Botulīna injekcijas palīdz iegūt kustību brīvību bērniem ar cerebrālo trieku 0

Pasaulē un Latvijā bērni ar cerebrālo trieku veido lielāko bērnu invalīdu skaitu. Lai arī slimība nav pilnībā izārstējama, daudzos gadījumos ar mūsdienu ārstēšanas un rehabilitācijas palīdzību mazie pacienti var iemācīties staigāt, skriet un pilnvērtīgi piedalīties vecumam atbilstošās aktivitātēs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Bērniem ar cerebrālo trieku muskuļu tonuss var būt gan pazemināts, gan paaugstināts.

Lai uzlabotu kustību koordināciju un attīstītu muskuļus mazajiem pacientiem ar paaugstinātu muskuļu tonusu, medicīnas speciālisti visā pasaulē jau vairāk nekā divdesmit gadus izvēlās pārbaudītu un zinātniskos pētījumos pierādītu rehabilitācijas metodi – intensīvu fizioterapijas kursu papildinātu ar botulīna toksīna injekcijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mīts, ka botulīna toksīna injekcijas ir tikai skaistumkopšanas metode, ir maldinošs. Botulīna toksīns pasaules bērnu cerebrālās triekas ārstniecības vadlīnijās ir ierindots kā pirmās izvēles medikaments ar augstu drošību hipertonisku muskuļu ārstēšanā.

Kā palīdzēt bērnu cerebrālās triekas pacientiem? Kā uzlabot bērnu un līdz ar to arī viņu vecāku un ģimenes locekļu dzīves kvalitāti? Skaidro RSU asoc. prof. Anita Vētra, BKUS, un dr. Ārija Zvaigzne, Vidzemes rehabilitācijas centra vadītāja.

Galvenais bērnu cerebrālās triekas cēlonis ir galvas smadzeņu bojājums, kas radies pirms, īsi pēc vai dzemdību laikā. Bērniem ar cerebrālo trieku grūtības sagādā vienkāršu, savam vecumam atbilstošu uzdevumu veikšana – rāpošana, staigāšana, priekšmetu satveršana un apģērbšanās. Unikālais bērnu cerebrālās triekas pacientu skaits Latvijā vecumā līdz sešu gadu vecumam, kas saņēmuši valsts apmaksāto veselības aprūpi, 2012. gadā bija 466 bērni (saņēmuši palīdzību ambulatori) un 151 bērns – palīdzību stacionārā (pēc Nacionālā veselības dienesta datiem).

Asoc.prof. Anita Vētra: „Kaut slimība nav pilnībā izārstējama, pasaules un Latvijas praksē pārbaudītu metožu izmantošana var dot bērnam iespēju brīvāk kustēsies un attīstīties, sniedzot iespēju pavadīt pilnvērtīgu bērnību. Tomēr pašlaik daļai bērnu ir jāsadzīvo gan ar fiziskiem kustību ierobežojumiem, gan ar to radīto dzīves kvalitātes pasliktināšanos, tāpēc nepieciešams veidot sabiedrības izpratni, kāda ir bērnu ar īpašām vajadzībām ikdiena, un kā to iespējams uzlabot.”.

Reklāma
Reklāma

Pareizi novērtējot un izvēloties atbilstošu zinātniskos pētījumos pierādītu ārstēšanas un rehabilitācijas programmu, iespējams panākt būtisku progresu. Tādēļ nepieciešams laicīgi vērsties pie speciālistiem un uzsākt piemērotu ārstēšanu.

Dr. Ārija Zvaigzne: „Pirmais solis bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā ir vizīte pie ģimenes ārsta, kurš nosūtīs bērnu pie speciālista – neirologa un rehabilitologa. Speciālisti izvērtēs situāciju, veiks nepieciešamos izmeklējumus, nozīmēs ārstēšanu ar pasaulē un Latvijā pārbaudītām, uz pierādījumiem balstītām un efektīvām metodēm. Bērnu vecāki un aprūpētāji ir atzinuši, ka savlaicīga šīs slimības ārstēšana ļauj izvairīties no simptomiem, ko rada bērna nespēja kontrolēt kustības un ķermeņa pozas”.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.