Bišu vākti polivitamīni 0
Kādus vitamīnus satur bišu ziedputekšņi, un kā tos pareizi lietot? BROŅISLAVS GAURIKA BAUSKAS NOVADĀ
Ziedputekšņi ir ļoti koncentrētas vielas, ko organisms spēj viegli izmantot, lai barotu, atjaunotu un, ja nepieciešams, arī ārstētu. Putekšņus atzīst par cilvēka augšanas stimulatoriem, tie palīdz nodrošināt kvalitatīvu gremošanas procesu, atvieglo un normalizē zarnu trakta darbību gan aizcietējumu, gan caurejas gadījumā, sadedzina liekās taukvielas un organismam rada papildu enerģiju, uzlabo atmiņu, veicina domāšanu un spēju mācīties, saglabā redzi. Tomēr visaugstāk ziedputekšņus vērtē kā cilvēka imūnsistēmas uzturētājus atveseļošanās periodā pēc smagām slimībām, jo to aktīvās vielas iedarbojas kā dabisks antibiotiķis, kas iznīcina baktērijas. Putekšņi spēj arī koriģēt organisma ķīmiskās reakcijas un izvadīt kaitīgās vielas.
Ziedputekšņi un bišu maize – bišu pašu konservētie putekšņi – ir pilnvērtīgas olbaltumvielas, jo satur vairāk nekā 20 aminoskābes, tostarp neaizstājamās. Apiterapeite Maruta Solvita Naudiņa skaidro, ka tās ietilpst prostaglandīnu sastāvā, kas regulē hormonālo aktivitāti, pazemina holesterīna līmeni asinīs un sekmē tā izdalīšanos no organisma, normalizē hemoglobīna daudzumu.
Šajā bišu produktā atrodami arī fosfolipīdi, kas veicina šūnu membrānu caurlaidību un kam ir svarīga loma vielmaiņas procesos. No taukskābēm ir pārstāvēta linolskābe un linolēnskābe. Galvenās minerālvielas ir kālijs, kalcijs, magnijs, varš, fosfors, silīcijs, sērs, dzelzs, hlors. Sastāvā ir karotinoīdi, kas piedalās A vitamīna sintēzē, un tokoferols jeb E vitamīns, C, P, PP, D, K, B grupas vitamīni u.c. Pārējās sastāvdaļas ir ogļhidrāti, ap 50 fermentu, hormoni, bioloģiskie katalizatori – vielas, kas paātrina ķīmiskās reakcijas.
Bišu maize organismam ir vēl nozīmīgāka, jo šis ziedputekšņu veids ir bioloģiski aktīvāks.
! Maruta Solvita Naudiņa iesaka pieaugušajiem profilaktiski lietot divas ēdamkarotes ziedputekšņu dienas pirmajā pusē, bet bērniem – ne vairāk kā divas tējkarotes dienā 2–4 nedēļas.
Dzimumbriedumu veicinošo īpašību dēļ ziedputekšņus un bišu maizi nevajadzētu izmantot pusaudžiem. Piesardzība jāievēro arī maziem bērniem, jo var būt alerģija, bet ierobežojumu vairs nav pēc pubertātes vecuma sasniegšanas.
Ziedputekšņi ieteicami cilvēkiem senioru vecumā, kad vājas apetītes dēļ ir grūti ievērot veselīgu diētu.