Bolīvijā pirmie aizturētie pēc traģiskās aviokatastrofas 0
Bolīvijas varas iestādes otrdien aizturēja Bolīvijas čārterreisu aviokompānijas “Lamia” ģenerāldirektoru Gustavo Vargasu un vēl trīs darbiniekus saistībā ar “Lamia” lidmašīnas katastrofu Kolumbijā, kurā 28.novembrī gāja bojā 71 cilvēks, tostarp Brazīlijas augstākās līgas futbola komandas “Chapecoense” locekļi, paziņoja prokurors, kurš izmeklē šo lietu.
Prokurors Ivans Kintanilja paziņoja medijiem, ka aizturētie “Lamia” darbinieki tiks nopratināti par noziedzīgu nolaidību.
Kriminālapsūdzības var tikt pastiprinātas līdz sodāmai slepkavībai, sacīja Bolīvijas ģenerālprokurors Ramiro Gerrero.
Aizturēšanas notika pēc otrdien veiktām kratīšanām šīs aviokompānijas un lidostas birojos Bolīvijas ziemeļu pilsētā Santakrusā de la Sjerrā. Šajā pilsētā lidmašīna pēc izlidošanas no Brazīlijas bija nosēdusies, pirms tā 28.novembrī lidoja tālāk uz Medeljinu Kolumbijā, kur 30.novembrī “Chapecoense” bija paredzēta “Copa Sudamericana” pirmā finālspēle.
Lidmašīnai beidzās degviela un tā nogāzās kalnos apmēram 50 kilometrus no Medeljinas. Katastrofā dzīvību zaudēja 71 cilvēks, tostarp “Chapecoense” locekļi un 20 žurnālisti. Avārijā izdzīvoja tikai seši cilvēki – “Chapecoense” aizsargs Alans Rušels, divi vārtsargi, vēl viens futbolists, žurnālists un stjuarte.
Kintanilja paziņoja, ka tiek veikta izmeklēšana gan par pašu katastrofu, gan par aviokompāniju, tostarp tās struktūru, operācijām un licenci. Jautājums par “Lamia” licenci izvirzīts daļēji tāpēc, ka Vargasa dēls agrāk bijis direktors Bolīvijas iestādē, kura izsniedz licences aviosabiedrībām.
Bolīvijas aizsardzības ministrs paziņoja, ka ir norādes uz “ietekmes izmantošanu” starp šo aviokompāniju un Bolīvijas civilās aviācijas pārvaldi.
Izmeklēšana līdz šim bija koncentrējusies uz lidmašīnas pilotu un “Lamia” līdzīpašnieku Migelu Kirogu, kurš ir starp katastrofā bojāgājušajiem, un par viņa lidojuma plānu, kurā tika izlaista nolaišanās degvielas uzpildei.
Kintanilja sacīja, ka šajā lietā pašlaik notiek izmeklēšana pret sešiem cilvēkiem. Viens no viņiem ir lidojumu dispečere Selija Kastedo, kas otrdien aizbēga no Bolīvijas, lai lūgtu patvērumu Brazīlijā.
Kastedo apgalvo, ka viņa uzstājusi uz “Lamia” lidojuma plāna maiņu, iekļaujot tajā nolaišanos degvielas uzpildei, bet tikusi ignorēta.
“Lamia” var būt izlaidusi degvielas uzpildi arī agrāk. 11.novembrī šī pati lidmašīna, kad to bija nofraktējusi Argentīnas nacionālā futbola komanda un tā veda Argentīnas futbola zvaigzni Lionelu Mesi, nolidoja 4 stundas un 4 minūtes bez uzpildīšanās, ziņoja Brazīlijas laikraksts “Folha de Sao Paulo”.
“Chapecoense” lidmašīnas avārija kļuvusi par vienu no traģiskākajām aviokatastrofām futbola vēsturē. Pirms 29 gadiem aviokatastrofā Peru gāja bojā 23 Limas “Alianza” komandas pārstāvji, bet 1949.gadā, ietriecoties baznīcā, gāja bojā 23 cilvēki no Itālijas komandas “Torino” personāla. Savukārt 1993.gadā aviokatastrofā gāja bojā 22 Zambijas futbola izlases pārstāvji.
Tāpat traģiskas katastrofas vēsturē piedzīvojušas arī Taškentas “Pahtakor” un Mančestras “United”. Sportā šī ir lielākā traģēdija kopš 2011.gada 7.septembra, kad neilgi pēc pacelšanās avarēja lidmašīna ar Kontinentālās hokeja līgas (KHL) vienību Jaroslavļas “Lokomotiv”, dzīvību zaudējot arī latviešu aizsargam Kārlim Skrastiņam.