BKUS bērnu pneimonoloģe: “Par šo ir jāzvana “trauksmes zvani” – visbiežāk lietojamā deva praktiski nav pieejama” 42
Elza Breidaka


Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas telpas.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas telpas.
Foto: LETA

Pirms neilga laika publicējām stāstu par būtisku preperātu astmas slimniekiem – “Ventolin”. Kopš 1.oktobra tas vairs nav Kompensējamo zāļu sarakstā. Tagad sarakstā iekļauts cita ražotāja preparāts, par kuru cilvēki ziņoja, ka tas nemaz tik labi nepalīdz un ar grūtībām nopērkams aptiekās. Šī raksta sakarā ar mums sazinājās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāvji, lai precizētu dažas lietas un vērstu uzmanību uz pamatotiem “trauksmes zvaniem”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Stāsta beigās es ar bērnu stāvēju pie zārka…” Izskan minējumi, ka Sedokova, iespējams, Jāni Timmu piebūrusi
“Siliņas uzruna bija kā aukstas vakariņas.” Latvijas iedzīvotāji un mākslīgais intelekts vērtē valsts augstāko amatpersonu uzrunas Jaunajā gadā
“Vecrīgā visu nakti ārdījās tūkstošiem iebraucēju no Āzijas un Āfrikas. Kad mums pārstās melot?” Soctīklos asa diskusija par Vecgada naktī redzēto
Lasīt citas ziņas

BKUS bērnu pneimanoloģe, valdes locekle Latvijas bērnu alergologu un bērnu pneimonologu biedrībā Renāte Snipe, komentējot kādas mūsu lasītājas – mammas, kuras bērnam ir astma, pieredzes stāstu, precizē svarīgas nianses: “Vairāk nekā 10 gadus ir noteikts, ka ārstam no Kompensējamo zāļu saraksta A sarakstā esošajiem medikamentiem, ir pienākums izrakstīt aktīvo vielu jeb starptaustisko nepatentēto nosaukumu – SNN un aptiekā pacientiem izsniedz references – jeb lētāko medikamentu, ja tā nav, tad nākamo cenas ziņā lētāko pieejamo medikamentu, un galvenais apgalvojums, kad šo kārtību ieviesa, bija tas, ka visi šie medikamenti ir vienlīdz efektīvi. Ja bērnu vecāki uzskata, ka sarakstā iekļautais cita ražotāja preparāts nepalīdz, tad, lai tas būtu objektīvi, par to ir jāziņo savam ārstam, kuram tālāk jāraksta farmokovigilances ziņojums Valsts zāļu aģentūrai.”

BKUS ārste stāsta, ka tikai saņemot šādus ziņojumus, tiek veikta padziļināta izpēte, un ja patiešām tiek konstatēts medikamenta efektivitātes iztrūkums, tad var panākt, ka šādi medikamenti nav Kompensējamo zāļu sarakstā, taču, ja nav šādu objektīvu ziņojumu, tad aicina atturēties no nepamatotu apgalvojumu paušanas, kas var sēt citos pacientos vēl lielākas bažas, ka aptiekās izsniedz kompensējamas zāles, kas cilvēkiem nepalīdz.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja vecāki, kuri iepriekš pirka šo oriģinālo “Ventolin”, uzskata, ka tam bija būtiski labāks efekts nekā no ģenēriskā medikamenta, tad viņiem obligāti par to jāziņo ārstiem, un mēs tālāk rīkosimies,” norāda Snipe.

Ir pamats “trauksmes zvaniem”

Iepriekšējā rakstā par medikamentu “Ventolin”, atsaucoties uz bērna vecāka vārdiem, minējām, ka viņiem astmas preparāts vairākus gadus tika izrakstīts kā uzturošā terapija, taču BKUS bērnu pneimonoloģe informē, ka tas nekādā gadījumā nav uzturošās terapijas medikaments. “Tas noteikti ir nepareizs apgalvojums, tas nav uzturošās terapijas medikaments, tas ir tā sauktais glābšanas inhalators. “Ventolin” jeb salbutamol lieto ļoti īslaicīgi, tikai pie uzliesmojumiem, jo tam ir bronhus paplašinoša iedarbība, bet nav pretiekaisuma iedarbības. Uzturošā terapija ir astmas iekaisumu mazinošie medikamenti – inhalējamie medikamenti– glikokortikoīdi jeb kortikosteroīdi un iekšķīgi lietojamie tablešu veidā – leikotriēnu antagonisti jeb montelukast.” Vairāk par bērnu astmu varat uzzināt Bērnu slimnīcas ārstu izveidotajā informācijas portālā – Vesela Pasaule.

