Blokķēdi ieviesīs par Eiropas naudu 0
Eiropas Komisija izveidojusi jaunu akselerācijas programmu “Block.IS”, kuras mērķis būs izveidot atvērtu un pārrobežu sadarbību veicinošu starpnozaru inovāciju ekosistēmu, kas veicinās tieši blokķēdes tehnoloģiju izmantošanu pārtikā, loģistikā un finanšu nozarē.
Programmā līdz 6. novembrim atbalstam var pieteikties mazo un vidējo uzņēmumu sektors, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas nozares jaunuzņēmumi.
Kopējais finansējuma apjoms ir 2,8 miljoni, un pieejamā informācija vēsta, ka sākotnēji “inovāciju fāzē” tiks izvēlēti 45 risinājumi. “Eksperimentu fāzē” tiks atlasīti 23 labākie priekšlikumi, bet noslēguma – “komercializācijas fāzē” – piedalīsies jau vairs 10 paši labākie risinājumi. Maksimālais finansējuma apjoms, ko varēs saņemt viens uzņēmums, būs 60 000 eiro.
Pārtikas nozare, loģistika un finanšu nozare izvēlēta, ņemot vērā to nozīmi kopējā ES ekonomikā, jaunā akseleratora mājaslapā “Blockis.eu”. Blokķēdei piemīt vairākas unikālas īpašības – tehnoloģija nodrošina pārredzamību, izsekojamību, efektivitāti, uzticamību, datu koplietošanu.
Viesturs Plešs, bijušais Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektors, kriptovalūtas aktīvists, uzskata, ka Latvijas uzņēmumi var droši pieteikties šai programmai, jo mums ir ļoti labi attīstīta jaunuzņēmumu ekosistēma.
“Latvijā akseleratori šobrīd piedāvā 20 000 eiro investīcijas jaunuzņēmumā. “Blockis” maksimāli pieejamie 60 000 eiro sākumam ir pietiekami, lai demonstrētu risinājumu pārtikas, loģistikas un finanšu sistēmu uzlabošanai. Komandām, kas startē no Latvijas, ir visas iespējas jau Latvijā gūt apmācības no pasaules līmeņa pasniedzējiem, kā vislabāk prezentēt savu ideju un uzņēmumu pasaules līmeņa pasākumos,” norāda Plešs.
Blokķēde Eiropas Komisijai prātā ir jau kādu laiku, to pierāda 2018. gada februārī dibinātā ES blokķēdes observatorija un forums, ko uzsāka Digitālās ekonomikas un sabiedrības komisāre Marija Gabriela un Eiropas Parlamenta deputāts no Vācijas Jakobs fon Vaiczekars.
Foruma dalībnieki palīdzējuši apkopot pasaules karti, kurā iekļautas 643 blokķēdes iniciatīvas. Tāpat 2018. gada 10. aprīlī dalībvalstis parakstīja kopīgu deklarāciju par Eiropas blokķēdes partnerību, kurā apvienotas Eiropas Ekonomiskās zonas valstis.