Marija Heislere-Celma un dravnieks Māris Buholcs.
Marija Heislere-Celma un dravnieks Māris Buholcs.
Foto: Timurs Subhankulovs

Bišu ganības Rīgas centrā: ceturto gadu liepziedu medu Vērmanes dārzā čakli vāc no laukiem atvestas bišu saimes 9

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Arī šosezon bitenieks Māris Buholcs uz Rīgu atvedis desmit bišu saimes, kuru mājvieta līdz liepu ziedēšanas laika beigām būs pašā Rīgas sirdī – uz Latviešu biedrības nama Baltās zāles balkona.

Bitītes ganīsies tuvējā Vērmanes parkā, kur liepas tieši šobrīd ir pašā plaukumā un smaržo tā, ka galva reibst.
CITI ŠOBRĪD LASA

Māris ir biškopis trešajā paaudzē, kopš 2014. gada saimnieko Vaives pagasta “Vīliplustēs”, turpinot vectēva Augusta Buholca un tēva Gunāra Buholca saimniekošanu.

“Latvijas Avīzei” viņš teic, ka uz Rīgu atvedis vien daļu no savas dravas, un atzīst, ka bites daba un darbošanās pilsētā daudz neatšķiroties no laukiem. Drīzāk biškopis ir tas, kam Rīgas centrā nākas savu darbu organizēt mazliet citādi.

Rīgā – ap 1000 stropu

Bites Rīgā vilina tieši liepu monoflorais jeb vienas sugas augu ziedu nektāra medus, jo laukos nav pieejama tik liela liepu koncentrācija kā pilsētās un tieši Rīgas centrā. Tādēļ daudzi biškopji uz liepu ziedēšanas laiku bites ved uz galvaspilsētu un Latviešu biedrības nama bišu saimes Rīgā nav vienīgās – šajās nedēļās pilsētā dažādās vietās izvietoti ap 1000 bišu stropu.

Jautāts, cik daudz liepziedu medu bites varētu ienest, ganoties Vērmanītī un tā apkārtnē, bitenieks teic, ka ienesums atkarīgs no bišu stropu skaita un laikapstākļiem.

“Pirmos gadus likām tikai trīs stropus, 2020. gadā – 20 stropus, bet šogad – desmit. No trijiem stropiem kopā ieguvām 45–60 kg medus, bet no 20 stropiem – 450 kg medus, Par šo gadu varam teikt, ka medus būs, bet prognozēt ir grūti, katrā ziņā medus būs vairāk, nekā atvedām – kamēr lācis mežā, nav ko ādu dalīt,” tā bitenieks.

Savukārt taujāts, vai šogad laukos stropus biežāk nekā citkārt neapciemo lāči, viņš stāsta, ka citviet Latvijā esot reģioni, kur lāču postījumi dravā ir nozīmīgi, bet Vaives dravu tas nav skāris.

“Ceru, ka tā arī paliks, tomēr lāču apciemojumi un posta darbi dravā ir pro­blēma, par ko jādomā. Ir vēl cita lieta – pesticīdi, ar ko miglo laukus. Viss ir atkarīgs, cik godprātīgi ir kaimiņos esošie lauksaimnieki. Man ir sadarbība ar diviem lauksaimniekiem, kur ir intensīvāka miglošana, bet tur ir sakārtota saimniecība un pesticīdi bites netraucē.”

Medu dalīs uz pusēm

Bet kur nonāks galvaspilsētā ievāktais medus? Iepriekšējos gados Latviešu biedrības ļaudis burciņas dāvināja sadarbības partneriem un šī tradīcija tiks turpināta, teic biedrības pārstāve Marija Heislere-Celma.

Reklāma
Reklāma

“Arī šogad plānojam medu fasēt suvenīru burciņās un dāvināt mūsu sadarbības partneriem. Ja medus būs daudz, būs arī iespēja to iegādāties par ziedojumu. Ar Māri esam vienojušies, ka medu dalīsim uz pusēm – puse viņam, puse – Rīgas Latviešu biedrībai,” stāsta Marija.

Jāteic, ka Rīgas centrā ievāktais medus ir garšīgs un veselīgs, ne velti pirms pāris gadiem Latvijas Biškopības biedrības rīkotajā medus konkursā tas tika atzīts par otro gardāko Latvijā.

Bet, jautāta, vai arī nākamgad bites atceļos uz Rīgu, Marija teic, ka ar bitēm jau neko nevarot zināt, tomēr šķiet, ka cilvēkiem lauku ienākšana pilsētā patīk.

“Četru gadu laikā esam sapratuši, ka Latvijas sabiedrībai šis projekts patīk – rezultāts nav tikai medus ievākšana suvenīriem, bet prieks par neierasto – redzēt bišu stropus uz Māmuļas jumta, novērot bitītes, pētīt bišu maršrutus ziedputekšņu analīžu rezultātos un sajust dabas elpu šeit – Rīgas sirdī.”

Foto: Timurs Subhankulovs
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.