Foto: Xinhua/ ZUMA Press/ LETA

Blaknes un bailes no vakcīnas. Putins spēlē “krievu ruleti” ar visiem pasaules iedzīvotājiem? 1

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Krievija šonedēļ pārsteidza pasauli ar paziņojumu, ka pirmā reģistrējusi vakcīnu pret koronavīrusu, tomēr ekspertu attieksme pret to ir ļoti rezervēta.

Sensacionālo paziņojumu Krievijas prezidents Vladimirs Putins saviem ministriem sniedza otrdienas valdības sēdē, palūdzot veselības aizsardzības ministram Mihailam Muraško sniegt sīkāku informāciju. Pats Putins apgalvoja, ka vakcīna esot “pietiekami efektīva”: “Tā veido noturīgu imunitāti un, atkārtošu, ir izgājusi visas nepieciešamās pārbaudes.”

CITI ŠOBRĪD LASA
Pat Putina meita esot to jau izmēģinājusi – sākumā bijusi 38 grādu temperatūra, taču tā normalizējusies divu dienu laikā.

Krievijas prezidents gan neprecizēja, par kuru no viņa divām meitām ir runa. Zināms, ka viena no viņām nodarbojas ar medicīnu un ģenētiku, bet otra ir uzņēmēja.

Pēc veselības ministra Muraško teiktā, vakcīnai dots nosaukums “Sputņik V” (pēc starptautiskās klasifikācijas “Gam-COVID-Vac Lyo”), tā izstrādāta Krievijas akadēmiķa Nikolaja Gamaleja vārdā nosauktajā Nacionālajā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā; plašākai sabiedrībai būšot pieejama no nākamā gada janvāra, bet ar ražošanu nodarbošoties uzņēmums “Binnopharm” un vēl “virkne vietējo ražotāju”.

Vispirms koronavīrusa pretpoti saņemšot mediķi un skolotāji. Tas varētu notikt jau septembrī.

Interesi par iespēju iegādāties jauno vakcīnu izrādījušas jau 20 valstis, un tā tikšot popularizēta ārzemēs. Muraško apgalvoja, ka pēc vakcīnas saņemšanas (potes ir divas) antivielas izstrādājušās visiem brīvprātīgajiem izmēģinājuma dalībniekiem: “Nevienam no viņiem nav reģistrētas nopietnas problēmas ar imunizāciju.”

Jātic uz vārda

Pasaulē šobrīd koronavīrusa “vakcīnas sacensībās” piedalās vairāk nekā 170 projektu. Vismaz seši atrodas trešajā, noslēguma izmēģinājumu fāzē. Farmakoloģijas eksperti un mediķu organizācijas ne tikai ārzemēs, bet pat pašā Krievijā vēl iepriekš brīdinājušas nesteigties un necensties par katru cenu izpildīt to, kas Rietumos jau nosaukts par “prezidenta Putina ambiciozo plānu” – būt pirmajiem pasaulē, bet potes saņēmējiem var izvērsties par “krievu ruleti”.

LA.LV Aptauja

Vai tu uzticies Krievijā izstrādātajai vakcīnai pret Covid-19?

  • Jā, ja rezultāti ir pozitīvi, nozīmē, ka tā strādā
  • Nē, pilnīgi noteikti nē
  • Man nav svarīgi, kurā valstī radīta vakcīna, galvenais, ka tā ir

Cik zināms, testēšana nav veikta pat simtam – tikai 38 cilvēkiem, kamēr zāļu izmēģinājumu trešā fāze saskaņā ar pasaules praksi paredz vairākus tūkstošus izmēģinājumu. Ar tādu skaitu parādās arī retāk sastopamas blaknes.

Pārlēkt šim etapam nozīmē pakļaut potenciālos lietotājus nevajadzīgam riskam. Tomēr Gamaleja centrs šaubas noraidījis, apgalvojot, ka jaunā vakcīna radīta uz jau esošo iestrāžu bāzes, kas arī izskaidro izstrādāšanas ātrumu, bet trešā izmēģinājumu fāze ar 800 brīvprātīgajiem tiks organizēta jau pēc medikamenta reģistrācijas, un tā noteikti apstiprināšot iepriekšējos secinājumus.

Tostarp informācija par 38 jau notikušu testu gaitu nav publiskota un interesentiem jāapmierinās vien ar Krievijas apgalvojumu, ka nekādu blakņu neesot.

