumu dēļ kāda no muskuļu grupām gūst pārsvaru – notiek pastiprināta locītavu saliekšana vai atliekšana. Kustību traucējumu izpausmes var būt no vieglākiem gadījumiem, kad kustības ir tikai nedaudz ierobežotas, līdz ļoti smagām – muskuļi ir tik stipri savilkti, ka locītavu nevar izkustināt pat ar lielu spēku.
“Spasticitāte nav slimība, bet viens no iespējamiem sindromiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem. Tā ir apgrūtinoša, it sevišķi, smagākā formā, bet to var ārstēt vai vismaz atvieglot,” skaidro asoc. prof. Anita Vētra, uzsverot, ka ārstēšanas un rehabilitācijas procesā iespējams panākt ievērojamu progresu šī un citu slimības simptomu atvieglošanai.
Botulīna toksīna injekcijas kustību atvieglošanai
Jau divdesmit gadus pasaulē un vairāk nekā desmit gadus arī Latvijā bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā un rehabilitācijā pielieto botulīna toksīna injekciju metodi. Šī metode, kas ir pierādījusi savu efektivitāti lielā skaitā pētījumu visā pasaulē ir iekļauta visās galvenajās slimības ārstēšanas vadlīnijās, atsaucoties uz Amerikas Neiroloģijas akadēmijas (AAN), Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta (NHS) un citu vadošo pētniecības iestāžu atzinumiem.
„Prakse rāda, ka ļoti efektīva muskuļu spasticitātes ārstēšana ir ar botulīna toksīna injekcijām. Pateicoties šai metodei, daļa mazo pacientu spējuši iemācīties rāpot, staigāt un satvert priekšmetus, kā arī tiek dota iespēja atvieglot dzīves režīmu viņu aprūpētājiem,” skaidro dr. Zvaigzne.
Botulīna toksīna injekcijas ir ārstēšanas paņēmiens, kas palīdz atslābināt triekas skarto muskuli, un kopā ar fizioterapiju sniedz iespēju vingrināt ķermeni un uzlabot kopējo muskuļu tonusu. Botulīna toksīna injekcijas ir mazinvazīva procedūra, kas tiek veikta ambulatori vai rehabilitācijas procesa ietvaros stacionāri.
Ar injekciju palīdzību iespējams mazināt vai novērst slimības radīto muskuļu hipertonusu, tādejādi radot iespēju pilnvērtīgāk veikt rehabilitāciju. Bērnu cerebrālās triekas pacientam rehabilitācijas ietvaros nepieciešamais injekciju apjoms ir atšķirīgs – sākot no vienas injekcijas līdz vairākām. Vienas injekcijas darbības laiks vidēji ir 3-6 mēneši.
Botulīna toksīna izmantošanas priekšrocības bērnu cerebrālās triekas pacientu rehabilitācijas procesā:
Palīdz atjaunot kustības;
Samazina komplikāciju skaitu (kontraktūras, deformācijas u.c.);
Atvieglo pacientu aprūpi.
Uzskatāmi tas redzams video materiālā, kurā dokumentēta Marka, bērnu cerebrālās triekas slimnieka, gaita pirms ārstēšanas un rehabilitācijas procesa, tā laikā un 15 mēnešus pēc pirmās botulīna toksīna injekcijas.
Šobrīd botulīna toksīna injekciju metodi bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā Latvijā izmanto kvalificēti speciālisti Vidzemes slimnīcā, Nacionālajā Rehabilitācijas centrā “Vaivari”, kā arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.
Pašlaik ārstēšana ar botulīna toksīnu injekcijām ir valsts apmaksāta spasticitātes reducēšanas programma un medikamenta izmaksas tiek kompensētas.
Neskatoties uz grūtībām, kas ir jāpārcieš bērnu cerebrālā triekas pacientiem, Latvijas medicīnas speciālistu ieteiktās ārstēšanās metodes un līdzekļi spēj atvieglot mazo pacientu ikdienu un uzlabot fizisko attīstību. Speciālisti uzsver, ka būtiska ir gan sadarbība starp ārstiem un bērnu vecākiem, gan sabiedrības izpratne un atbalsts cīņā ar slimību.