“Boeing” izstrādājis bezpilota dronu “Odisejs”, kuru darbinās saule 0
Sengrieķu mitoloģijā varenā un viltīgā varoņa Odiseja vārdā nosaukts aviokompānijas “Boeing” mēģinājums iesaistīties klimata un atmosfēras pētīšanā.
“Boeing” meitasuzņēmums “Aurora Flight Sciences” (“AFS”), kas specializējas bezpilota lidaparātu ražošanā, izstrādājis īpašu bezpilota lidaparātu jeb dronu “Odisejs”, kas lielā augstumā bez apstājas būs spējīgs nolidot trīs mēnešus, to laikā pētot atmosfērā notiekošo, kā arī stratosfērā nogādājot dažādas iekārtas vairāk nekā 25 kilogramu svarā. Unikāli, ka lidaparātu darbinās saule, precīzāk, dienā to darbinās saules enerģija, bet naktī baterija.
Pateicoties drona enerģijas avotam, tas gaisā neizdala nekāda veida gāzu emisijas. “Odisejs” lielākoties uzturēsies stratosfērā – vietā, kur nebūs jāsaskaras nedz ar laika apstākļiem, nedz citiem lidaparātiem. Tik lielā augstumā drons spēs nosegt milzīgu ģeogrāfisko laukumu, saglabājot kontaktu ar uz Zemes esošo kontroles centru. “AFS” apgalvo, ka “Odisejs” ir drona un satelīta krustojums – spēj lidot, kā arī ievākt dažādus datus un ātri tos nosūtīt komandcentram.
Viņi “Odiseju” nosaukuši par liela augstuma pseidosatelītu. “Odiseju” lielākoties izmantos vides informācijas ievākšanai (piemēram, spēs noteikt zemes mitrumu, ledus segas biezumu un kustības ātrumu u. c.), kā arī laika apstākļu un vētru novērošanai, taču to varēs izmantot arī komunikācijai, savienojamībai un izlūkošanas misijām. Lidojuma mērķi jebkurā laikā varēs mainīt.
Drona pirmais testa lidojums plānots nākamā gada 23. aprīlī. Pats “AFS” ir nesen dibināts uzņēmums, taču tā ražotie bezpilota lidaparāti jau veiksmīgi sadarbojušies ar ASV jūras kājniekiem, izmantojot autonomu helikopteru, viņiem piegādājot dažādas preces. Vēl cits viņu ražots drons gada sākumā spēja pacelt vairāk nekā 200 kilogramu smagumu.