Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites? 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Nu jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Veic saimju ātro apskati, novērtē barības krājumus un silti sasedz saimes,” skaidro biškopis Armands Gumbris.
Bišu attīstība dažādās Latvijas vietās ir tikpat atšķirīga kā laika apstākļi. Ja Vidzemē un Latgalē vēl ir sniegs un krietni vēss, Kurzemes pusē un Zemgalē bites jau sen izlidojušas, stropos sākusies aktīva rosība. Taču martā uz dravu jādodas visiem bišu saimniekiem. Ir jānovērtē situācija un jānovērš iespējamās nepatikšanas saimēs.
Novērtē izlidojumu
Saulainā un siltā dienā bitēm vajadzētu izlidot no stropa. Daudzviet tas jau ir noticis. Tad apskata, cik aktīvi tas notiek, cik daudz bišu. Novēro arī, vai bites ar caurejas pleķiem nenotraipa stropa priekšpusi, skreju. Tas var liecināt, ka bijusi problēma ar ziemas barību, ziemošana noritējusi nemierīgi. Daži pleķi nav nekas traks, taču spēcīgi inficētām saimēm apskata ligzdu. Ja barības rāmji ļoti notraipīti, tos vajadzētu nomainīt un gādāt tīru, kvalitatīvu barību.
“Ar bitēm nekas nav viennozīmīgi,” skaidro Armands Gumbris. Vienas un tās pašas pazīmes var nozīmēt pilnīgi pretējas lietas. Piemēram, ja visas saimes izlido, bet kāda ne, tas var būt tāpēc, ka stropā ir problēmas, taču var nozīmēt arī to, ka saimē viss ir ideālā kārtībā un tā vēl mierīgi dzīvo ziemas režīmā, bites veselas, barība bijusi laba un tās ir pietiekami daudz.
Apskata stropus
Atverot stropu, vispirms uzliek plaukstu uz sedziņas. Ja jūt siltumu, var cerēt, ka ar saimi viss ir labi, ka tajā ir māte un tā jau sarosījusies darbam, saime sākusi perot.
Svarīgi pārbaudīt, vai stropā nav sakrājies mitrums. Tas var rasties gan tāpēc, ka ūdens iekļuvis caur jumtiņu, gan tāpēc, ka stropā ir slikta ventilācija un bišu pieelpotais gaiss pārvērties kondensātā. Ja segums ir mitrs, to nomaina pret sausu.
Sasedz saimes
“Jo siltāk saimes pavasarī sasedz, jo labāk,” atgādina bitenieks. Vairākums biškopju tagad ievēro jaunās metodes un saimes uz ziemu silti nesasedz (lai novērstu priekšlaicīgu perošanu). Taču tagad gan bitēm vajadzīgs papildu siltums. Svarīgi, lai saimes spētu visus spēkus veltīt perošanai, netērējot lieki enerģiju ligzdas apsildei (periem vajadzīgs siltums).
Uz bišu saimēm un gar malām var uzlikt gan spilvenus, gan saklāt vecās pufaikas, segas. Jo siltāk, jo labāk.
Pārbauda barību
Paceļ sedziņu un no virspuses apskata, vai ir redzami aizvākoti medus krājumi rāmju augšpusē.
Ja nav īstas pārliecības, ka krājumu pietiek, visiem stropiem var uzlikt papildbarību. Tagad tam ir īstais laiks, jo bites tiks stimulētas, straujāk attīstīsies. Agrāk – februārī, marta sākumā – nav vēlams dot papildu barību, jo tas veicina pāragru saimju attīstību. Tas amatieriem biteniekiem var sagādāt pamatīgas problēmas (spieti, pieaug barības patēriņš u.c.).
Gatavo papildbarību
Laba un lēta izvēle bišu pamielošanai pavasarī ir sacukurojies medus. Biškopis uzskata, ka nav vērts tērēt lieki naudu un pirkt kandiju, īpaši tiem, kam pieder tikai dažas saimes.
Piebarošanai paredzēto medu patur siltumā, lai tas kļūst tik mīksts kā piparkūku mīkla. Tad sadala pikās pa kilogramam vai diviem. Katru masas gabalu ietin pārtikas plēvē. Apakšpusē izdursta caurumiņus. Šādu plāceni uzliek uz saimes apdzīvotajiem rāmjiem zem sedziņas.
Pēc nedēļas pavēro, kas noticis ar uzlikto medu. Ja bites aktīvi ēd, ieplāno uzlikt vēl, jo tas var liecināt par barības trūkumu. Taču biškopis tomēr iesaka apskatīt rāmjus ligzdā. Ir spēcīgas saimes, kurām barības gana, taču papildu gardumiņu garām nelaidīs. Šāda pārbarošana nav vajadzīga, jo neizēstos ziemas barības rāmjus vēlāk vajadzēs ņemt nost.
Der zināt
Ir gadījies redzēt, ka tirgū piedāvā sniegpulkstenīšu medu. Tam gan nevar ticēt, taču pūpolu medu labā pavasarī var izdoties ievākt.
Padoms
Ja rāmjus neceļ ārā no ligzdas, ātro apskati var veikt pat mīnus grādos.