Inspektori sāk izmeklēšanu Sīrijā 4
Sestdien ASV, Britānijas un Francijas bruņotie spēki veica kopīgu militāro triecienu Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma vairākiem militāriem un stratēģiskiem objektiem. ASV amatpersonas pavēstīja, ka operācijā piedalījās trīs amerikāņu mīnu kuģi, franču fregate un viena ASV zemūdene, kas atradās attiecīgi Sarkanajā jūrā, Persijas līcī un Vidusjūras austrumdaļā, kā arī ASV, Francijas un Britānijas kara lidmašīnas, kas raidīja uz trim mērķiem Sīrijā 105 vadāmās raķetes.
Sīrijas pretgaisa aizsardzība noguļ uzbrukumu
Pentagona pārstāve pēc uzbrukuma paziņoja, ka “triecieni bija pamatoti, leģitīmi un samērīgi un to mērķis nebija gāzt Asadu, bet gan mazināt viņa režīma spējas lietot ķīmiskos ieročus”. ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas direktors ģenerālis Kenets Makenzijs preses konferencē Pentagonā pavēstīja, ka ASV spēki triecienu laikā nav cietuši zaudējumus un ka Sīrijas pretgaisa aizsardzība nav radījusi nekādas nopietnas problēmas. Viņš piebilda, ka sīriešu zenītraķešu uguns patiesībā lielākas briesmas radījusi civiliedzīvotājiem, jo “gaisā izšautajiem dzelzs gabaliem kaut kur ir jānokrīt”. Ģenerālis norādīja, ka Sīrijas zenītraķetes nav ķērušas nevienu no sabiedroto lidmašīnām vai šāviņiem, kas ir pretrunā ar Maskavas apgalvojumiem, ka sīriešiem esot izdevies notriekt 71 no 103 rietumvalstu izšautajām raķetēm. Pēc Makenzija teiktā, Sīrijas pretgaisa aizsardzības vienības izšāvušas aptuveni 40 nevadāmas zenītraķetes, no kurām vairākums tikušas palaistas pēc tam, kad sabiedroto trieciens jau bija beidzies. Tāpat pretrunā iepriekš izteiktajiem Maskavas apgalvojumiem ASV ģenerālis paziņoja, ka uzbrukuma laikā esot darbojušās arī Sīrijā izvietotās Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas “S-300” un “S-400”, taču tas neesot devis nekādus rezultātus. Pēc militāro analītiķu datiem, Sīrijā atrodas aptuveni pieci tūkstoši Krievijas militārpersonu, kas izvietotas vairāk nekā desmit kara bāzēs. ASV prezidents Tramps tvitera vēstījumā jau bija izziņojis gaidāmo uzbrukumu, bet līdz triecienam pagāja vairākas dienas, Pentagonam saziņā ar Francijas un Britānijas militārajiem plānotājiem saskaņojot uzbrukumu objektus, lai netiktu skartas Krievijas bāzes. Makenzijs pavēstīja, ka sabiedrotie izšāvuši uz trim mērķiem Sīrijā 105 vadāmās raķetes un ka tādējādi šis trieciens bijis divtik spēcīgāks nekā pagājušā gada ASV triecieni, kas arī tika veikti, reaģējot uz ķīmisko ieroču lietošanu pret civiliedzīvotājiem. Makenzijs piebilda, ka pēc sabiedroto triecieniem pagaidām nav ziņu par upuriem Sīrijas civilistu vidū.
Prezidents Tramps jūsmo pāragri
ASV prezidents Donalds Tramps sabiedroto triecienu Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma objektiem nodēvējis par “perfekti izpildītu” un jūsmīgi paziņojis (protams, tviterī): “Misija pabeigta!”
Analītiķi atgādina, ka ar līdzīgu paziņojumu 2003. gadā pēc iebrukuma Irākā klajā nāca toreizējais ASV prezidents Džordžs Bušs jaunākais, taču ASV joprojām ir iestigušas karā Afganistānā un Irākā. Pirms dažām nedēļām prezidents Tramps bija devis savas administrācijas amatpersonām uzdevumu izstrādāt plānu ASV spēku izvešanai no Sīrijas, taču Asada režīma kārtējā ķeršanās pie ķīmiskajiem ieročiem mainīja Vašingtonas nodomus. ASV prezidents Tramps ir iestidzis politiskos un personiskos skandālos un nespēj īstenot koordinētu un efektīvu ārpolitiku, atzīmē laikraksts “The Washington Post”. Eksperti uzskata, ka ASV spēku strauja un nepārdomāta izvešana no Sīrijas vairotu Asada un viņa sabiedrotā Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Irānas režīma pārliecību, ka viņi ir stāvokļa noteicēji Vidējos Austrumos. Pēc Rietumu sabiedroto triecieniem Sīrijas vadonis Bašars al Asads demonstratīvi ieradās valdības mītnē, cenšoties apliecināt, ka joprojām kontrolē situāciju valstī, kur daļa iedzīvotāju rīkoja demonstrācijas viņa atbalstam.