Tas kārtējo reizi pārsteidzis Rietumu ekspertus, jo principā blakusparādības ir jebkurai potei, kaut vai tajā ziņā, kādas paliek pēdas dūriena vietā.

Krievu virusologs, agrākais īpaši bīstamo infekciju laboratorijas “Vektor” vadītājs Aleksandrs Čepurnovs medijiem izteicies: “Nevar runāt par vakcīnas ražošanu, kamēr nebūšu redzējis normālus pētījumus un zinātniskas publikācijas, kurās būs aprakstīts, kā šī vakcīna tika pētīta, kādas pakāpes neitralizāciju rada, no cik lielām vīrusa dozām pasargā un, galvenais, vai tā nenoved pie infekcijas pastiprināšanās, kas atkarīga no antivielu daudzuma.”

Reklāma
Reklāma

Par zāļu kvalitāti atbildīgā Krievijas institūcija “Roszdravnadzor” gan visu pašmāju kritiķu bažas noraida – trešā izmēģinājumu stadija taču tāpat tikšot izieta vēl pirms masveida ražošanas sākšanas, turklāt esot svarīgi jau tagad sākt izmantot zāles, kas var aizsargāt tos cilvēkus, kuri visvairāk pakļauti saslimšanas riskam.

Izrāviens vai muļķība

Ārvalstīs eksperti turpina būt ļoti piesardzīgi. Pasaules veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Tariks Jazarevičs komentējis, ka visi panākumi koronavīrusa apkarošanā, bez šaubām, ir apsveicami, tomēr PVO vispirms gribētu saņemt un izanalizēt sīkāku informāciju par vakcīnas līdzšinējo izmēģinājumu gaitu. Tāpat pētījumus šajā jomā pieklātos veikt saskaņā ar procedūrām un normām, kādas pasaulē pieņemtas:

“Procesa paātrināšana nenozīmē, ka būtu jāpamet novārtā drošība.”

Tostarp Hamburgas Bernharda Nohta institūta virusologs Jons Šmits-Kanazits vācu raidītājam “Deu­tsche Welle” paudis neizpratni, kā vispār iespējams apstiprināt un reģistrēt vakcīnu, par kuru slēdzienu nav bijis iespējams dot neatkarīgiem ekspertiem un nav bijis arī nekādu publikāciju.

Ar infekcijas slimību pētniecību nodarbinātās iestādes pārstāvis atgādinājis, ka pārsteidzīga preparāta laišana apritē var radīt pretēju efektu – ja iedarbība nebūs pietiekama, cilvēki vispār sāks neuzticēties koronavīrusa pretpotēm.

To māca Filipīnu piemērs: pēc neveiksmīgas potēšanas pret Denges drudzi iedzīvotāji sāka atteikties arī no baku potēm, un rezultāts bija baku epidēmijas uzliesmojums.

Uz to, ka neveiksmes gadījumā cietīs visa vakcīnas izstrādāšanas ideja, medijos norādījuši arī citi mediķi. Lielbritānijas Ģenētikas institūta UCL vadītājs Fransuā Ballū Krievijas soli nosaucis par “vieglprātīgu un muļķīgu”: “Līdz galam nepārbaudītas vakcīnas masveida lietošana ir neētiska.

Jebkurām problēmām ar vakcinācijas kampaņu Krievijā var rasties katastrofālas sekas, gan preparāta negatīvās ietekmes dēļ uz veselību, gan arī dēļ tā, ka tas vēl vairāk palielinās cilvēku bailes no potēšanas.”

ASV galvenais eksperts infekcijas slimību jautājumos Entonijs Fauči nav slēpis šaubas par Krievijas paziņojumu segumu: “Radīt vakcīnu un pierādīt, ka tā ir droša un efektīva – tās ir divas dažādas lietas.” Tāpat ASV veselības ministrs Alekss Azars trešdien vizītē Taivānā pavēstīja, ka centieni izstrādāt vakcīnu pret koronavīrusu nav sacensības, kurās svarīgi būt pirmajiem.

ASV ir noslēgti līgumi par uzņēmuma “Moderna” izstrādātās vakcīnas ražošanu un piegādes līgumi ar vēl piecām firmām, kas strādā pie vakcīnām. Azars atklāja, ka divi uzņēmumi vakcīnas izstrādē jau sasnieguši trešo izmēģinājumu fāzi, kamēr Krievija ar savu vakcīnu to gatavojas sākt tikai tagad.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.