Bišu izmitināšana pilsētvidē – vai un kāpēc tas ir vajadzīgs! 4
Aizvadītā gada pavasarī un vasaras sākumā bitenieki Latvijā cēla trauksmi par iespējamo bišu izmiršanu pesticīdu lietošanas dēļ. Kamēr speciālisti visā pasaulē pamatoti runā par risinājumiem, lai neapdraudētu ekosistēmai tik svarīgo sugu, tikmēr bitenieki Latvijā meklē arī citus risinājumus. Proti, nu jau kādu laiku bites tiek izmitinātas arī pilsētvidē.
“Bite ir apputeksnētājs, un tam ir ļoti nozīmīga ietekme uz ekoloģiskajām attiecībām- ekosistēmas saglabāšanu un stabilitāti,” RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” skaidro Pasaules dabas fonda direktors Latvijā Jānis Rozītis.
“Bites spēlē svarīgu, bet es gribētu teikt, maz izprastu lomu sabiedrības izpratnē. Bite kā apputeksnētājs ir dažādu sugu, dzīvotņu ekosistēmu uzturētājs. Mēs pat varam teikt, ka kopumā tas ir bioloģiskās daudzveidības konstruktors. Tās nodrošina dzīvotspēju vairākiem simtiem tūkstošu sugu.”
Tikmēr uzņēmējs Valdis Janovs radis risinājumu, lai bites izmitinātu uz kāda Rīgā esoša nama jumta. “Tā ir šī saistība ar dabu. Es teiktu, ka pilsētā vairs nav tikai asfalts un betons, tā ir dzīvība. Bites ir tās, kas nodrošina apputeksnēšanu visiem augiem- gan apstādījumiem, gan mazdārziņiem. Tā ir svētība visai dabai un ekosistēmai,” norāda bitenieks.
V.Janovs norāda, ka bites arī iederas šajā barības ķēdē. Piemēram, kritušās bites pilsētā “aplasa” zīlītes un zvirbuļi. “Apakšā, nodegušā šķūnī, dzīvo ežu ģimene, kuri arī kā mazi putekļusūcēji var nostaigāt gar stropu. Pilsētvidē ir ļoti svētīgi, ka mēs neatsvešinamies tik ļoti no dabas.”
Visu raidījumu par to, cik moderni bites izmitināt pilsētvidē, skaties šeit.
Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.