Boriss Teterevs: Tā ir uzvara pār Prado muzeju! 6
No 25. marta līdz 16. jūlijam Mākslas muzejā Rīgas Birža pirmo reizi Baltijas reģionā ir skatāma izstāde “Prado 12 raksturi” – pasaules slavenu mākslinieku divpadsmit meistardarbi, kas Spānijas lielākajā muzejā Prado gadsimtu laikā ir priecējuši miljoniem skatītāju.
Izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu īpašais dāvinājums Latvijas simtgadei, un tā ideju ir izlolojis Boriss Teterevs. Izstādes patronese ir eksprezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.
Boris, sakiet, lūdzu,ko jums pašam nozīmē šī izstāde Rīgas Biržā?
Boriss Teterevs: – Tā ir kā uzvara. Uzvara pār Prado muzeju. Un, ja par spīti visiem šķēršļiem tev izdodas gandrīz vai neiespējamais, tad šī uzvara ir ļoti, ļoti salda. Prado muzejs ir nopietns, eiropeisks, mazliet snobisks, viens no pasaulē pašiem ievērojamākiem. Pat sapņot par to, ka Prado muzejs uz Rīgu varētu atvest savus šedevrus, ir no fantāzijas pasaules. Turklāt vēl ņemot vērā no iepriekšējiem laikiem iedibinājušās attiecības starp Latviju un Spāniju, kas nebūt nav vienkāršas. Taču, par laimi, no politiskiem jautājumiem izdevās izvairīties.
Kad Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju pēc restaurācijas atklāja ar Miervalda Poļa izstādi, daļā sabiedrības sacēlās sašutums, ka tajā izlikti sabiedrībā pazīstamu, bet ne pārāk cienītu personību portreti…
Bet vai domājat, ka pagātnē mākslinieki ļoti vēlējās gleznot augstmaņu portretus? Nē, taču, bet viņiem vajadzēja dzīvot. Un portrets nozīmē pasūtījumu. Tātad naudu. Un tad atkal ir jautājums, – kā šo portretu uzgleznot? Izdabāt, izdaiļot vai zīmēt reāli un atklāt portretējamā būtību tik dziļi un smalki, ka skatītājs saskata portretētās personības pašas dziļi slēpto un ne pārāk pievilcīgo būtību. Tā ir tā lielākā māksla.
Pilnu sarunu ar Borisu Teterevu lasiet 4. aprīļa “Kultūrzīmēs” vai e-izdevumā.