Bitēm ziemot traucēja caunas 0
Silto ziemu bišu saimju vairākums dravās pārdzīvojis labi, taču nepatīkamus pārsteigumus sagādājušas caunas, kurām medus garšo ne mazāk kā lāčiem.
“Kādreiz stropa jumtus varēja pārklāt ar ruberoīdu, bet tagad tas ir jāaizmirst. Cauna tādu noloba kā banānu. Tā tiek pie plānajiem jumta dēlīšiem, un tad arī līdz medum vairs nav tālu,” saka biškopis Jānis Puriņš no Cesvaines, kurš kopj 300 saimju lielu dravu. Tagad caunu dēļ dravot ar veciem stropiem, kas dažviet jau kļuvuši mīksti, ir riskanti.
Taču vissliktāk ir tad, ja zvēriņš iekļūst bišu vagonā, kur stropiem jumtiņu nav. To šoziem piedzīvojis Aivars Radziņš no Vecumniekiem, kuram vienā novietnē cauna izpostījusi piecas saimes, kaut arī biškopis centies vagonu nodrošināt pret šādu ielaušanos visiem iespējamiem līdzekļiem. “Tas ir zvērs, kas iet cauri sienām!” secina A. Radziņš. Viņš stāsta, ka cauna ir arī gudra – vispirms tā novelk no stropa spilvenu, tad sedziņu, un pagaida, kamēr aktīvākās bites atstāj ligzdu un nosalst, nobirstot turpat uz grīdas. Pēc šāda sirojuma vagons ir savandīts un pieķēzīts, ir zaudētas ne tikai bites, nākas gādāt arī jaunus spilvenus un nomainīt sagrauztās medus kāres.
Taču lielākās bitenieku problēmas šajos laikos, protams, nav caunas, bet gan medus realizācija, kas katru gadu paliekot grūtāka. “Biškopība kļūst populārāka, bitenieku paliek aizvien vairāk, bet tirgus ir tas pats. Tukšu gadu nav bijis, tāpēc pie medus tikuši pat iesācēji un beigās nevienam to nevajag,” stāsta Māris Romanovs no Pāvilostas.
Juris Pomarencevs no Ludzas stāsta, ka uzpircēji Latgalē esot gatavi medu vairumā pirkt par 2,20 eiro/kg jeb vecajā naudā par 1,54 latiem, kas ir aptuveni invertsīrupa cena. Biškopji domājot par eksporta tirgiem, taču tam nepieciešams liels daudzums vienveidīga medus, kas prasa prasmi strādāt kooperatīvā un lielas investīcijas.