Bordāna astoņas prioritātes 0
Jauno koalīciju veidojošās piecas partijas turpina kopīgas sarunas par topošās valdības deklarāciju un atbildības jomu sadalījumu. Šodien politiķi kopā ar Finanšu ministrijas speciālistiem centīsies tikt skaidrībā par to, kādu ietekmi uz valsts budžetu atstās jaunajā deklarācijā iekļautās apņemšanās.
Pirmās tikšanās laikā partijas esot vienojušās par astoņām topošās valdības prioritātēm – tiesiskuma stiprināšana, OIK jautājums, sociālās nevienlīdzības mazināšana, izglītības reforma, veselības aprūpes stiprināšana, administratīvi teritoriālā reforma, demogrāfija un finansiālā drošība. Balstoties uz šīm astoņām prioritātēm, premjera amata kandidāts Jānis Bordāns (JKP) apņēmies šodien definēt savas valdības galveno mērķi.
Tāpat tikšanās laikā esot pārrunāta atbildības jomu sadale. Bordāns partneriem piedāvājis savu redzējumu par to, kādas nozares varētu nonākt katras partijas pārziņā. Taču atturējās to darīt zināmu sabiedrībai, jo partijas vēl neesot nonākušas pie vienošanās.
Premjera kandidāts gan atklāja, ka, viņaprāt, atbildība jāsadala proporcionāli – proti, četras Saeimā plašāk pārstāvētās partijas saņemtu pa trīs amatiem valdībā, bet “JV”, kurai ir tikai astoņi mandāti parlamentā, varētu iegūt divus ministru portfeļus. Bordāns pieļāva iespēju, ka arī NA varētu saņemt tikai divus ministru portfeļus, jo šī partija jau ieguvusi Saeimas priekšsēdētājas amatu, kas esot līdzvērtīgs.
Pēc neoficiālas informācijas, Bordāna vakar piedāvātais redzējums amatu sadalījumam ir šāds: JKP – premjers, finanses, iekšlietas, izglītība, “KPV LV” – satiksme, zemkopība un ekonomika, “Attīstībai/Par!” – veselība, labklājība un VARAM, Nacionālajai apvienībai – kultūra, aizsardzība un Saeimas spīkers, “Jaunajai Vienotībai” – ārlietas un tieslietas.
Kopumā pirmā kopīgā partiju tikšanās pirmdien ilga vairāk nekā trīs stundas, un pēc tās Bordāns centās demonstrēt optimismu, apgalvojot, ka sarunas noritējušas pat labāk nekā gaidīts. Viņš arī joprojām turas pie savas pagājušajā piektdienā izteiktās prognozes, ka līdz šīs nedēļas vidum varētu būt skaidrība par viņa piedāvāto valdību. “Tas viss ir iespējams. Mums nav nekādas problēmas līdz trešdienai vienoties. Varbūt kādai no partijām nevajadzēs īpašus valdes lēmumus, lai fiksētu panākto vienošanos. Tad varbūt būs nepieciešama vēl kāda diena,” teica premjera kandidāts.
Tomēr zīmīgi, ka divu partiju – “Attīstībai/Par!” (“AP”) un “Jaunā Vienotība” (“JV”) – pārstāvji uzreiz pēc tikšanās aizsteidzās prom no valdības nama. Uz sarunu pie žurnālistiem kopā ar Bordānu iznāca “KPV LV” un NA pārstāvji. Premjera kandidāts gan mierināja, ka tas neliecina par kādām domstarpībām, kolēģi gluži vienkārši esot aizņemti.
Bordāns arī uzsvēra, ka tikšanās laikā neesot bijuši iebildumi pret prioritātēm, bet vairāk izskanējuši jautājumi par tehniskiem risinājumiem deklarācijā iekļauto mērķu sasniegšanai.
Tomēr no dažādu sarunu dalībnieku neoficiāliem atstāstiem noprotams, ka pārliecinošs atbalsts Bordāna deklarācijai ir tikai no “KPV LV” pārstāvjiem, bet pārējiem ir ne tikai tehniski, bet arī gluži principiāli iebildumi pret deklarācijā minētajiem uzstādījumiem. Piemēram, “JV” mulsina, ka prioritāšu sarakstā galvenokārt ir “tērējošas” nozares, bet nav minēts nekas par tautsaimniecības izaugsmes veicināšanu.
Tāpat “JV” vēlētos prioritāšu vidū redzēt valsts aizsardzību un sarunas laikā pat piedāvājusi palielināt aizsardzības finansējumu virs 2% no IKP, pret ko JKP esot izturējušies noraidoši. Vēl “JV” un NA satraukušies, ka Bordāns iecerējis privātajām izglītības iestādēm ļaut mācības turpināt krievu valodā, daļēji atsakoties no Kārļa Šadurska sāktās reformas. Nacionāļi nobažījušies arī par plāniem automātiski piešķirt pilsonību nepilsoņu bērniem (turpretim “AP” šo ieceri atbalsta, par ko tikšanās laikā izcēlusies asa diskusija).
NA iebilst pret JKP plāniem palielināt finansējumu krieviskam saturam sabiedriskajos medijos. Vairākos partneros bažas raisa arī Bordāna piedāvājums par prefektu sistēmas ieviešanu pašvaldībās. Visbeidzot “AP” pieprasījusi premjera kandidāta paskaidrojumus, uz ko tieši bijis mērķēts viņa apgalvojums, ka valdības veidošanu cenšas kavēt “noziedzīgi grupējumi”.
Īsi sakot – Bordānam priekšā ir ļoti smaga viedokļu saskaņošana. Valdības veidošanas procesā izšķiroša varētu būt šodienas tikšanās, kad partijas kopā ar Finanšu ministrijas speciālistiem vērtēs jaunās deklarācijas ietekmi uz valsts budžetu jeb, vienkārši sakot, mēģinās saprast, ko no politiķu sasolītā mūsu valsts vispār var atļauties.