“Bombardier” korupcijas skandālā ofšoru pēdas ved arī uz banku Latvijā 2

Zviedrija pirms gada piedzīvoja valsts vēsturē apjomīgāko korupcijas skandālu. Tajā bija iesaistīts Kanādas uzņēmums “Bombardier”. Kompānijas filiāle Zviedrijā ar šaubīgām metodēm bija uzvarējusi 350 miljonu dolāru vērtā iepirkumā Azerbaidžānā. “Nekā personīga” atklāj arī kādu skandāla saistību ar Latviju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Piegādājot detaļas Azerbaidžānas dzelzceļa kompānijai, izmantoti starpnieki ofšoros, kas ļāva nozagt ap 80 miljonus eiro. Šķetinot šos darījumus, atklājās, ka šādas starpniekfirmas izmantotas arī darījumos ar citām valstīm. Viena šāda ofšora pēdas atved arī uz kādu banku Latvijā.

Kanādas kompānija “Bombardier” strādā daudzviet pasaulē. Un arī pie mums Latvijā ir uzstādītas īpašas dzelzceļa satiksmes drošības iekārtas. Kā atklājuši žurnālisti Zviedrijā un Kanādā, tieši darījumi ar šādām ierīcēm, izgaismojuši ofšoru tīklu, kas aizved līdz pašam Kremlim.

CITI ŠOBRĪD LASA

”Bombardier” ir viens no lielākajiem Kanādas uzņēmumiem. Tas būvē lidmašīnas un dažādas iekārtas dzelzceļam. No laika gala uzņēmumam ir plašs bizness postpadomju valstīs un Eiropā. “Bombardier” pēdējos gadus lielākais darījumu partneris bijusi tieši Krievija. Tāpēc laikā, kad Krievija iebruka Ukrainā un Rietumvalstis ieviesa sankcijas, Krievijas dzelzceļa priekšsēdētājs Vladimirs Jakuņins Kanādas melnajā sarakstā neiekļuva. Starp citu – tieši tāpat, kā Latvijā.

Tieši šajā saspringtajā laikā citā Krievijas kaimiņvalstī Azerbaidžānā notika vērienīgs iepirkums. 350 miljonu ASV dolāru vērtu darījumu ieguva “Bombardier” – viņi Azerbaidžānai piegādāja dzelzceļa sistēmas Ebilock-950. Šīs iekārtas darbina sarežģītu dzelzceļa signalizācijas sistēmu. Iekārtas bija jāuzstāda uz 500 kilometru garās dzelzceļa līnijas, kas savieno Āziju un Eiropu.

Pēc trīs gadiem Zviedrijas policija sāka kratīšanas “Bombardier”birojos. Bija aizdomas, ka viens no kompānijas darbiniekiem Krievijas pilsonis Jevgeņijs Pavlovs ir uzpircis Azerbaidžānas amatpersonas, lai “Bombardier” uzvarētu 350 miljonu vērtajā konkursā.

Šogad Zviedrijā aiz slēgtām durvīm notika vairākas tiesas sēdes, kur piedalījās vesela armija ar “Bombardier” advokātiem. Žurnālistiem izdevās slepus ierakstīt tikai dažus teikumos no tā, ko tiesas zālē teica notiesātais darbinieks. Zviedrijas prokuratūra uzskatīja, ka savākto pierādījumu pietiks, lai aizturēto Jevgeniju Pavlovu notiesātu. Viņam draudēja 6 gadi cietumā.

Tomēr oktobra sākumā tiesa Pavlovu attaisnoja. Pierādījumu bijis par maz. Zviedrijas prokuratūra izmeklēšanu turpina. Notiek pārbaudes par “Bombardier” darījumiem vēl citās valstīs.

Pārbaudes Zviedrijā sākās pēc Panamas ofšoru dokumentu skandāla. Tajā izgaismojās Vladimira Putina sabiedroto slēptās ekonomiskās intereses un ofšoru tīkli, aiz kuriem tika slēptas šo amatpersonu bagātības.

Viņu vidū tika minēti divi ietekmīgi cilvēki, kuru uzņēmumi bijuši starpnieki darījumos ar “Bombardier” Krievijā, Polijā, Mongolijā un Azerbaidžānā.

