Boileri… Kādu izvēlēties? 1

“Kādu boileri – ūdens sildītāju izvēlēties? Vai ir pareizi taupības nolūkos to visu laiku atvienot no strāvas? Vai tas nebojā boilera iekšējo sildelementu?
Kāds ir labākais ekonomijas variants?” 
Ilze D.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Konsultē “Santehnikas veikals” eksperte Ināra Timrota.

 

Veikalos plašā izvēlē piedāvā vertikālos un horizontālos elektriskos ūdens sildītājus – ar izolācijas materiālu klātas ūdens tvertnes, kurās ievietots sildelements. Ar termoregulatoru iestata vēlamo ūdens temperatūru. Kad tā ir zemāka, sildelements ieslēdzas un, uzkarsējot līdz vajadzīgam līmenim, atkal izslēdzas. Atsevišķi modeļi aprīkoti ar displeju, kas ļauj precīzāk kontrolēt ūdens temperatūru un sildīšanas laiku. Agrāk boileru korpusi ar laiku sāka rūsēt. Tagad tos izgatavo arī no tērauda vai speciālas plastmasas un, saprotams, pārdod dārgāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kombinētos boilerus pieslēdz apkures sistēmai. Siltais ūdens tek cauri boilera siltummainim – spirālei un uzsilda arī šo ūdeni. Ja apkures cirkulācija pārtraukta vai siltā ūdens temperatūra par zemu, ieslēdzas elektriskais sildelements un šo ūdeni uzsilda līdz ieregulētai temperatūrai.

 

Boileri paredzēti ļoti dažādam ūdens patēriņam, to tilpums svārstās no 5 līdz 300 litriem. Uzskata, ka līdz 30 litriem pietiek tikai mutes un trauku mazgāšanai, toties 300 litrīgie noder vienai vai pat vairākām kuplām ģimenēm.

 

Boileri paredzēti ļoti dažādam ūdens patēriņam, to tilpums svārstās no 5 līdz 300 litriem. Uzskata, ka līdz 30 litriem pietiek tikai mutes un trauku mazgāšanai, toties 300 litrīgie noder vienai vai pat vairākām kuplām ģimenēm. Pareizā tilpuma izvēle ir smalka lieta. Pārāk mazs boilers nenodrošina pietiekami daudz siltā ūdens, ilgi jāgaida, līdz tas atkal uzsilst. Pārāk liels toties prasa daudz elektroenerģijas, arī lieku patēriņu, un ir arī dārgāks. Vienam cilvēkam roku noskalošanai piemērots 5 litrīgais, toties, ja viņš sakāros ieiet arī dušā, jau vajadzīgs 40 litrīgais. Divu cilvēku ģimenei, kura izmanto tikai dušu, nepieciešams 80 litru boilers, toties, ja gribas arī vannā – jau 150 litrīgs. Var ķerties pie mazas viltības: mazgāšanos un citus svarīgus darbus veikt dažādos laikos, ļaujot boileram ūdeni uzsildīt.

Boilera sildelementa jauda parasti ir no viena līdz diviem kilovatiem, speciāla elektroinstalācija nav nepieciešama. Atkarībā no tilpuma ūdens uzsilšanas laiks svārstās no pusstundas līdz sešām stundām. Jo labāka boilera termoizolācija un mazāka starpība starp apkārtējās vides un ūdens temperatūru, jo lēnāk tas atdziest. Boileru var droši ieslēgt un izslēgt – cik tik sirds kāro, jo spirāle tāpat visu laiku ieslēdzas un izslēdzas un no liekas reizes nebojājas. Zinot boilera patērēto enerģiju siltuma uzturēšanai, ūdens atdzišanas laiku un nepieciešamo enerģiju ūdens uzsildīšanai, var izrēķināt, cik ilgas prombūtnes dēļ boileru vērts izslēgt vai pazemināt tajā ūdens temperatūru. Droši vien pāris nedēļas neko nedos, bet izdevīgi tas var kļūt mēneša laikā.

Reklāma
Reklāma

 

 

Uzziņa

• Standarta versijā elektriskais boilers sastāv no korpusa, izolācijas, sildelementa, magnija anoda, termoregulatora, karstā ūdens, aukstā ūdens un drošības ventiļa.

• Boilerus iedala vertikālajos, horizontālajos un kombinētajos.

• Korpusus gatavo no skārda, nerūsējošā tērauda vai plastmasas.

• Ja sildelements ir ievietots boilera korpusā, tas nepārkaļķojas, toties ūdens uzsilst lēnāk.

 

 

 

Enerģijas patēriņš*

boilera tilpums litros sild­elementa jauda kW uzsilšanas laiks no 0– 45 grādiem patērētā enerģija kW uzturot siltumu 24 h patērētā enerģija kW
5 1,5 5 min. 0,15 0,1
60 1,2  2,0 h 2,4 0,8
100 – 120 1,5 3,0 h 4,5 1,2
200 2
3,45 h 6,8 2,6

* (pēc portāla varu pats. lv datiem)

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.