“Šobrīd pirmsskolas bērnu vecumā vienīgais KZS sarakstā esošais aerosolu inhalators, ir flutikazons jeb FLIXOTIDE. Ar tā piegādēm ir problēmas. Un par šo ir jāzvana “trauksmes zvani”. Pacientu vecāki ziņo, ka pēdējo mēnešu laikā ir problēmas iegādāties 125 mcg devas inhalatoru, kas ir visbiežāk lietojamā deva. Ir pieejams arī 50 mikrogrami flutikazona aerosols, es vēl speciāli pēc publikācijas LA.LV, sazinājos ar BKUS tuvumā esošo aptieku, lai noskaidrotu – arī šīs devas flakonu daudz vairs nav krājumā. Jo īpaši par to raizējamies tagad, kad ir ziemas vīrusu sezona, un, kā labi zināms, elpceļu vīrusu infekcijas ir viens no biežākajiem astmas uzliesmojumu cēloņiem bērniem,” stāsta BKUS bērnu ārste.

Latvijas bērnu alergologu un bērnu pneimonologu biedrības valdes locekle neslēpj satraukumu par kopējo situāciju valstī, kas saistīts ar medikamentu pieejamību.

“Mēs gan kā Bērnu slimnīca, gan kā Latvijas Bērnu alergologu un bērnu pneimonologu asociācija, esam jau Veselības ministrijai un NVD uzrakstījuši vēstuli par šiem piegāžu pārtraukumiem.

Piegāžu pārtraukumi ir milzīgs risks – par to ir jāzvana “trauksmes zvani”. Medikamentiem ir jābūt pieejamiem. Jāņem vērā, ka medikamnetu nepieejamība paaugstina nekontrolētu astmas uzliesmojuma risku, kā rezultātā bērni var nonākt neatliekamajā palīdzībā, vecāki ņems darba nespējas lapas, valstij radīsies milzīgs finansiālais slogs.

Bērnu vecuma astmas pacientiem slimību var labi kontrolēt ar nelielām pretiekaisuma medikamentu devām, tas nav dārgi, mēs nerunājam par lielu naudu, šeit mēs runājam par ļoti, ļoti saprātīgām izmaksām, kas ļoti lielam bērnu skaitam nodrošina normālu dzīves kvalitāti – labu astmas kontroli.

Bez pretiekaisuma medikamentiem nodrošināt labu astmas kontroli nevar, bet Latvijā ir izveidojusies situācija, ka mazajiem pacientiem KZS ir tikai viens medikaments, kuru varam izrakstīt ikdienas lietošanai. Lielākiem bērniem un pieaugušajiem ir vairākas alternatīvas, lielākā problēma ir tieši mazo bērnu grupā.”

Reklāma
Reklāma

Ko saka atbildīgie dienesti?

Kā un kāpēc veidojas medikamentu piegāžu pārtraukumi? Kas tiek darīts, lai piegāžu pārtraukumi neveicinātu tik milzīgu risku, jo īpaši domājot par bērnu veselībām?

Kā norāda Zāļu valsts aģentūra (ZVA), ik dienu ārsti un farmaceiti tiek informēti par aktuālāko situāciju ar zālēm. “Zāļu lieltirgotavas katru dienu sniedz informāciju, cik un kādas zāles tajās ir pieejamas. Arī zāļu ražotāji ziņo par piegādātajām zālēm un piegāžu pārtraukumiem. ZVA šo informāciju nekavējoties ievieto Latvijas Zāļu reģistrā, kur ikvienam tā ir publiski pieejama.”