Sīrijas opozīcija: Rietumu raķešu triecieni ir “farss”
Sīrijas opozīcija paziņojusi, ka Rietumu raķešu triecieni nav bijuši pietiekami tālejoši un būs tikai “farss”, kamēr prezidents Bašars al Asads paliks savā vietā. “Noziegumu instrumentu sodīšana, kamēr noziedznieks tiek pasargāts, ir farss,” paziņojis grupējuma “Jaish al Islam” pārstāvis Muhameds Alušs. Arī citi opozīcijas pārstāvji izteikušies, ka rietumvalstu triecieni neapturēs civiliedzīvotāju slepkavošanu, Asada režīmam turpinot izmantot parastos ieročus, tostarp starptautiski aizliegtos kasešu lādiņus. Mērenās opozīcijas Sīrijas sarunu komitejas (SNC) prezidents Nasrs al Hariri norādījis, ka Asads turpinās izmantot citus tikpat nāvējošus ieročus. “Manuprāt, režīms Sīrijā vēlreiz neriskēs ar ķīmisko ieroču izmantošanu. Tas vienīgi lietos brizantos šāviņus, kasešu bumbas,” uzsvēra Hariri.
SNC loceklis Hadi al Bahra uzskata, ka rietumvalstu trieciens esot gan bijis brīdinājums Asadam, taču nepietiekams. “Rietumu sabiedroto raķešu uzbrukums devis Asadam vienu ziņu – tu nedrīksti turpināt slepkavot sīriešu bērnus ar ķīmiskajiem ieročiem, izmanto vienīgi konvencionālos ieročus! [Tas ir] apkaunojums cilvēcei,” norādījis Bahra.
Rietumu triecieni Sīrijā bija “vienreizējs pasākums”
ASV, Francijas un Britānijas veiktie gaisa triecieni Sīrijā bija “vienreizējs pasākums”, un pašlaik jauni triecieni netiek plānoti, paziņojis ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss. “Es gribu uzsvērt, ka šie triecieni bija vērsti pret Sīrijas režīma objektiem, un, veicot šos triecienus, mēs ļoti centāmies izvairīties no civiliem un ārvalstu (lasi: Krievijas. – Red.) upuriem,” piebilda Matiss. ASV aizsardzības ministrs sacīja, ka triecienu sērijas mērķis bija dot “skaidru vēsti” Asadam un apturēt viņa ķīmisko ieroču programmu.
Pentagona vadītājs uzsvēra, ka sabiedroto triecieni bija rūpīgi kalibrēti, lai dotu spēcīgu atbildi uz ķīmisko uzbrukumu, bet izvairītos no Rietumu ievilkšanas Sīrijas pilsoņkarā. ASV prezidents Donalds Tramps pirms gada pavēlēja veikt gaisa triecienus pret Asada spēkiem, atbildot uz zarīna gāzes uzbrukumu nemiernieku ieņemtajai Hanšeihūnas pilsētai. “Ir skaidrs, ka Asada režīms pērn neuztvēra vēsti,” teica Matiss, “tāpēc šoreiz triecienos pret trim objektiem lietotais ieroču daudzums bija divreiz lielāks nekā pērn, kad uz Šairatas aviobāzi tika raidītas 59 spārnotās raķetes “Tomahawk”.” Pēc Krievijas Ģenerālštāba datiem, uz Šairatas aviobāzi sestdien esot raidītas 12 spārnotās raķetes, bet Sīrijas armijas objektam esot nodarīts tikai niecīgs kaitējums.
OPCW inspektori sāk izmeklēšanu Dumā
Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) inspektori sestdien ieradās Damaskā un vakar bija paredzējuši sākt izmeklēšanu Dumas pilsētā, kur atbilstoši apsūdzībām 7. aprīlī esot noticis uzbrukums ar ķīmiskajiem ieročiem. Sīrijas valdības pārstāvis apsolījis, ka eksperti varēs netraucēti veikt savu izmeklēšanu.
ANO Drošības padome neatbalstīja Krievijas sagatavoto rezolūcijas projektu, kurā tika nosodīts rietumvalstu militārais trieciens Sīrijai. Par Krievijas rezolūcijas projektu nobalsoja tikai trīs Drošības padomes locekļi, astoņas valstis balsoja pret, bet četras atturējās.
Rezolūcijas projektā bija nosodīta ASV, Francijas un Britānijas “agresija” pret Sīriju un pieprasīta to atturēšanās no turpmākiem triecieniem. Krieviju atbalstīja vienīgi Ķīna un Bolīvija. Līdz ar ASV, Franciju un Britāniju pret Maskavas rezolūcijas projektu balsoja Zviedrija, Nīderlande, Polija, Kuveita un Kotdivuāra, bet Peru, Kazahstāna, Etiopija un Ekvatoriālā Gvineja balsojumā atturējās.