Tiem, kuriem negaršo, bet gribas veselību 0
Ja bišu maize ir tik vērtīga, kāpēc tā vēl jāpilda kapsulās un jāpārvērš par uztura bagātinātāju? “Bišu maizei ir specifiska garša, kas ne visiem patīk,” pamato viens no KIIN produktu ražotājiem Jānis Skopiņš. Oskars Mickevičs stāsta, ka šā iemesla dēļ nācies visādi nopūlēties, vērtīgo produktu gan iemaisot jogurtā, gan paslēpjot brokastu biezputrā, lai to iemānītu bērniem. Tādējādi nonākuši pie domas par kapsulām.
Pēteris Trapencieris salīdzina: arī zivju eļļai ir nepatīkama garša un smarža. Daudziem vidējās un vecākās paaudzes ļaudīm vēl palicis prātā, ar kādu piespiešanos bija jānorij ēdamkarote zivju eļļas, turpretī mūsdienās tā pieejama gan ar dažādām garšām, gan kapsulās. “Smaka un riebīgā garša ir noņemta nost, palicis tikai vērtīgais – polinepiesātinātās omega-3 taukskābes. Arī bišu maize nav ļoti garšīgs produkts, to nevar ēst kā medu vai putekšņus.”
Pirms pildīšanas kapsulās bišu maize tiek pārstrādāta pulverī. To panāk liofilizācijas procesā īpašās iekārtās – vienkāršoti skaidrojot, sasaldē un tad iztvaicē mitrumu. “Līdzīgs process notiek arī dabā, piemēram, ja aukstumā laukā izkar veļu,” ilustrē Pēteris Trapencieris. “Veļa vispirms sasalst, bet pēc tam žūst, tiesa, daudz lēnāk nekā tad, ja ir silts un pūš vējiņš. Bišu maizes liofilizāciju paātrina vakuums.” Pēc šā procesa tās garša un struktūra ir citāda, taču saglabājušās visas vērtīgās īpašības. Ražotājam pulverīti ir vieglāk svērt, dozēt un fasēt.