Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (no kreisās) un jaunievēlētais tieslietu ministrs Jānis Bordāns atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc Saeimas ārkārtas sēdes par uzticības izteikšanu tieslietu ministra amata kandidātam.
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (no kreisās) un jaunievēlētais tieslietu ministrs Jānis Bordāns atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc Saeimas ārkārtas sēdes par uzticības izteikšanu tieslietu ministra amata kandidātam.
Foto: LETA

Bordāns lūdz premjeru vērīgi vērtēt likumprojektus 1

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK) izprot maksātnespējas procesu jomā pastāvošās problēmas un no tiem izrietošos riskus, kuru novēršana ietverta likumprojektā, tādēļ aicina Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) vērīgi un ar izpratni lasīt likumprojektus, lai nesētu šaubas sabiedrībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Kā informēja ministra preses sekretāre Līga Ādamsone, likumprojekts par grozījumiem Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredz, ka ar 2014.gada 1.janvāri Maksātnespējas administrācija (MNA), un nevis administratori, kā tas kļūdaini ir izskanējis, no Valsts policijas (VP) pārņem tiesības piemērot administratīvo sodu jebkuram maksātnespējas procesā iesaistītajam, ja tas pārkāpj maksātnespējas procesa noteikumus, tādējādi radot būtiskas un smagas sekas kreditoru un sabiedrības kopumā interesēm.

Ministru kabinetā, skatot šo likumprojektu, to atbalstīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP).

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis projekts tapis saskaņā ar Tieslietu ministrijas rīcībā esošo informāciju, ka VP nav strādājusi ar šāda veida maksātnespējas procesa pārkāpumiem, taču būtiski pārkāpumi pastāv. Vislabāk ievērot pārkāpumus un savlaicīgi piemērot sodu spētu MNA kā procesus uzraugošā institūcija. Kā jau minēts iepriekš, iekšlietu ministrs šādu pieeju atbalstīja.

Patlaban, ja administrators sastopas ar situāciju, ka parādnieka pārstāvis neizsniedz pieprasītos dokumentus, administratoram būtu jāvēršas policijā soda piemērošanai. Nākotnē tiek plānots: ja administrators ievēro pārkāpumu, viņam būtu jāvēršas MNA soda piemērošanai, kā arī MNA, sastopoties ar kādu pārkāpumu procesa uzraudzības laikā, varētu piemērot sodu.

Kā ziņots, Dombrovskis uzskata, ka vienīgais likumprojekts, ko nākamā gada budžeta paketē varētu nosaukt par brāķi, ir grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz sodīšanas tiesības maksātnespējas administratoriem. Uz jautājumu, vai piekrīt Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas (V) apgalvojumam, ka budžeta paketē ir vairāki likumprojektu brāķi, Dombrovskis sacīja, ka šie jautājumi ir izpētīti. Vairāki jautājumi esot par tā saucamo pilsoņu iniciatīvu, kur galvenais jautājums ir par papildu finansējumu.

Ādamsone paskaidroja, ka minētais likumprojekts tika virzīts budžeta paketē, jo tam, lai MNA varētu pārņemt paredzēto sodu uzlikšanu, tai ir nepieciešams nokomplektēt štatu, proti, 2014.gadā šai funkcijai bija paredzētas divas štata vietas, 2015. un 2016.gadā vienu katru gadu.

Tas nozīmē, ka MNA piešķiramo naudas summu, kas ir budžeta jautājums, bija paredzēts palielināt par 30 919 eiro (21 730 latiem) 2014.gadā, 52 169 eiro (36 664 latiem) 2015.gadā un 75 339 eiro (52 948 latiem) – 2016.gadā.

Vienlaicīgi bija plānots paredzēt arī budžeta ieņēmumu prognozi no iekasētās naudas sodu summas, proti, 2014.gadā 31 125 eiro (21 875 lati), 2015.gadā – 61 361 eiro (43 125 lati) un 2016.gadā – 77 369 eiro (54 375 lati).

Reklāma
Reklāma

Savukārt Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijā aģentūrai LETA uzsvēra, ka ne valdībā, ne Saeimā nekad nav iesniegti grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredzētu maksātnespējas procesa administratoriem piešķirt tiesības piemērot administratīvos sodus.

“Acīmredzot ir noticis nepatīkams pārpratums, kā dēļ ir apdraudēta Tieslietu ministrijas izstrādātas un valdībā atbalstītas iniciatīvas, kas vērstas uz maksātnespējas procesa sakārtošanu, pieņemšanu Saeimā. Likumprojekts, kas piešķirtu tiesības administratoriem piemērot administratīvos sodus maksātnespējas procesā, nekad nav ticis apstiprināts valdībā, tāds nekad nav bijis pat izstrādāts,” norāda asociācijas vadītāja Agnese Strode, papildinot, ka tiesības piemērot šādus sodus tika plānots piešķirt Maksātnespējas administrācijai (MNA).

Administratoru asociācija precizē, ka Ministru kabineta atbalstu guva priekšlikums grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz piešķirt tiesības MNA izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un uzlikt administratīvos sodus. MNA ir valsts iestāde, kura īsteno valsts politiku tiesiskās aizsardzības procesa un maksātnespējas procesa jautājumos, kā arī nodrošina tiesiskās aizsardzības procesa un maksātnespējas procesa uzraudzību.

Valdība šā gada 6.augustā atbalstīja grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz lietas attiecībā uz maksātnespējas procesa noteikumu pārkāpšanu turpmāk izskatīt MNA.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.