Izmēģini! Līdzīgi kā dabā 2
Pēdējā laikā populārs ir variants, izmantojot pusi medus telpas. Princips – saimes attīstība notiek nevis plašumā, bet gan uz augšu.
Tas bitēm ir pa prātam, jo līdzinās dzīvei dabā, koka dobumā. Peru telpu paplašina tikai līdz desmit rāmīšiem, virsū liek pusmagazīnu, kurā ir 5–6 rāmīši. To var pagatavot, pārzāģējot lielo magazīnu. Šādas magazīnas var arī vieglāk cilāt, bet bišu saimi – vieglāk nosiltināt.
Maija otrajā pusē, jūnija sākumā ligzdu un magazīnu paplašina. Īsto laiku noteikt grūti, jo visu nosaka bišu attīstības straujums, barības bāze. Viss notiek straujāk, ja ir ienesums, ja blakus zied rapšu vai pieneņu lauks. Paplašināšanai piemērots brīdis ir tad, ja laikus uzliktā medus pustelpa pēc dažām dienām ir pilna.
Pavasarī pats svarīgākais ir saimēm saglabāt siltumu. Pārāk strauji maksimāli pieliekot tukšus rāmjus ar mākslīgajām šūnām un lielo magazīnu, saimei ir strauji siltuma zudumi, jāpatērē vairāk enerģijas, lai visu apsildītu. Pakojumu no stropa Baiba izņem tikai tad, kad pietrūkst vietas paplašināšanai. Jaunu saimi tur apsegtu visu laiku, arī tad, ja ārā ir +25 °C silts.
Biteniece spilvenus atstāj visu sezonu, jo tie regulē temperatūru, palīdz uzturēt stropā siltumu un neļauj arī pārkarst. Tas sevišķi svarīgi stropiem, kam ir plakanie metāla jumti.
Maijā bitenieks rosās kā bite
• Maijs ir vissvarīgākais mēnesis bišu dzīvē. Patlaban biteniekam ir spraigākais periods. Bišu saimēs aktīvais darba cikls ir četri mēneši no aprīļa vidus līdz augusta vidum.
• Šūnas, vasku saimes visintensīvāk ražo līdz Jāņiem. Vasaras vidū ir aktīvākais ienesums.
• Ja apkārtnē ir laba barības bāze, strauji paplašina peru telpu, uzliek magazīnas.
• Sāk veidot jaunas saimes.