Laba māte, laba saime 2
Nevajag noniecināt spietus, jo arī no tiem var veidot labas saimes. Taču, vairojot saimes ar spietiem, biteniekam visu laiku jāatrodas dravā, jāgana bites. Tad jāmēģina spietu notvert, kas ne vienmēr ir viegls darbiņš. Tāpēc viņa par labāko metodi atzīst atdaleņu veidošanu, lai var apzināti vadīt bišu vairošanos. Taču gadoties arī pa spietam. – Dzīvu radību pilnīgi pakļaut nevar, – atzīst biteniece.
Ieraugot māšu kanniņas stropā, jāpadomā, kāpēc tās tur ir. Nedrīkst tūliņ visas izlauzt, cerot tādējādi izvairīties no spietošanas. Nekad jau nevar zināt – varbūt māte gājusi bojā, varbūt nav kvalitatīva, un saime plāno nomaiņu. Izspietojušai saimei spieta kanniņas gan jāizlauž un saimei jāpievieno māte. Ja zināms, ka māte gājusi bojā, der atstāt vairākas māšu kanniņas, jo bites pašas vislabāk zinās, kuru izvēlēties, un saime tāpēc neizspietos.
Arī pēc māšu kanniņu izvietojuma var secināt, kas noticis ar veco māti. Tā sauktajai klusajai māšu nomaiņai parasti netiek vilkts tik daudz kanniņu, tās arī nav izmētātas pa kāri, kā plānojot spietošanu. Ja kanniņas vairāk kāres malā un apakšā, tā var būt zīme, ka nomaināmā māte ir nekvalitatīva. Ja māte gājusi bojā, māšu kanniņas būs kāres vidū, tur, kur pēdējie dējumi, peri, jo bites māti var izaudzēt arī no darba bites šūnā iedētas oliņas.
– Lai cīnītos pret ērcēm daži bitenieki izgriež tranu perus, taču ar to nevajadzētu pārāk aizrauties, – skaidro Baiba. Lai jauno bišu māti varētu apsēklot kvalitatīvākie trani, vajadzīga plaša izvēle, tāpēc vismaz pāris spēcīgākajās saimēs tranu perus nevajadzētu izgriezt. Pretēji tranu izgriešanai no šūnām labāk stropa peru telpā vertikāli vai horizontāli ielikt tukšu tranu rāmīti, kurā bites pašas savilks šūnas un sadēs tranus. Var izmantot arī speciāli tranu periem paredzētas mākslīgās šūnas. Kāres ar iedētajiem traniem ik pēc 7–10 dienām izgriež, lai tie nekļūtu par ērču vairotavu.