Blodons par sabiedriskajiem medijiem krievu valodā: šeit ir Latvija, te runā latviski! 120
“Šeit ir Latvija! Mēs runājam latviski,” diskutējot par ieceri pēc 2026.gada neizmantot krievu valodu sabiedriskajos medijos, TV24 raidījumā “Preses klubs” sacīja žurnālists Arnis Blodons.
Viņš pastāsta, ka piemēram viņa motociklistu kopienā ir vienošanās, ka visi runā latviski: “Un šos spēles noteikumus pieņem!”
Blodons uzskata, ka zināt vairākas valodas, īpaši mazākas nācijas pārstāvjiem, ir priekšrocība konkurencē darba tirgū. Taču, ja tu dzīvo valstī, kurā valsts valoda ir latviešu, tad šī valoda jāprot labā līmenī. Neatkarīgi no tā, kāda ir tava tautība.
“Ja mēs runājam par medijiem, tad skaidrs, ka sabiedriskie mediji raida un runā latviešu valodā,” viņš uzsvēra, piebilstot, ja likumā ir paredzēts, ka jānodrošina saturs arī Latvijā dzīvojošo mazākumtautību valodās, tad tam būtu jābūt ne tikai krievu, bet arī, piemēram, poļu, ukraiņu valodās.
Jau vēstīts, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) aicina Saeimu atteikties no ieceres pārstāt pēc trīs gadiem sabiedriskajos medijos radīt saturu krievu valodā, izriet no SEPLP priekšsēdētāja Jāņa Sikšņa parakstītās vēstules, kas adresēta Nacionālās drošības padomei, Saeimai un Saeimas Nacionālās drošības komisijai.
Valdības atbalstītais Nacionālās drošības koncepcijas projekts paredz, ka no 2026.gada 1.janvāra Latvijā sabiedrisko mediju veidotajam saturam jābūt tikai latviešu valodā un valodās, kas ir piederīgas Eiropas kultūrtelpai. Tādējādi iecerēts veicināt visu Latvijas iedzīvotāju piederību vienotai informatīvajai telpai, kas ir balstīta latviešu valodā un citās ES, Eiropas Ekonomikas zonas un ES kandidātvalstu valodās. Valstij pārstājot finansēt saturu krievu valodā, tiktu noslēgts vienotas informatīvās telpas izveides process, savukārt komerciālajos medijos saturs krievu valodā par privātiem līdzekļiem turpinātu pastāvēt.
Iepriekšējā NDK tika izstrādāta un apstiprināta Saeimā 2019.gadā. NDK ir balstīta uz valsts drošības iestāžu izstrādāto Valsts apdraudējuma analīzi un tajā noteiktajiem nacionālās drošības apdraudējumiem un riskiem.
Gada laikā pēc NDK apstiprināšanas ir jāizstrādā Nacionālās drošības plāns, kurā jābūt iekļautiem konkrētiem valsts apdraudējuma novēršanas un neitralizācijas pasākumiem.