Foto: Dugger94621/SHUTTERSTOCK

Bloķēs nelicencētās azartspēles internetā 2

Interneta pokera mīļotājus nākamā gada sākumā varētu gaidīt augsta ūdens šalts, jo no 1. janvāra tiks bloķēti maksājumi visiem nelicencēto azartspēļu piedāvātājiem Latvijā, kā arī tiks pastiprināta elektronisko sakaru nodrošinātāju atbildība par šādu interneta vietņu bloķēšanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas
Dati liecina, ka līdz šim Latvijā bija samērā viegli spēlēt nelicencētas azartspēles.

Starptautisks pētījums liecina, ka 2019. gadā nelegālā interaktīvo azartspēļu tirgus Latvijā ir novērtēts ar 38% no kopējā jeb 33 miljoniem eiro. Tas liecina, ka līdz šim Latvijā bija salīdzinoši viegli iesaistīties nelegālo (nelicencēto) interaktīvo azartspēļu un izložu spēlēšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt nelegālais azartspēļu tirgus apjoms pērn Latvijā bija 33,8 miljoni eiro, būtiski lielāks nekā kaimiņvalstīs – Lietuvas nelegālā tirgus apjoms tiek vērtēts 13,8 miljonu eiro apmērā, bet Igaunijas – 10,4 miljonu eiro apmērā. Jāatzīst gan, ka arī kopējais azartspēļu internetā apjoms Latvijā ir krietni lielāks nekā kaimiņvalstīs.

Bloķēs no 1. janvāra

No 1. janvāra spēlēt nelegālās azartspēles kļūs daudz sarežģītāk, jo krasi pastiprināsies kontroles pasākumi.

Kā informēja Latvijas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas (IAUI) direktore Signe Birne, no nākamā gada sākuma inspekcija varēs kontrolēt, kā elektronisko sakaru komersanti ievēro jau 2014. gadā noteiktos aizliegumus par nelegālo azartspēļu vietņu bloķēšanu, un sodīt par pārkāpumiem. Līdz šim komersantiem bija tikai pienākums bloķēt, bet nekādu sodu par nepildīšanu nebija.

Taču otrs svarīgākais pasākums skar pašus spēlētājus – no 1. janvāra tiks bloķēti un atteikti visi maksājumi uz interneta spēļu vietnēm, izņemot tos, kas ievietoti IAUI izveidotajā “baltajā sarakstā” – tajā atrodas visi licencētie azartspēļu piedāvātāji. Inspekcija kontrolēs arī maksājumus caur tādām platformām kā “Paypal” vai “Revolut” un atklāto pārkāpumu gadījumā vērsīsies pie attiecīgās valsts regulatora ar prasību sodīt par pārkāpumiem, teica S. Birne.

Papildus tam, bankas informāciju par atteiktajiem maksājumiem, proti, mēģinājumiem spēlēt nelicencētas azartspēles, reizi gadā nodos Valsts ieņēmumu dienestam, kurš savukārt liela atteikto maksājumu skaita gadījumā var vērtēt iespēju veikt kādas personas finanšu auditu.

Reklāma
Reklāma

Savukārt, kā skaidroja Finanšu nozares asociācijas juridiskais padomnieks Edgars Pastars, no tehnoloģiskā viedokļa katram maksājumam uz azartspēļu vietni ir noteikts kods, šo kodu saturošos maksājumus bankas arī bloķēs vai, ja uzņēmējs būs “baltajā sarakstā”, atļaus.

Gandrīz 40% spēļu internetā – nelegālas

Līdz šim Latvijas iestāžu mēģinājumi ierobežot nelegālās azartspēles nav bijuši īpaši efektīvi. Tā, piemēram, 2019. gada pirmajos desmit mēnešos bloķētas 309 juridiskās personas, 1186 domēnu vārdi, 2478 IP adreses un 1650 unikālās IP adreses, pieņemti 1172 lēmumi par bloķēšanu. Taču tas ir nepietiekami.

“Latvijā nelegālo vietņu uzturētāji nemitīgi izvairās no identificēšanas, maina nosaukumus, maina IP, lai turpinātu nepamanīti darboties tirgū.

Otrs jautājums ir par to, kā panākt, lai visi vietējie elektronisko sakaru komersanti pildītu IAUI rīkojumus sekot līdzi nelegālo vietņu pieejamībai.

Šādu komersantu mūsu valstī ir ap 200, un ir grūti izsekot katra individuāla komersanta aktivitātēm,” iepriekš skaidrojusi inspekcijas direktore S. Birne.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.