Foto: Dainis Bušmanis

Bojāta nauda – vai tā norakstāma zaudējumos kā nederīga? Lūk, atbildes! 7

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Man ir pavisam nedaudz locījuma vietā ieplīsusi 10 eiro banknote. Ko darīt, ja veikalā banknoti neņem pretī? Vai nauda norakstāma kā nederīga? Vai veikaliem ir tiesības tādas nepieņemt? Anna Krustpils novadā

Šad un tad ikdienā saņemam ieplēstu, apķēpātu, nolietotu vai salīmētu banknoti: veikalā, no naudas automāta, kādreiz aizmirstam bikšu kabatā un izmazgājam veļasmašīnā. Ko darīt?

Tirgotājiem ir tiesības nepieņemt

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Banka tirgotājus aicina ņemt pretī arī bojātu naudu, ja vien ir saskatāmas drošības pazīmes un nosakāma nominālvērtība, un no banknotes palikusi vairāk nekā puse. Ar šādiem nosacījumiem banknoti bez problēmām apmainīs arī Latvijas Bankā.

“Ir gadījumi, kad tirgotāji uzskata, ka naudaszīme ir pārāk bojāta, un atsakās to pieņemt. Šādas tiesības tirgotājiem ir. Ko darīt šādos gadījumos? Vai cilvēkam tāpēc radīsies zaudējumi? Atbilde ir vienkārša – gaidīsim pie mums Latvijas Bankas kasē Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 1B,” paskaidro bankas runasvīrs Jānis Silakalns. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments un naudaszīme, ja vien tā nav apzināti bojāta (piemēram, no monētas izveidots amulets), bez jebkādas komisijas maksas tiks apmainīta pret jaunu un svaigu.

Tas attiecas gan uz eiro, gan latu banknotēm un monētām. “Pagājis krietns laiks kopš nacionālās valūtas apmaiņas, un nu kādam var gadīties sadzīviska situācija uziet latu krājumus. Laika gaitā tie var būt zaudējuši skaisto izskatu. Arī latus (nebojātus un bojātus) apmainīsim pret eiro – pēc oficiālā kursa un bez komisijas maksas,” iedrošina Jānis Silakalns.

Maina ar zināmiem nosacījumiem

Lai apmainītu bojātu eiro banknoti, pāri palikušajai jābūt lielākai nekā 50% no veselas naudaszīmes. Ja atlikums ir dažādos gabalos, tiem visiem jābūt no vienas banknotes. Ja nauda degusi, to var apmainīt arī tad, ja pāri no banknotēm palicis mazāk par pusi. Katru tādu gadījumu eksperti vērtē individuāli. Naudaszīmes nemaina un atpakaļ neizsniedz, ja bojājumi ir tīši. Savukārt, ja naudu aizmirsīsiet kabatā un bikses izmazgāsiet, banknoti apmainīs. Monētas uz banku jānes mainīt tad, ja tās ir nolietojušās, netīras vai deformētas.

“Ja Latvijas Bankas kasieris nebūs simtprocentīgi pārliecināts par bojātās naudas atbilstību apmaiņas noteikumiem, naudaszīme tiks nosūtīta ekspertam, kurš ir naudas tehnoloģiju pārzinātājs. Klientu kases darbinieks naudaszīmi ekspertam nosūtīs arī tad, ja radīsies aizdomas par apmaiņai iesniegtās eiro banknotes vai apgrozības monētas īstumu, ja apmaiņai tiks iesniegtas naudaszīmes lielā apjomā vai tās neatbildīs citiem tūlītējas apmaiņas nosacījumiem,” skaidro bankas pārstāvis. Nosūtot bojātu naudaszīmi ekspertīzei, jāuzraksta iesniegums, kurā norādāms arī bojājuma iemesls. Tādā gadījumā, pamatojoties uz klienta iesniegumu, naudaszīme tiks pieņemta identifikācijai, un par tās apmaiņu lems bankas naudas zīmju pārvaldības komisija. Atbilde tiks sniegta mēneša laikā. Ja iesniegumā būs norādīts arī klienta bankas konts, otrreiz uz Centrālo banku vairs nebūs jāiet – nauda tiks ieskaitīta klienta kontā.

Reklāma
Reklāma

Ja dzīvesvieta ir tālu vai nav iespēju tikt uz Latvijas Bankas kasi Rīgā, kā arī gadījumos, kad jāievēro Covid-19 piesardzības pasākumi, var izmantot iespēju iesniegt un apmainīt bojātās naudaszīmes, izdrukājot un aizpildot vietnē bank.lv pieejamo iesniegumu un izmantojot pasta pakalpojumus.

Veikalnieki uzticas detektoriem un drošības pazīmēm

SIA Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Regīna Ikala stāsta, ka naudas apritē Rimi veikalos vadās pēc Latvijas Bankas ieteikumiem, attiecīgi pieņem arī daļēji bojātu naudu: “Būtiski, lai banknote ir vienā gabalā, uz tās būtu skaidri saskatāmas drošības pazīmes un nosakāma nominālvērtība. Kasierim arī jābūt pārliecībai par naudas īstumu, ko nosaka ar speciāliem naudas detektoriem. Līdzīgi ir ar monētām – tām jābūt saskatāmai nominālvērtībai, nacionālās puses attēlam, un kasierim jābūt pārliecībai par tās īstumu.” Arī veikalos Maxima, maksājot ar skaidru naudu, konkrētajā gadījumā – ar banknotēm, prasības, lai to pieņemtu kā derīgu maksājumu ir, ja to pieņem naudas detektors (arī pašapkalpošanās kasēs) un ja tā nav pilnībā bojāta (var identificēt, ka tā ir viena banknote, var identificēt ūdenszīmes, metāla diegu un citas drošības pazīmes).

UZZIŅA

• Vidēji Latvijas Bankas ekspertīzē nonāk pārdesmit bojātu banknošu nedēļā, taču gadās arī lielākas partijas. Bojātas pārsvarā ir banknotes. Bojātas monētas bankas ekspertu redzeslokā nonāk daudz retāk, jo ir izturīgākas.

• Biežākie banknošu bojājumu iemesli ir izmazgāšana kopā ar drēbēm, neuzmanīga apiešanās, uguns un dzīvnieki.

• Centrālā banka nemaina citu valstu naudaszīmes. Ar bojātu dolāru vai sterliņu mārciņu būs jādodas pie privātajiem naudas apmaiņas pakalpojumu sniedzējiem.

• No kredītiestādēm saņemtās skaidrās naudas nolietotības pakāpes un īstuma pārbaudi Latvijas Bankā nodrošina automātiskās naudas apstrādes sistēmas. Ar tām 2019. gadā apstrādāti 152,3 miljoni banknošu (par 5,8% vairāk nekā 2018. gadā). 15,8% (24 milj.) no apstrādātajām banknotēm atzītas par apgrozībai nederīgām un iznīcinātas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.