Bišu stropi.
Bišu stropi.
Foto – Valdis Semjonovs

Vai bitēm stropos jau vajag segu? Atbild eksperts 0

Jautājums. Laika apstākļi ir mainīgi, un nevaru saprast, vai pakot bites vēl vairāk vai mazināt pakojumu? Kazimirs Olainē

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Bitēm, kas rudenī pienācīgi piebarotas, patlaban ir miera periods; galvenais – laba ventilācija. Nekāda pakošana siltumam nav vajadzīga, skaidro bitenieks Mārtiņš Gaiķēns. Nav vēlams arī baudīt stropus un pētīt situāciju saimē. Katrs traucējums bitēm izraisa stresu, un tām jāpatērē vairāk enerģijas, tātad barības krājumu.

Mārtiņš Gaiķēns uzskata, ka katram biteniekam jāatrod sava labākā dravošanas un ieziemošanas metode.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš savām bitēm par labāko ziemošanai atzinis pavisam ekstrēmu variantu – rāmīši tiek atstāti pilnīgi nepiesegti vai arī sedziņu gali krietni atlocīti. Tiek noņemts ne tikai spilvens, bet arī sedziņa. Bitenieks novērojis, ka šādi ziemojošu bišu kamols vienmērīgi pārvietojas pa rāmjiem, sākot no apakšas. Nevis, kā dažkārt gadās, ka uzturas tikai ligzdas augšpusē zem sedziņas un pakojuma. Šādos apstākļos samazinās arī tik nevēlamā perošana nelaikā.

Bitenieks praksē pārliecinājies, ka pat šķirdēļi nav vajadzīgi, tie tikai uzkrāj lieku mitrumu. Kad saimes sagatavo ziemošanai, šķirdēļus noliek sausumā. Pavasarī, martā, kad sāksies perošana, tos sausus liek stropā kopā ar pakojuma spilvenu.

Saimes bez šķirdēļiem labi pārziemo. Tas ir līdzīgi, it kā tās būtu dobumā, kad ligzdas malas sedz tikai šūnas. Vienīgi jāuzmana, lai ligzda nebūtu par šauru un bišu kamols neapņemtu pēdējo rāmi ar barības krājumiem. Tad, iestājoties salam, var rasties situācija, ka malā esošās bites sastingst un nobirst.

Šādiem – vaļēji atstātiem – rāmjiem ir lieliska ventilācija, stropa iekšpuse nekad nav appelējusi, kā tas mēdz gadīties mitros rudeņos un ziemās. Daudziem šogad mitrajā un siltajā laikā pakojumu pat vajadzējis mainīt.

Bitenieks brīdina, ka visām metodēm jāpieiet kritiski, jo šāda plikā ziemošana labi derējusi pēdējo gadu rudenīgajās ziemās. Taču, ja atgriezīsies auksta ziema ar stabilu salu, iespējams, būs jāatgriežas pie veco bitenieku ieteiktās pakošanas.

Arī savām bitēm dravnieks jau sagatavojis sedzamos spilvenus, kurus uzlikt, ja pēkšņi sola stabilu un ilgstošu aukstumu (–15, –20 grādu salu).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.