Zāļu valsts aģentūras Zāļu informācijas izplatīšanas departamenta vadītāja Katrīna Lukša informē, ka “zāļu piegādes pārtraukumi rodas dažādu iemeslu dēļ. Apkopojot informāciju, ko ZVA sniedza zāļu ražotāji un to pārstāvji, redzams, ka 2023. gadā galvenais zāļu piegāžu pārtraukumu iemesls bija problēmas ražošanā (piemēram, aizkavējusies ražošana, izejvielu vai iepakojuma materiālu trūkums, zāļu aktīvās vielas nepieejamība), piegāžu problēmas, ierobežotas ražošanas jaudas vai palielināts pieprasījums. Nereti zāles trūkst ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā un, iespējams, pat pasaulē. Īpaši gadījumos, kad dažādi uzņēmumi zāļu pagatavošanai nepieciešamās galvenās sastāvdaļas jeb aktīvās vielas iepērk no vienām un tām pašām aktīvo vielu ražotnēm.

Šādās situācijās iesaistītās puses (zāļu ražotāji, lieltirgotavas un zāļu regulatorās iestādes) dara visu, lai zāles Latvijā tiktu piegādātas. Zāļu ražotāju pienākums ir informēt ZVA, ja kādas zāles nav vai nebūs pieejamas, informējot par plānoto zāļu piegādes pārtraukumu iemesliem un plānoto zāļu piegādes atjaunošanas laiku.

ZVA katru dienu seko līdzi pieejamības signāliem un savu pilnvaru ietvaros rīkojas zāļu pieejamības pārtraukumu risināšanā.

Kad ZVA saņem signālus par zāļu trūkumiem no zāļu ražotāja vai lieltirgotavas, notiek saziņa ar citiem piegādātājiem un iesaistījām pusēm. Ja pieprasījumu nevar nodrošināt ar reģistrētām zālēm, ZVA uzrunā vairumtirgotājus par iespēju saņemt paralēlā importa vai paralēlās izplatīšanas atļauju.

Saņemot attiecīgu atļauju, ir iespēja Latvijā izplatīt vēl nereģistrētas zāles, ja tās ir reģistrētas un tiek lietotas citās valstīs. Katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli. Ja nepieciešams, ZVA uzrunā ārstniecības iestādes un ārstu profesionālās asociācijas, lai paātrinātu nepieciešamo atļauju saņemšanu un pacienti tiktu pie vajadzīgajiem medikamentiem.”

Pamatojoties uz datiem, zāļu piegāde vidēji atjaunojas aptuveni divu nedēļu laikā. Cilvēki tiek aicināti regulāri lietojamas zāles iegādāties savlaicīgi – vismaz vienam mēnesim uz priekšu.

“Ja zāles aptiekās nav pieejamas un nav iespējams nodrošināt citas zāles ar tādu pašu aktīvo vielu, par ieteicamo rīcību pacienti vienmēr tiek aicināti konsultēties ar savu ārstu. Savukārt situācijās, kad pacientam terapijas nodrošināšanai ir nepieciešama specifiska terapija, kura nav aizvietojama ar Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām un pieejamām zālēm, ārstam ir tiesības izrakstīt Latvijā nereģistrētās zāles (tās ir citā valstī reģistrētas un lietotas zāles). Pacients ar ārsta izrakstītu recepti var vērsties jebkurā Latvijas aptiekā un lūgt, lai tā konkrēto nereģistrēto medikamentu sagādā, precizējot piegādes laiku un izmaksas,” norāda Katrīna Lukša.

Cilvēki tiek aicināti apmeklēt ZVA mājaslapu, kurā ir pieejams Latvijas Zāļu reģistrs. Tajā iekļauta oficiāla un aktuāla informācija par Latvijā reģistrētām zālēm, t.sk. to pieejamību lieltirgotavās. Reģistrā zāles var meklēt, ierakstot pilnu vai nepilnu zāļu vai aktīvās vielas nosaukumu. Zaļš pieejamības simbols pie konkrētām zālēm nozīmē, ka tās ir pieejamas zāļu lieltirgotavā un aptiekai ir iespējams tās pasūtīt. Savukārt sarkans simbols nozīmē, ka zāles šobrīd nav pieejamas lieltirgotavu krājumos pasūtīšanai.

Lūdzām komentāru arī Nacionālajam veselības dienestam, lai noskaidrotu, kāpēc Kompensējamo zāļu sarakstā nevar iekļaut vairāk medikamentu nekā tas ir uz doto brīdi, jo īpaši domājot par bērnu veselību. Tiklīdz saņemsim komentāru, publicēsim to LA.LV.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.