Reklāma
Reklāma

Viens ir Aleksejs Krapivins. Viņš ir bijušā Krievijas dzelzceļa prezidenta Vladimira Jakuņina padomnieka dēls. Krapivins slēpti kontrolēja daudzus dzelzceļa attīstības projektus.
Otrs – Jurijs Obodovskis, arī bijis ciešs Jakuņina partneris. Obodovskis vada uzņēmumu Elteza, kas iepērk iekārtas no “Bombardier” Zviedrijas filiāles.

Tieši ar šiem diviem Jakuņinam pietuvinātajiem uzņēmējiem saistīts kāds ofšors “Multiserv Overseas”, kas bija starpnieks darījumam Azerbaidžānā.

Pēc uzvaras šajā skandalozajā konkursā iekārtas no “Bombardier” Zviedrijas filiāles rūpnīcas tika sūtītas uzreiz uz Azerbaidžānu. Bet uz papīra darījumi tika veikti caur Londonā reģistrēto pastkastītes firmu. Izmeklētāji sarēķinājuši, ka, pateicoties šai naudas atmazgāšanas shēmai, darījums sadārdzināts par 85 miljoniem ASV dolāru. Vai šī nauda nonākusi Jakuņinam pietuvināto uzņēmēju ofšoros, nav zināms. Vienīgi sakrīt laiks, kad šī informācija kļūst publiska un brīdis, kad Jakuņins pēkšņi atstāja Krievijas dzelzceļa prezidenta amatu.

Viens no Zviedrijas “Bombardier” augstākā līmeņa vadītājiem, kurš arī tiek turēts aizdomās par līdzdalību krāpniecībā Tomas Bimers no žurnālistiem muka un uz jautājumiem neatbildēja.

Dokumentos, kurus Zviedrijas policija nosūtīja tiesai, ir “Bombardier Transport” darbinieku iekšējā sarakste, kurā parādījās jau iepriekš minētie Jurija Obodovska un Alekseja Krapivina vārdi. Saistībā ar šiem diviem cilvēkiem Krievijas izdevums Novaja Gazeta citē kādu iekšējās sarakstes e-pastu: “Viņi ir daļa no nelielas ietekmīgu cilvēku grupas, kam ir tieša pieeja Vladimiram Jakuninam un caur viņu – praktiski visiem dzelzceļa vadītājiem bijušajās padomju republikās.”

Izmeklētāji Zviedrijā atklājuši šaubīgus ofšoru darījumus arī citās valstīs. Ar Jakuņina sabiedrotajiem saistītais ofšors “Multiserv” izmantots iepirkumos Mongolijā.

Kazahstānā bijis cits ofšors (”Ross Raven Overseas”). Bet no Bombardier rūpnīcas Polijā iekārtas uz Krieviju pārdotas izmantojot starpniek ofšoru Britu Virdžīnu salās reģistrēto ”Woltra Plus”. Pēc aptuvenām aplēsēm caur šīm firmām kopā izgājuši 313 miljoni eiro.

Un šeit atklājas “Bombardier” miljonu darījumu saistība ar Latviju. Panamas ofšoru dokumentos redzams, ka Vesetas ielā 7, kas ir “Rietumu bankas” adrese, reģistrēta Kipras pastkastītes firmas AOS CONSULTING LIMITED pārstāvniecība. Tieši šis ofšors pārvalda “Woltra Plus”, kas tad arī bija aizdomīgais starpnieks darījumos starp “Bombardier” filiāli Polijā un dzelzceļa iekārtu saņēmējiem Krievijā.

To, ka AOS CONSULTING LIMITED tiešām atradies šajā ēkā apliecina arī nekustamā īpašuma īpašnieka izsniegta atļauja, ka viņam nav pretenziju pret firmas reģistrēšanu “Rietumu bankas” mājā. Kā firmas pārstāve uzrādīta Oksana Utenkova. “Nekā personīga” noskaidroja, ka bankā Utenkova vairs nestrādājot.

Oksanas Utenkovas vārds atrodams vēl vairākos Panamas ofšoru dokumentos. Tajos visos arī ir norādīta “Rietumu bankas” adrese – Vesetas ielas 7.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.