Bišu vasks koksnes apstrādei: labi der grīdai, mēbelēm un iekšējai apdarei 0
“Ir uzkrājies bišu vasks. Vai to var izmantot mājas iekšējās apdares (koka) apstrādei?” KRISTĪNE Bauskas novadā
“Pašu par sevi bišu vasku koksnes apstrādei izmantot nevar tā cietās konsistences un īpašību dēļ. Tāpēc ņem vienādās daļās lineļļu un bišu vasku un karsē ūdens peldē, līdz vasks izkusis un abas vielas sajaukušās. Pēc tam ar otu maisījumu uz koksnes uzklāj vēl karstu. Sastāvs iesūksies koksnē un aizdarīs poras, savukārt pārpalikumus noslauka ar lupatiņu. Šo paņēmienu gan izmanto virpotu dekoratīvo trauku pārklāšanai, lai neļautu materiālam plaisāt un tas iegūtu skaistu matētu virsmu ar samtainu spīdumu, izceļot koksnes šķiedras. Kokmateriālam, no kura izgatavots priekšmets, jābūt kārtīgi izžāvētam – tā mitrumam nevajadzētu pārsniegt astoņus procentus,” skaidro skrīverietis Jānis Tretjakovs, kura vaļasprieks ir galdniecība.
Bišu vasku dažādās kombinācijās ar citiem vaskiem un šķīdinātājiem izmanto arī mēbeļu apstrādei. Ir sastāvi ar bišu vasku, ko izmanto koka un parketa grīdu un citu koka izstrādājumu vaskošanai. Vaskota virsma iegūst papildu nodilumizturību un ūdeni atgrūdošas īpašības. Vasks pagarina koksnes kalpošanas laiku, aizpilda skrāpējumus tajā. Tikko ievaskotām virsmām piemīt viegls medus aromāts. Iekšējās apdares kokmateriālu apstrādei bišu vasku parasti neizmanto.
UZZIŅA
Bišu vasks kļūst plastisks 35 °C temperatūrā. Kušanas temperatūra ir 62–68 °C, viršanas temperatūra – 100 °C. Šis vasks labi šķīst terpentīnā, ēteriskajās eļļās, benzīnā, ēterī. Slikti šķīst etilspirtā. Tīrā veidā mēbeļu apdarei lietot nav ieteicams, jo vaskam ir visai zema mitrumnoturība, tāpēc to lieto maisījumos ar parafīnu, lineļļu vai citām vielām un vaskiem.