“Bolt” varētu būt krāpies ar obligāto nodokļu nomaksu par nodarbinātajiem kurjeriem 0
Transporta platformas “Bolt” nodokļu nomaksas prakse kurjera pakalpojumu biznesā ir apšaubāma, secinājuši Igaunijas laikraksta “Postimees” pētnieciskie žurnālisti, bet kompānija apsūdzības noliedz.
Igaunijas likumi paredz, ka kompānijai vai institūcijai, maksājot personai par pakalpojumi, ir jāietur ienākuma nodoklis un jāsamaksā sociālais nodoklis. “Bolt” maksā kurjeriem par ēdienu piegādi no restorāniem uz pasūtītāju mājām, tomēr nodokļus par šo darbu nemaksā, vēsta “Postimees”, norādot, ka kompānija ēdiena piegādes biznesam ir izveidojusi sarežģītu un apšaubāmu shēmu, praktiski izveidojot beznodokļu zonu.
Savukārt “Bolt” uzstāj, ka kompānijas attiecības ar kurjeriem nav darba devēja un ņēmēja attiecības. “Bolt Food Estonia” vadītājs Jāgups Jalakass “Postimees” paskaidrojis, ka kurjeri nav “Bolt” darbinieki, bet gan “neatkarīgi pakalpojuma sniedzēji”, kuri paši ir atbildīgi par nodokļu nomaksu.
Salīdzinājumam konkurējošais pārtikas piegādes uzņēmums “Wolt” ar kurjeriem veido darba attiecības, slēdz līgumus un maksā ienākuma nodokļus valstij.
Kā norāda laikraksts, nodokļu apiešanas shēma neattiecas uz tiem kurjeriem, kuri strādā kā individuālie komersanti vai pašnodarbinātie, tomēr aplēses liecina, ka 80-90% “Bolt” kurjeru Igaunijā ir privātpersonas.
Aprēķini rāda, ka tūkstošiem Igaunijā strādājošo ēdiena piegādes kurjeru trīs gados nodokļos nav nomaksājuši 5-10 miljonus eiro. Turklāt likuma atšķirīga interpretācija noved pie negodīgas konkurences tirgū.
“Bolt” runaspersonas paziņojumu: ““Bolt” darbojas saskaņā ar likumu, pareizi un atbilstoši prasībām maksājot nodokļus visās valstīs, kurās darbojamies. Mēs esam viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Igaunijā un apzinīgi pildām savas saistības. Protams, mēs vēlamies juridisko noteiktību, tāpēc mūsu nodokļu eksperti jau ir piekrituši diskusijai ar Igaunijas nodokļu iestādēm.”
Igaunijas Finanšu ministrijas paustais viedoklis: “Kā norāda Finanšu ministrija, “Bolt” kurjeri tā vai citādi ir uzņēmēji, un līdz ar to uz tiem attiecas citi noteikumi nekā parasti darbiniekiem. Līdz ar to Finanšu ministrijas ieskatā “Bolt” nav nepieciešams slēgt darba līgumus ar kurjeriem vai ieturēt maksājumus no tiem…”
Kā liecina “Postimees” veiktā analīze, “Bolt” klientiem pavadzīmē ir divas ailes: maksa par pasūtīto ēdienu un piegādes maksa. Savukārt pavadzīmē starp kurjeru un “Bolt” šī piegādes maksa ir sadalīta divās ailēs: piegādes maksa un kurjera atalgojums.
Kurjers savā kontā naudu par piegādes maksu saņem no “Bolt Operations” konta. Lai gan nauda izplūst caur “Bolt” kontu, to var uzskatīt par vienas personas – klienta – maksājumu citai personai – kurjeram. Šajā gadījumā pēc likuma nodokļu nomaksa būtu jāveic kurjeram, tomēr realitātē lielākā daļa kurjeru to nedara, turklāt daudzi kurjeri ir ārvalstnieki, kuri var arī nepārzināt savus pienākumus šajā jomā.
Savukārt kurjera atalgojumam ir noteikta minimālā likme. “Wolt” tā ir 3,25 eiro par piegādi, bet “Bolt” – trīs eiro. Nereti platforma klientu piesaistei izmanto bezmaksas piegādi vai ļoti simbolisku piegādes cenu, tādējādi nauda par kurjera atalgojumu nāk no pašas platformas. Šajā gadījumā platforma kurjeram samaksā kā juridiska persona privātai personai un ir atbildīga par nodokļu nomaksu, tomēr to nedara.
Ēdiena piegādes kurjeri veiksmīgā laikā var nopelnīt 3000-4000 eiro mēnesī, liecina “Postimees” rīcībā esošā informācija.
“Bolt” ir starptautisks transporta tīklu uzņēmums, kura galvenā mītne atrodas Tallinā. “Bolt” darbojas 45 valstīs Eiropā un Āfrikā, nodrošinot dažādus mobilitātes pakalpojumus, tostarp kopbraukšanu, koplietošanas automašīnas un skrejriteņus, kā arī ēdiena un pārtikas preču piegādi. Igaunijā reģistrētā kopbraukšanas platforma “Bolt” dibināta 2013.gadā.