Foto – LETA

Bites esot pārāk dusmīgas, jo tērps nepasargā bitenieku. Ko darīt? 0

Mazliet nodarbojos ar biškopību. Pērn Daugavpilī nopirku kostīmu par 50 eiro, taču bites tam kož cauri. Kāpēc pārdod biškopjiem nederīgu tērpu? Sūdzējos pārdevējai, bet viņa teica, ka man esot pārāk dusmīgas bites. Cik dārgai jābūt šai precei, lai neciestu no bišu kodumiem? ALBERTS VIŠĶU PAGASTĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Bišu aizsargtērpa audumam jābūt pēc iespējas blīvākam. No esošajiem modeļiem, kam bites gandrīz nespēj izdzelt cauri, SIA “Vinnis” veikala “Bišu bode” menedžeris Armands Tērauds no Cēsīm iesaka jaunumu – firmas “Lyson” kombinezonu Premium Line, kas maksā aptuveni 48 eiro. Dažāda izmēra tērpus var iegādāties veikalā Cēsīs vai meklēt piedāvājumus internetā. Apģērbam svarīgi, lai piedurkņu un bikšu galos būtu gumija, kas liedz bitēm iekļūt iekšpusē. Šim modelim ir arī garas aproces, kas pasargā no lidonēm, turklāt nerodas spraugas starp cimdiem un tērpu.

Biteniekam spectērpā vasarā parasti ir karsti, cilvēks svīst, bet bites uz sviedru smaku reaģē nikni. Lai tērps labāk elpotu, tam aizmugurē ir speciāla ventilācijas atvere ar sietu, lai nelūgtās viešņas netiktu klāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šim modelim ir daudz parocīgu kabatu, kurās var salikt visu vajadzīgo, turklāt to saturs neizkrīt (vairākumam standartmodeļu jaku ir lēzenas kabatas sānos, kurās nekas neturas).

Biškopības preču eksperts gan piebilst, ka nav tāda tērpa, kas pasargātu no piespiestas bites dzēliena. Turklāt lietojot vai mazgājot auduma aizsargspējas pasliktinās.

Agrāk, kolhozu laikos, bitenieki dravā gāja tādos pašos halātos kā mediķi, un arī tagad daži dravnieki tos pielāgo. Galvenais, lai tērps ir gaišā krāsā un gluds, blīvs. Apģērbs nedrīkst radīt bitēm agresiju un vēlmi uzbrukt, kā tas notiek, ja dravā dodas pūkainā apģērbā, kas atgādina naidnieku lāci. Tomēr, ja vēlas, halātam cauri var izdzelt.

Bitēm niknuma uzplūdi gan mēdz uznākt ne jau katrā laikā. Vasarā dzirdēti bitenieku stāsti, ka pat pliks var iet pie bitēm, jo nekož. Tas tāpēc, ka ir bagātīgs ienesums un bitēm ir svarīgāki darbi nekā mājokļa aizstāvēšana no bitenieka, kurš, bišuprāt, lielu postu nedara. Galvenais – savākt pēc iespējas vairāk ziedputekšņu, nektāra, paplašināt un apgādāt ģimeni.

Rudenī, kad ienesums beidzies un bites sāk gatavoties ziemai, tās savus krājumus aizsargā, cik spēj, jo tas, ko dara bitenieks, no bišu viedokļa ir rupja zādzība. Medus noņemšanas laikā arī pieredzējuši bitenieki dravā dodas, rūpīgi apģērbti, pat cimdiem rokās, jo citkārt mierīgā saime vasaras beigās mēģinās aizstāvēt savas tiesības spīvāk nekā jūnijā.

Reklāma
Reklāma

Biškopībā izmantojamos cimdus gatavo no ādas, bet arī tiem dažas spārnotās kareives pamanās izdzelt cauri. Strādājot ar bitēm, šādas blaknes diemžēl nav novēršamas.

Ja bitenieks ir iesācējs, iespējams, viņš, rīkojoties neprasmīgi, piemēram, pārāk ilgi veicot apskates, nepietiekami lietojot dūmekli u.c., stipri sakaitinājis bites. Taču dažreiz gadās arī niknas bites. Pat pieredzējušu bitenieku dravās ir kāds strops, kura iemītniecēm ir traks raksturs. Tomēr bieži vien sliktā daba izpaužas kopā ar sevišķi nasku darbošanos un medus krājumu gatavošanu. Ja vēlas mainīt niknu noskaņojumu, jāmaina māte. Miermīlīgākās parasti ir Bakfāstas bišu rases saimes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.