Boilera apkope – kā un cik bieži tā jāveic? 1
“Vannas istabā 2002. gadā ielikām 100 litru boileru. Darbojas labi, bet vai tas arī jātīra?” Dzidra Valmierā
Boilera mūžs ir atkarīgs no ūdens kvalitātes un sildītāja noslodzes. Ja mājās ūdens ir nekvalitatīvs, nepieciešams uzstādīt filtrus.
Daži boileru īpašnieki paši veic apkopi ik pa pāris mēnešiem, citi neliekas ne zinis un pēc laika nopērk jaunu. Katrā ziņā ikvienam elektriskajam boileram ir instrukcija, kurā paredzēta šī modeļa tehniskās apkopes kārtība. Tajā, visticamāk, paredzēts izsaukt sertificētu speciālistu ik pa diviem gadiem un ieteikts darīt to biežāk, ja ūdens nav gluži tīrs. Izplatītāja rekomendētie eksperti ir labākais un dārgākais risinājums, lētāk ir izmantot profesionāla santehniķa pakalpojumus un pavisam bez maksas – boileru tīrīt pašam.
Pirmais trauksmes signāls – ūdens sāk smakot. Uzskata, ka pie vainas esot baktērijas, kas savairojas boilerā. Lai tās apkarotu, nepieciešams ūdeni uzsildīt virs +65 °C temperatūras.
Ja siltā ūdens gatavošanai boilers tērē vairāk siltumenerģijas, iespējams, apkaļķojies spirāles sildelements un to nepieciešams nomainīt vai notīrīt. Atvieno boileru no elektrības un izlaiž ūdeni. Sildelementu izskrūvē ar roratslēgu un tā darba virsmu kādu laiku patur karstā etiķūdenī. Ja elements ir bojāts, to nomaina. Otra svarīga boilera detaļa ir magnija anods. To notīra, ja ir aplipis, un nomaina, ja kļuvis tievāks par 10 – 15 mm. Lai nebūtu gaidīšanas, parasti pirms tīrišanas jau laikus iegādājas tieši šī boilera modeļa un tilpuma sildelementu, blīvgumiju un magnija anodu. Nevajadzēs šoreiz, noderēs nākamreiz!