Botāniskajā dārzā atvērta tauriņu māja 0
Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs pirmoreiz Latvijā piedāvā iespēju apmeklēt tropu tauriņu māju, kur varēs redzēt dažādu eksotisko sugu tauriņus. Šobrīd apmeklētāji var apskatīt no 25 līdz 30 tauriņu sugām.
“Sezonas garumā skaits var pieaugt līdz pat 80 sugām, bet visas vienlaikus redzēt nebūs iespējams. Kāda suga izzudīs, kāda parādīsies. Šeit ļoti svarīgi ir sezonālie apstākļi – daži no tauriņiem dzīvo tikai līdz trim nedēļām, daži – līdz pat trim mēnešiem,” stāsta projekta vadītājs un biologs Kaspars Ozoliņš. Tauriņu kūniņas ar kurjerpasta palīdzību tiek importētas no Dienvidamerikas, Āfrikas un Dienvidaustrumāzijas. Pēcāk tās ievieto inkubatoros, kuri rada klimatiskos apstākļus, lai tauriņi spētu izšķilties. Savā tropu mājā Botāniskā dārza darbinieki radījuši maksimāli labvēlīgus apstākļus tauriņu dzīvošanai.
“Mēs tikai nedaudzām, mazāk prasīgām tauriņu sugām sniedzam iespēju baroties ar augiem. Tauriņi, kuri spēs mūsu apstākļos vairoties, dēs oliņas uz augiem. Vēlāk izšķilsies kāpurs, kurš barosies ar šo augu, pēcāk iekūņosies un cikls turpināsies,” stāsta K. Ozoliņš.
Svarīgākais tauriņu attīstībai ir kāpura barības augs. Taču katrai sugai šis augs ir cits, un visus piegādāt iespējas nebūs. Tādēļ dažu tauriņu sugas nespēs vairoties. Jau pilnīgi attīstījušies tauriņi barosies ar augu nektāru un augļu rūgstošām sulām. Mājā būs izliktas atsevišķas barotnes ar banāniem, kivi un mango.
Vēlā rudenī Botāniskā dārza darbinieki novērtēs energopatēriņu, apmeklētāju skaitu un tauriņu pašsajūtu. “Ja visi šie apstākļi nebūs īpaši labvēlīgi, māja tiks slēgta. Augi atstāti ziemošanas apstākļos 18 grādos, bet tauriņi ievietoti īpašos inkubatoros, kuros tie varēs pārziemot,” stāsta K. Ozoliņš. Arī turpmāk tauriņi tiks ievesti kokonos un kūniņās, taču nepamet cerība, ka tie vairosies un attīstīsies arī Botāniskā dārza tropu mājā.
Projekta vadītājs informē, ka tauriņu mājas jau kādu laiku darbojas visā pasaulē. Pirmās parādījās pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados Anglijā. “Tagad tās izplatītas visā pasaulē, sevišķi Amerikas Savienotajās Valstīs un Rietumeiropā, kā arī Somijā un Zviedrijā,” stāsta K. Ozoliņš.
“Mūsu tropu mājā apmeklētāji varēs redzēt katru dienu dažādus tauriņus, jo no kūniņām izšķilsies jaunas sugas. Citas – divās dienās, citas – divās nedēļās, bet dažas līdz pat diviem mēnešiem ievelk šo procesu,” izklāsta projekta vadītājs. Jāmin, ka apmeklētāji varēs nākt katru dienu, taču tropu mājās esošos tauriņus un augus aiztikt nedrīkstēs.
Šīs nedēļas nogalē Botāniskajā dārzā norisināsies krāšņākie vasaras svētki “Rīgas puķu balle 2012”. Šogad uz pasākumu tiek aicināti ne tikai vasaras, puķu un dārza mīļotāji, bet arī tauriņu cienītāji.